terénní úpravy a stavby na sousedním pozemku
Dobrý večer, prosím o radu. Soused chce na hranici našeho pozemku vybudovat 1 m vysokou navážku, zvedne celý jeho pozemek a náš pozemek bude utopený a všechna voda bude stékat k nám. Na navážce bude tenisový kurt /6 m od našeho domu/, obávám se hluku a prachu, budova k podnikání a parkoviště pro auta. Mohu ovlivnit stavbu těchto objektů? Na navážce se již pracuje /v okolí se staví řadové domy a za uskladnění zeminy platí/. Podle souseda není potřeba povolení ani na kurt, pokud bude sloužit jen jeho osobní potřebě. Děkuji za radu
Popsané práce jsou terénními úpravami. Zda tyto terénní úpravy budou podléhat režimu stavebního zákona a projeví se změnou vzhledu…
prodloužení plynovodu - přípojky
Chtěl bych se zeptat, co obnáší zařídit dotažení IS (plynu) k cca 4-5 pozemkům s různými majiteli?
Umístění stavby plynovodu podléhá vydání územního rozhodnutí, které vydá příslušný stavební úřad. Ten zároveň následně bude…
změna stavby před dokončením /terénní úpravy/, nesouhlas souseda a stížnost na postup stavebního úřadu
Dobrý den. Prosím o radu, jak se zachovat v situaci, kdy máme požádáno o změnu stavby před dokončením, která spočívá v navýšení +-0,000 objektu RD a terénních úprav na pozemku o cca 40 cm oproti původnímu terénu (stavebnímu povolení) na celkové ploše cca 800 m2 (z toho zastavěná plocha 80 m2)? Navrhované terénní úpravy jsou ohraničeny zídkou výšky 40 cm a délky 40 m při hranici sousedního pozemku podél stávajícího oplocení realizovaného sousedem. Stavební úřad naši žádost posuzuje o začátku listopadu r. 2007 s tím, že majitel sousedního pozemku a stavby se neustále odvolává a vznáší námitky v probíhajícím řízení. Svůj souhlas podmiňuje výstavbou nového neprůhledného oplocení podél celé hranice. Stavebnímu úřadu byly předloženy a následně doplněny všechny požadované podklady. Stavba, terénní úpravy i zídka jsou na našem pozemku. Všechny standardní lhůty na vyjádření již vypršely, avšak stavební úřad znovu prodloužil lhůtu na vyjádření k podkladům projektu na žádost souseda i přesto, že nebyly vzneseny žádné relevantní námitky - pouze nesouhlas s podmínkou výstavby nového oplocení. Soused navíc vyhrožuje odvoláním ke krajskému úřadu a soudy. Prosím o posouzení vzniklé situace z pohledu stavebního zákona a s ohledem na následující body: - délka stavebního řízení o změně stavby - opodstatněnost takovéhoto řízení vzhledem k rozsahu navrhovaných úprav - úmyslné prodlužování řízení ze strany souseda opakovaným vznášením nepodložených a neodůvodněných námitek - oprávněnost kladení podmínek do řízení (výstavba neprůhledného oplocení). Může stavební úřad splnění takovéto podmínky nařídit? Jak se v takovéto situaci zachovat? Podotýkám, že stavbu jsme zakoupili jako rozestavěnou, změny výškového osazení objektu již byly realizovány původním vlastníkem (ovšem bez ohlášení stavebnímu úřadu), a uvedené úpravy mají za cíl vyrovnání a úpravu okolního terénu a zpevněných ploch s okolím. Za vaši odpověď předem děkuji.
Změna stavby před jejím dokončením se řídí ustanovením § 118 stavebního zákona. Zda je řízení v tomto případě opodstatněné, či…
oplocení pozemku a nesouhlas obce
Dobrý den, již od roku 2005 se snažíme domoci se práva hospodařit si na své orné půdě. Snažíme si rozšířit naší zahradnickou firmu, potřebujeme si oplotit pole výška plotu 1,5 m bez podezdívky proti zlodějům a okusu zvěře. Vždy to bylo zamítnuto. Až teď podle nového stavebního zákona jsme se špatně domnívali, že to konečně půjde. Máme povolení od sousedů od životního prostředí, ale zastupitelstvo obecního úřadu, kam katastrálně patří pozemek je proti. Odůvodňují to: tento pozemek není určen k zástavbě tak, že ani stavba oplocení není možná a tak to v různých formách od žádosti na změnu kultury na zahradu až po teď stále zamítají. Upozorňuji, že jde o malinkou obec, která nemá ani svůj stavební úřad, který kdyby nebylo těchto zatvrzelých rádoby úředníků po práci ihned povolil. Tento pozemek nemá žádná ochranná pásma, není urbanizován pouze jím prochází biokoridor, který bychom neoplocovali. Myslíte, že máme nějakou šanci? Jsem přesvědčen, že když nic jiného, porušují ústavu o svobodě podnikání.
