Pokud chcete vytápět pohodlně bez přikládání paliva, účinně a poměrně levně, je výbornou cestou k dosažení tepelného komfortu v interiérech plynový kondenzační kotel. Navíc vývoj a výroba těchto kotlů kopírují nové evropské směrnice, které stanoví od letošního září minimální požadavky na účinnost a emisní limity pro spotřebiče určené k vytápění a ohřevu užitkové vody. Od září 2015 již není možné vyrábět běžné plynové kotle s nuceným odtahem spalin.
Jak pracují kondenzační kotle?
Pro kondenzační plynové kotle je typická velká plocha výměníku (případně dvou výměníků), která umožňuje využít teplo z kondenzátu. Do topného systému je nejprve předáno primární teplo ze spalin (teplo získané spalováním plynu) a poté dochází k dalšímu ochlazení spalin až na teplotu nižší teploty rosného bodu, kdy vodní pára obsažená ve spalinách kondenzuje, a tím je do topného systému dodatečně předávána zbylá tepelná energie. Plynové kondenzační kotle nejenže dovedou využít zbytkové teplo, ale i primární tepelnou energii využívají účinněji než konvenční plynové kotle s nuceným odtahem spalin.Další přednosti plynových kondenzačních kotlů
V porovnání s tradičními kotli s nuceným odtahem spalin umožňují plynové kondenzační kotle snížení spotřeby plynu až o 30% a snížení emisí škodlivin (NOx a CO), přičemž jsou bezpečné, velmi tiché, efektivní a snadno nastavitelné. V kombinaci s účinnou regulací zaručují optimální teplotu v místnostech a maximální pohodlí.Ani výměna kondenzačního kotle není složitá. Primárně jsou tyto kotle sice ideální pro nízkoteplotní podlahové vytápění, v závislosti na výkonu jsou však kompatibilní i s radiátory - respektive se všemi existujícími topnými systémy.
Plynový kondenzační kotel je sice trochu dražší než konvenční, ekonomicky je ale výhodnější z hlediska provozních nákladů. Časem se tedy investice vrátí.