změna územního plánu
Pozemek, jehož jsem vlastníkem je současně veden jako orná půda. Obec zpracovává do r. 2009 nový územní plán. Mým záměrem je pozemek využít k rekreačně sportovním účelům a vybudovat zde rekreační objekt - obytný dům do 150 m2 s případnou pozdější možností trvalého bydlení. Jak postupovat v žádosti, konkrétně jak specifikovat využití pro tento záměr v žádosti? Děkuji za radu
Jelikož územní plán obce se zpracovává s výhledem na několik desítek let a Vy chcete v budoucnu užívat stavbu k bydlení, je nejlepším…
rekonstrukce RD /střešní okno a kotelna/
Dobrý den, chceme provádět rekonstrukci starého rodinného domku, bylo nám sděleno, že se výměna oken, vnitřních omítek, elektroinstalace, vnitřní kanalizace a střešní krytiny nemusí ohlašovat stavebnímu úřadu. Jak je to ale s výměnou střešní krytiny, kdyby se místo výlezu na střechu zaměnilo za střešní okno a jestli se tato výměna kolauduje? Co je také potřeba v případě, že se kotelna bude umísťovat mimo dům (prostor garáže, která není součástí domu)? Je na to potřeba nějaké zvláštní povolení?
Udržovací práce spočívající ve výměně střešní krytiny (pokud stavba není kulturní památkou nebo se nejedná o azbestovou střešní…
změna stavby RD - francouzské okno ve štítě
Dobrý den, mám prosím dotaz na stavbu baráku. Chci do štítu umístit francouzské okno a soused namítá že ho nechce vzdálenost od jeho hranice je cca 5,5 m až 6 m. Barák je ve výstavbě a dveře nejsou v projektu lze je dodat do projektu i bez jeho souhlasu? A povolí to stavební úřad? Děkuji.
Upravit projekt a doplnit jej o francouzské okno lze. V dotazu neuvádíte, zda realizujete stavbu na základě stavebního povolení či…
změna stavby RD před dokončením
Dobrý den, pokud se při rekonstrukci RD odchýlím od původních plánů (v mém případě objekt nebyl podsklepen a některé příčky jsou jinak) musím nechat vypracovat nové plány nebo stačí zaznačit změnu do původních? Děkuji
Na odůvodněnou žádost stavebníka může stavební úřad povolit změnu stavby před jejím dokončením. Tato změna se projednává v řízení…
instalace vlajkových stožáru před sousedova okna na hranici pozemku
Dobrý den, chtěl bych si na zahradě postavit 2 vlajkové stožáry do výše 5 m. Ty nepodléhají územnímu rozhodnutí, takže mohu stavět bez souhlasu úřadu. Jde mi ale o souseda. Jeho dům stojí v hranici našich pozemků (jedná se o starou selskou zástavbu, jako se to dříve stavělo). Existuje nějaká norma, v jaké minimální vzdálenosti od hranice pozemku (a tedy i od jeho domu) mohu stožáry postavit (nebo třeba i vysazovat stromy)? Podotýkám, že soused má v hraniční zdi v podkroví (vikýři) okna, takže vlajky na stožárech mu mohou stínit... Tušíte správně - chci bránit svůj pozemek a své soukromí před jeho všetečnými pohledy a vlajky mají vytvořit jakési venkovní "rolety"...
Norma ani pevně stanovená odstupová vzdálenost pro osázení stromů či instalaci stožáru od hranice pozemku neexistuje. Svým jednáním však…
zábor půdy ze zemědělského fondu
Je nutné v rámci řízení o územním rozhodnutí o umístění zemědělské stavby (4 x 4 x 5 m) na betonových patkách žádat orgán ochrany ZPF (Městský úřad) o stanovisko? Můžete stručně shrnout, v jakém případě stavba nevyžaduje trvalý (nebo dočasný) zábor půdy ze ZPF?
