Jak si předpěstovat sazenice zeleniny
Jak si předpěstovat sadbu zeleniny, aby sazenice byly silné a zdravé? A jakou zeleninu má smysl předpěstovávat?
Jak si předpěstovat sadbu zeleniny, aby sazenice byly silné a zdravé? A jakou zeleninu má smysl předpěstovávat?
Mít po ruce už od časného jara čerstvé bylinky až do podzimu a to přímo v kuchyni na okenním parapetu či na balkóně? Žádný problém a s výsevem začínáme už nyní – na konci zimy.
Výsev semen se liší, pokud vyséváme do truhlíků a připravujeme si v interiéru sadbu a pokud vyséváme přímo do záhonů. Záleží též na druhu rostliny a jejích požadavcích na výsev a velikosti semen.
Čerstvé bylinky a koření i v zimě? A proč ne! Na vnitřním okenním parapetu, čili na místě, kde je v zimě nejvíce světla, to není problém. Pozor ale na teplotu a vlhkost vzduchu v interiéru, na radiátory a zálivku.
Některé užitkové a okrasné rostliny můžeme vysazovat či vysévat dokonce až do pozdního podzimu, u některých je to vyloženě nezbytné, u jiných nejvhodnější právě v tuto dobu.
Pěstování česneku není nijak složité, ovšem o to klíčovější je výběr vhodné sadby a její zapravení do země ve správnou dobu – právě na podzim.
Které dýně jíst a které se pro tento účel nepoužívají? Budete se divit, ale jedlé jsou úplně všechny, ovšem některé jsme si vyloženě oblíbili jako pochutinu a jiné jsou pro nás jen dekorací. Proč?
Pěstování dýní předchází výběr vhodné odrůdy. Pokud se rozhodnete pro více druhů, nezapomeňte, že je nesmíte pěstovat vedle sebe, na jednom záhonu či kompostu a dokonce hodně daleko od sebe.
Vřes je krásná trvalka vhodná po usušení do aranží, léčivá bylina, ale i surovina, která se používala při výrobě košťat. Jak pěstovat vřes?
Jak si vypěstovat a jak množit rýmovník - úžasnou, nenáročnou bylinku, která se nám stane okamžitě dostupným lékařem?
Bylinky, které využijeme při vaření či přípravě salátů, ale i důležité léčivky, si můžeme vypěstovat v zahradě – a nejen to – krásně ji vyzdobí, provoní a přilákají užitečný hmyz.
Jak dostat na zahradu alespoň kousek louky? I menší zahradu mohou zdobit luční květiny v kombinaci s travinami, pro přírodně laděné zahrady je pak luční porost vyloženě nezbytný.
Měsíček – tedy ten lékařský – bude nejen pěkně zdobit květinové záhony a vázy, ale obohatí i kuchyni a pomůže v přírodní medicíně. Měsíček zdobí i pomáhá.
Dýně je podzimní zelenina mnoha tváří, ovšem její výsadba začíná už na jaře. Jak pečovat o dýně, aby nám na podzim plodily chutné plody?
Co může být krásnějšího než loubí či branka obsypaná voňavými květy růží?
Cuketa je chutná i zdravá a nabízí mnoho způsobů úpravy - včetně letního grilování. Jak ji správě pěstovat?
Kdo má doma vysazenu rebarboru, může se už nyní těšit z chutných sladkokyselých koláčů. Přitom by nás na první pohled vůbec nenapadlo, že se „to“ dá jíst.
Vytrvalý plevel, téměř zázračná léčivka, ale i pestrobarevná a bohatě panašovaná okrasná rostlina, která nepálí. To všechno jsou kopřivy!
Předpěstování sazenic především zeleniny začíná už v únoru, ovšem záleží na konkrétním druhu zeleniny. Například rajčata vyséváme do mobilních nádob až v březnu, ta únorová by byla příliš vytáhlá.
Ani v lednu se na zahradě nebudeme nudit. Jaké činnosti bychom měli provádět právě v lednu v ovocné a zeleninové části zahrady?