Mozaiky jsou moderním doplňkem tradičních obkladů, ovšem s hlubokou historickou tradicí. Mozaiky nás doprovázejí již od těch nejstarších civilizací. S citem navržená a provedená mozaika skutečně zvedne každou koupelnu a nejen ji. Mozaiky mohou být v koupelnách dominantní ozdobou, nebo jen citlivým doplňkem – například na podezdívce vany, přizdívce, schodišti, jako zrcadlový lem, výplň několika menších ploch na konkrétní stěně. Podobu mozaiky mohou mít i listely a bombata.
První mozaiky byly vytvářené skládáním malých kamínků. Obrovského rozkvětu pak mozaiky dosáhly v obdobích antiky, raného křesťanství a také v Byzanci. Ohromí nás i bohaté mozaiky v interiérech a exteriérech muslimských mešit, mozaikami však neopovrhli ani hinduisté či buddhisté.
Dříve ručně, dnes sériově, oblibu má však manufakturní výroba a originály
Pro svou oblibu se dnes mozaiky staly součástí sériově vyráběných typů obkladů. Ovšem velkou oblibu dnes mají kusové originály a manufakturní výroba menšího rozsahu. A mozaiky skutečně dokážou vytvořit ojedinělý interiér a velice netradiční vzhled stěn a jiných prvků. Využití najdou i jako obložení van, sprchových koutů, bazénů, podlah a schodišť, stěn za pracovními plochami kuchyňských linek a podobně.
Mozaiky v interiérech
Mozaika může být poskládána z drobných kostiček, obdélníků, ale i víceúhelníků či střepů, kamínků, úlomků skel a zrcadel, ručně vyráběných prvků fusingu a jiných. Mozaiky jsou ideální například k obkládání zaoblených tvarů stěn, přizdívek, nik a dalších prvků. Klasické mozaiky z keramicky mohou být matné, lesklé, s glazovaným i neglazovaným povrchem. Koupelnové mozaiky jsou prodávané v podobě lepenců na papírových podložkách či silikonovém vláknu, pokud jde o síť pravidelných geometrických útvarů malých rozměrů. Ruční lepení každého malého dílku by bylo extrémně pracné. Lze dokonce jednotlivé lepencové díly mozaiky oddělit a vytvořit si tak vlastní vzory, geometrické tvary a obrazce.Mozaiky lze upevňovat do měkkých omítek či tmelů, mnohé materiály pak potřebují speciální lepidla (například skleněné mozaiky speciální bílé lepidlo). Velice vhodné je mozaikové obkládání atypických tvarů a ploch s různými tvarovými limity, kde by zařezávané dlaždice větších formátů nevypadaly dobře. Mozaiky sluší velkým i malým koupelnám, jejich částem a zákoutím.
Mozaiky z přírodních kamenů tvoří samostatné dekory a zasazují se do větších ploch. Ovšem všechny hranice jsou již překročeny a tak najdeme například typicky exteriérový kámen jako obklad interiérové stěny v kombinaci s jemnou keramickou mozaikou a podobně.
Místo přírodního kamene se též používá takzvaný umělý kámen, který je vyráběn z betonu jako velmi realistické imitace mnoha kamenných materiálů.
Výsledek nakonec podtrhne vyspárování mozaiky. Spárovací hmotu lze použít velmi efektně v odstínu mozaiky, nebo naopak jako kontrastní.
Místo přírodního kamene se též používá takzvaný umělý kámen, který je vyráběn z betonu jako velmi realistické imitace mnoha kamenných materiálů.
Výsledek nakonec podtrhne vyspárování mozaiky. Spárovací hmotu lze použít velmi efektně v odstínu mozaiky, nebo naopak jako kontrastní.
Pokládání mozaiky
Pokládání mozaiky je vlastně způsobem dekorování, jehož cena odpovídá výslednému výjimečnému efektu.- Jednotlivé drobné díly mozaiky bývají nejčastěji spojené síťkou či papírem, resp. nalepené na ně. Urychluje to sice pokládku, položíme více dílů naráz, ovšem v porovnání s tradičními obklady to práci stejně zpomaluje. Při lepení mozaiky je navíc potřebná obrovská pečlivost.
- Obzvláště při obkládání vypouklých povrchů si musíme být vědomi jednoduchého geometrického pravidla – mezera mezi dílčími prvky obkladu se zvětšuje, čili zvětšují se spáry. V případě vpadlých ploch je to zase zcela opačně. Používáme proto lepidla s delší dobou schnutí. Ta nám umožní upravit a vhodně nastavit šířky spár.
- Ještě než se začne s lepením mozaiky, je třeba vhodně rozvrhnout její umístění. Musíme co nejvíce eliminovat potřebu řezání materiálu – lepence. Řezání není snadné, vyžaduje velkou dovednost, profesionální nářadí a mnoho času.
- Podklad by měl být zcela rovný, abychom mozaiku nanášeli jen na tenkou vrstvu lepidla. Při silnější vrstvě lepidla by nám dílčí části mozaiky zapadávaly.
- Pokud napojujeme mozaiku na jiné obklady, je třeba srovnat rozdíl mezi obklady. Spáry musí lícovat.
- Po ukončení lepení a úpravách šířek mezer je třeba mozaikový obklad jemně dotlačit k podkladu pomocí polystyrenového hladítka. Dotlačení provádíme po etapách, jelikož do již zaschlého lepidla nedotlačíme nic. Při dotlačování je nezbytná opatrnost, jinak by též bylo možné poškodit obložení plochy.
- Se spárováním mozaiky a vůbec obkladů či koupelnové dlažby se začíná nejdříve za 24 hodin od dokončení lepení. Spárování se provádí stejně jako v případě tradičních dlaždic. Spárovací hmota by však měla být řidší.
Zdroj použitých fotografií: a-obkladacstvi.cz, www.shutterstock.com