zobrazit 10 fotek Cílem takzvané energetické certifikace budov je kromě obecné snahy snížit spotřebu energie v souvislosti s prohlubující se energetickou krizí také snaha poskytnout vlastníkům a nájemcům budov informace o reálné provozní náročnosti objektu. Tlak na úspory a přísnější normy pro energetické nároky budov jsou pochopitelnou odezvou na larmující statistiky. Podle oficiálních údajů Evropské unie tvoří celých 40 % z celkové spotřeby energie budovy především bytová výstavba a administrativní stavby.
Řada odborníků se shoduje, že pro developery a projektanty by se mohla stát ´bičem,´ který bude výstavbu směřovat ke skutečně úsporným stavbám a nikoli jen domům, které předepsané normy splňují těsně na hranici požadavků. Dosud chybělo jedno srovnávací kritérium, na jehož základě by kupující nebo jiný zájemce získal relevantní informaci o provozních nákladech nemovitosti.
Popisek obrázku: Od nového roku mají všichni investoři povinnost nechat pro každou novostavbu, včetně rodinného domu, zpracovat Průkaz energetické náročnosti budovy. Průkazy jsou podmínkou pro udělení stavebního povolení. Čeká tak na investory pouze jedna z dalších administrativních povinností, nebo průkazy přináší i některé výhody?
Energetický průkaz rozděluje objekty do sedmi tříd podle roční spotřeby energie na jeden metr čtvereční užitné plochy. Budovy projektované v současnosti často splňují pouze minimální normové požadavky, které odpovídají třetí třídě energetické náročnosti (C – vyhovující). Pro splnění lepších tříd (A – mimořádně úsporná a B – úsporná) bude proto nutné zásadním způsobem změnit projektování staveb.
Certifikace tak může výrazně přispět k širšímu uplatnění moderních stavebních technologií ve stavebnictví. Tradiční zdicí materiály totiž často splňují normy pro úsporný režim domu jen na hranici přípustného limitu nebo pomocí složitých izolací o vysoké tloušťce, které výrazně navyšují investiční náklady stavebníků.
Vyšší náklady pro konstrukci nízkoenergetických nebo energeticky úsporných domů přitom nemusí být nezbytným předpokladem v projektování budov. Z některých moderních ´úsporných´ materiálů lze postavit nízkoenergetický dům, který se cenou od běžného neliší.
Typickým příkladem je stavební technologie z pórobetonu Ytong, jehož výjimečné tepelně izolační vlastnosti podstatně překračují požadavky norem a běžné standardy. Obvodovou konstrukci pórobetonových domů není nutné zateplovat, a přesto docela hladce splňují kategorii B energetických průkazů a za určitých předpokladů mohou bez zateplení dosáhnout i na kategorii A.
Zatímco je v mnoha evropských zemích nízkoenergetické bydlení běžným standardem, u nás je podíl úsporných staveb stále výrazně nižší. Vedle falešných představ investorů o několikanásobně vyšších investicích do nízkoenergetických staveb se na tom částečně podílí zdrženlivost některých architektů, projektantů nebo realizačních firem, kteří se do nových technologií a trendů ve stavebnictví nechtějí nebo zdráhají pouštět.
I proto výrobce Ytongu přichází na český trh s novou iniciativou – doporučenými konstrukčními řešeními pro obě úsporné kategorie Energetického průkazu, včetně varianty pasivního domu z pórobetonu pro ty nejnáročnější. Tři navržené varianty pro obvodové stěny nabízí investorům trojí perspektivu dlouhodobých úspor.
Pro vyšší komfort za nízké ceny
Obvodové zdivo tloušťky 375 mm je velmi štíhlé a přesto má stejné izolační schopnosti jako mnohem dražší zděné stěny s fasádním zateplením. Snížením tloušťky obvodových stěn proti běžným zděným stěnám (450-500 mm) nebo vícevrstvým konstrukcím dochází k podstatně efektivnějšímu využití obestavěného prostoru stavby.