Předně si zjistěte, zda stavba oplocení na pozemku je v souladu s územním plánem obce. V územním plánu by měli být zakresleny ochranná…
rekonstrukce domu /demolice, přístavba a nástavba/
Dobrý den, chceme rekonstruovat dům. Většina z něj má špatné obvodové zdi, které chceme odstranit a nahradit novými. Je někde definováno, kolik zdiva musí být zachováno, aby se mohlo jednat o "přístavbu a nástavbu"? Chceme se vyhnout postupu, kdy "papírově" odstraníme stávající dům a na jeho místě postavíme nový (byla by potřeba asi výjimka na umístění - je na hranici pozemku). Děkuji
Pokud bude stávající stavba odstraněna, bude stavební úřad novou stavbu posuzovat a povolovat jako novostavbu. Pokud stavba bude odstraněna…
kolaudace bytu a nedokončení podlah
Dobrý den. Měla bych dotaz ke kolaudaci bytu v bytovém domě. Pro syna, který je invalidní, kupujeme od devepopera byt. Aby byt synovi vyhovoval, máme hodně klientských změn. Ovšem podlahářská firma, která byla vybraná konkurzem, nám není schopná dodat protismykové PVC, které by bylo pro syna do koupelny a na WC vhodné (původně tam je plánovaná dlažba). Toto PVC jiné firmy bez problému dodávají, ale od nich bohužel nemůžeme nic objednávat. Podle stavbyvedoucího firma, která není povolena developerem, nemá na stavbu před kolaudací přístup. Ale byt, ve kterém na WC a v koupelně je pouze beton, prý neprojde kolaudací. Původně jsme počítali s variantou, že bychom si tedy na podlahy v těchto místnostech po kolaudaci sehnali jinou firmu. Nyní jsme ale tlačeni developerem k tomu, abychom nechali udělat "nějaké" podlahy od jimi schválené firmy a ty si po kolaudaci potom můžeme jinou firmou předělat. Na toto se mi ale nechce přistoupit. Zajímalo by mě, jestli doopravdy musí při kolaudaci být na WC a v koupelně podlahová krytina, nebo jestli lze zkolaudavat byt i s tím, že se podlahy dodělají později?
Nedokončení podlahových krytin dle mého názoru nebrání uvést stavbu do trvalého užívání. Záleží však na pohledu příslušného…
zápis o předání staveniště
Dobrý den, chtěl bych se tímto zeptat, zda-li existují nějaký formuláře pro předání a převzetí staveniště a formulář změnového listu? Děkuji za jakoukoliv odpověď
Dle mých informací si tyto formuláře vytváří jednotliví zhotovitelé. Je nutné si však pohlídat, aby v těchto formulářích byly všechny…
Chci postavit pergolu u hranice sousedních pozemků, sousedovi se to nelíbí, jak mám postupovat?
Dobrý den. Chci si na stávajícím místě k odpočinku postavit pergolu 5 x 3 m. Toto místo je situováno v rohu na hranici pozemku. Soused vlevo má cca 0,5 m od hranice hospodářskou kůlnu, druhý soused má postaven RD 3 m od hranice s oknem v 1. patře. Chtěl bych využít stávající zdi na hranici, ale soused tvrdí, že si mohu udělat krb a jim smrdět, i když to nemám v úmyslu a ani v nákresu není. Chtěl bych vědět, posunu-li stavbu směrem do svého pozemku, může-li mi ji nepovolit? Jaké jsou v těchto případech vzdálenosti? Pergola bude nižší než kůlna a tak nějakém stínění nemůže být ani řeč. Jaký je rozdíl mezi pergolou a zastřešenou pergolou? Děkuji za odpověď.
Zmíněnou stavbu je možné, v souladu s ustanovením § 96 stavebního zákona, realizovat na základě územního souhlasu. Což je vlastně…
stavba RD a věcné břemeno
Dobrý den, rádi bychom koupili polovinu pozemku - zadní část. V přední části není problém začít stavět, protože k němu vede příjezdová komunikace. Ale na zadní části se bude moci podle stavebního úřadu stavět, až se za ním vybuduje komunikace. Je možné, abychom v zadní části pozemku dům postavili, jestliže nám majitel přední části pozemku dá souhlas, abychom přes jeho pozemek jezdili? Jakým způsobem toto lze řešit? Děkuji za odpověď.
Pokud územní plán obce podmiňuje zastavění pozemku vybudováním komunikace a pravděpodobně i nových inženýrských sítí, budete zřejmě…
stavební úpravy bytu - ohlášení vers. stavební povolení
Dobrý den, mám v osobním vlastnictví byt 2+1 v cihlovém domě. Chtěl bych stávající kuchyň přemístit do chodby bytu (vodovod + plynové vedení), aby mi tím vznikla ze stávající kuchyně místnost "navíc". Chodba je velká a v bytech tohoto typu u nás ve městě to již spoustu lidí takto má. Chtěl jsem se zeptat, zda podle nového zákona je potřeba učinit na stavebním úřadě oznámení změny v užívání stavby, nebo ohlášení stavby, stavební povolení, zda musím mít projekt, popřípadě jiné povolení atd.? Děkuji za odpověď
Dle mého názoru se jedná se o stavební úpravu stavby pro bydlení vyžadující, v souladu s ustanovením § 104 odst. 2 stavebního zákona,…