Jelikož pozemek po realizaci této stavby nebude možné zemědělsky využívat, je i v tomto případě nutné zastavěnou část pozemku vyjmout…
kolaudace RD
Dobrý den, prosím o radu. Rodiče mi chtějí nechat přepsat rodinný dům, který dostavěli v roce 1973, ale nikdy nebyl zkolaudován. Musí proběhnout nová kolaudace? Děkuji
Stavba může být užívána až poté, kdy stavební úřad povolí její trvalé užívání. Z toho vyplývá, že stavba zkolaudována být…
přístavba sousedního RD
Dobrý den, prosím o zodpovězení mého dotazu: jsem tu po roce se stejným dotazem, stavba byla zdejším úřadem povolena, my jsme se odvolali, KÚ věc vrátil k novému projednání. Tentokrát již vím, že se tedy v zákonech neřeší odstupové vzdálenosti mezi RD a bytovým domem a že vzájemné odstupy staveb musí splňovat zejména požadavky urbanistické, architektonické, životního prostředí, hygienické, veterinární, ochrany povrchových a podzemních vod, ochrany památek, požární ochrany, bezpečnosti, civilní ochrany, požadavky na denní osvětlení a oslunění a na zachování pohody bydlení. Odstupy musí dále umožňovat údržbu staveb a užívání prostoru mezi stavbami pro technická či jiná vybavení a činnosti, které souvisejí s funkčním využitím území (např. sítě technického vybavení, dětská hřiště). Dotaz se týká vzdálenosti a umístění zdi přístavby sousedního domu (jedná se o stěnu zastřešení plánované stavby bazénu). Vzdálenost mezi naším bytovým domem (zdí) a plánovanou přístavbou je v tomto místě 4,6 m (jinak ostatní obytná místnost se nachází 4 m od zdi sousedova domu, kde již hledíme do zdi s luxfery), mezi námi není oplocení. Okolo našeho domu máme jen "okapový chodníček". Proti plánované přístavbě stěny - zdi se nachází ve výšce 2,6 m na terénem spodní okraj okna naší obytné místnosti. Výška navrhované zdi je v současném návrhu 4,2 m, výška okna je 1,75 m. Podle výpočtu diagramu zastínění vychází, že nebude náš dům přístavbou zastíněn. Okno je jediné světlé, odkud vidíme a nyní bych měla koukat opět do zdi? Již při odvolání ke KÚ mi bylo sděleno, že zákon výhled neřeší. Je tu ještě reálná možnost bránění se? Mě se zdá, že tu jde o zhoršení pohody a kvality bydlení. Můžete mi poradit? Vůbec nechápu, proč mám být znevýhodněna tím, že se jedná u nás o bytový dům, výhradně užíván k bydlení. Přijde mi to, že se v tomto případě nemám vůbec ničeho chytit a mé námitky budou zamítnuty a zase bude můj "osud" jen a jen v rukách rozhodnutí stavebního úřadu, jak věc posoudí. Už jsem z toho nekonečného kolotoče znechucená, ale rozhodně se chci dál bránit, jenže už opravdu nevím jak. Děkuji předem za odpověď a zároveň se omlouvám, že obtěžuji.
Územní rozhodnutí a stavební povolení přísluší vydat stavebnímu úřadu. Vy, jako účastník řízení, můžete v těchto řízeních…
stavba sousedního RD v blízkosti hranice pozemku
Dobrý den, mám následující dotaz: vlastníme dům, ve kterém chceme v budoucnu bydlet. K domu patří zahrada, konec pozemku je asi 25 m od domu. Hned za hranicí pozemku plánují sousedi stavbu domu. Mají omezené možnosti co se týče orientace oken, tak se obavám, aby je nechtěli orientovat do naší zahrady. Z hranice pozemku je dobře vidět na náš dům a do celé zahrady. Chtěla bych vědět jestli se může stát, že by stavební úřad povolil okna směrem k nám i přes náš nesouhlas? A pokud ano, jestli můžeme požadovat neprůhledná skla a pouze výklopné okno? Ještě by mě zajímalo, jestli může stavební úřad povolit okna v 1. patře, ze kterých je na naši zahradu vidět, ale jsou vzdálena více než 7 m od hranice pozemku? Všechna okna by byla od obytných místností. Děkuji za odpověď
Pokud bude sousední stavba navržena v souladu s vyhláškou č. 501/2006 Sb. /v předmětné věci zejm. odstupové vzdálenosti - § 25/ a s…
přístupová cesta k RD
Dobrý den, chtěli bychom postavit dům na pozemku za již stávajícím rodinným domem. Přístupovou cestu bychom tedy museli vybudovat vedle stávajícího domu a vést dozadu na zahradu. Jaká je prosím minimální šíře takovéto soukromé cesty k rodinnému domu? Děkuji
Současně platné zákonné předpisy, konkrétně vyhláška č. 501/2006 Sb. nepožadují umístění odstavných stání pro osobní automobily…