Doporučené systémové řešení pro kategorii Energeticky úsporného domu je díky tvárnicím Ytong Lambda snadno dostupné každému stavebníkovi. Výhodná cena materiálu a přesné a rychlé zdění zaručují, že energeticky úsporný dům Ytong nestojí víc než novostavby z běžných materiálů.
Obvodové izolační tvárnice Ytong Lambda si zachovávají garantovanou pevnost v tlaku min. 2 MPa (stejně jako u pórobetonu P2-400), nehořlavost a vysokou požární odolnost i srovnatelné akustické parametry. Díky hygienické a zdravotní nezávadnosti i schopnosti přirozeně regulovat vlhkost vzduchu v interiéru je Ytong Lambda ideálním materiálem pro moderní stavby s vysokými požadavky na kvalitu mikroklimatu v interiéru. Popsané investiční úspory při jeho použití je možné efektivně vynaložit například na zlepšení izolačních vlastností okenních výplní nebo na pořízení zdravotně i energeticky výhodného systému řízeného větrání staveb.
Kategorie B: obvodové stěny Ytong Lambda tloušťky 375 mm bez zateplení:
- vynikající izolační schopnosti U = 0,26 W/m2K
- o 30 % nižší náklady na vytápění
- minimální tloušťka stěny 375 mm
- rychlá a levná výstavba
- zdravé vnitřní klima domu
Pro směšně nízké účty za topení
Doporučené systémové řešení pro nízkoenergetický dům Ytong je vstupenkou do světa komfortního bydlení. Dům se obejde bez komplikovaného fasádního zateplení, proto si zachovává důležité přednosti tradičních zděných staveb. Především tolik potřebnou schopnost stěn dýchat s interiérem a přirozeně regulovat vnitřní vlhkost vzduchu. Nadstandardní pohodlí navíc umocňuje i pocit bydlení v ekologickém domě, který je šetrný vůči životnímu prostředí.
Nároky na výkon otopného systému nízkoenergetického domu Ytong jsou až o dvě třetiny nižší, než u běžných domů. Otopná sezóna domu se výrazně zkracuje a k zajištění tepelného komfortu obytných místností stačí i při velkých mrazech topení s minimálním výkonem. Vhodným doplňkem nízkoenergetického domu je řízené větrání s rekuperací tepla. Nejenže šetří značné množství energie, ale hlavně zajišťuje podstatně zdravější a příjemnější vnitřní prostředí domu.
Kategorie A – B: obvodové stěny Ytong Lambda tloušťky 500 mm bez zateplení:
- vynikající izolační schopnosti U = 0,2 W/m2K
- o 50 % nižší náklady na vytápění
- rozumná tloušťka stěny 500 mm
- minimální cenové navýšení proti běžným domům
Pro bydlení bez topení
Nejnáročnější investory uspokojí prémiové řešení značky Ytong pro pasivní a ekologické domy - nosné zdivo Ytong s vnější vrstvou ze superizolačního pórobetonu Ytong Multipor. Obvodové stěny pasivního domu jsou na první pohled k nerozeznání od běžného zdiva. Jsou stejně silné, pevné i únosné, mají ale dvaapůlkrát lepší izolační schopnosti. Tvárnice Ytong P2 – 400 tloušťky 300 mm přenesou i vysoká statická namáhání a mají výbornou akumulační schopnost. Ekologické desky Multipor mají stejné izolační schopnosti jako minerální vlna nebo polystyren. Lépe se aplikují, mají vyšší pevnost a mohou se omítat jako běžné masivní zdivo.
Multipor má identické vlastnosti jako masivní pórobeton. Na rozdíl od stěn s běžným zateplovacím systémem (minerální vlna, polystyren) je souvrství s Multiporem difusně otevřenou stěnou, která netrpí kondenzací vodní páry a optimálně dýchá. Další přidanou hodnotou Multiporu je jeho požární odolnost.
Kategorie A: obvodové stěny Ytong v kombinaci s izolačními deskami Multipor:
- nadstandardní izolační schopnosti U = 0,14 W/m2K
- téměř nulové náklady na vytápění
- rozumná tloušťka stěny 500 mm
- difusně otevřená masivní stěna bez kondenzace
- cenově návratné řešení pro náročné zákazníky