Ořešák je v dospělosti mohutný strom, který určitě nepatří do malých zahrad. V dospělosti dorůstá výšky až několik desítek metrů. Je také ceněn i proto, že dodává stanovišti potřebný stín. Je to poměrně vytrvalá rostlina, která se dožívá i více jak 100 let. Pro ořešák platí, že tvoří poměrně statný kořen, který roste hluboko. Čím je kořen hlubší, tím se rostlina dožije více let. Rostlina tvoří velké, zelené listy, které jsou složeny 5 - 9 lístků. Listy jsou aromatické. Jejich vůně odpuzuje v sezóne obtížný hmyz.

Plodem je peckovice obsahující jádra, která jsou bohatá na nenasycené mastné kyseliny. Obsahují minerální látky a vitamín B. Zejména dětem a lidem pracujícím duševně se doporučuje sníst hrst ořechů denně. Plod je složen z dužnatého zeleného obalu (rubina), který dozráváním praská, hnědne a rozpadá se. Uvnitř je pecka - tvrdá, světle hnědá skořápka, která je složena ze dvou oddělitelných částí. Jádlo ořechu je semeno výborné chuti obsahující až 50% olej. Ze syrových semen je možné sloupnout šlupku, která je ještě vlhká, po uschnutí již toto není možné. Chutné plody sklízíme od září. Plody začínají pukat a ze stromu padat. Nedoporučuje se je, shazovat ze stromu tyčí. Mohlo by dojít k poškození větví. Plody by neměly zůstat spadlé pod stromem déle než 2 dny, později dochází k hnilobě. Ořechy čistíme od obalu, případně očistíme v roztoku vody a hypermanganu. Voda se však nesmí dostat dovnitř plodu. Plody sušíme na slunci nebo na teplém místě uvnitř místnosti. Plody často kontrolujeme a převracíme. Poté je uložíme na suché místo do vzdušného obalu.

Od května rostlina kvete samčími a samičími květy - jehnědy. Zatímco samičí květy mají zelenou barvu a jsou zhruba 10 cm dlouhé, samčí květy jsou o polovinu kratší a světlejší než samičí. Ořešák patří mezi samosprašnou rostlinu.

Při sadbě je možné vybírat ze semenáčů, které však začínají plodit 10 - 15 let po výsadbě a dorůstají obrovských rozměrů. Vhodné jsou štěpované druhy, které plodí 2 - 3 roky od výsadby. Vhodné podnože jsou z ořešáku královského, popelavého nebo černého. Plody štěpovaných druhů jsou obecně kvalitnější a mají menší korunu nežli semenáče.

Charakteristika rostliny

Odrůdy: J. regia (ořešák královský) - známý jako vlašský ořech. Dorůstá cca 15 m. Podle tvrdosti skořápky rozdělujeme tento druh na 4 typy:

papírák (J. regia var. tenera) - obvykle netvoří pod slupkou skořápku a pokud se přece jenom utvoří je velmi tenká a dobře se odstraňuje. Semenáče nejsou vhodné pro podnože.
kamenáč (J. regia var. dura) - tvoří velmi silnou skořápku, která jde velmi obtížně odstranit. Obvykle je k vidění v lesích nežli v zahradách.
polopapírák - ideální pro pěstování. Rostlina tvoří velké plody, které lze dobře sklízet.
křapáč (J. regia var. maxima) - tvoří velké skořápky ale malá semana, která bohužel sesychají ještě před sklizní. Jádra nejsou vhodná ke skladování.

J. nigra (ořešách černý) - dorůstá výšky cca 30 m. Tvoří obrovské listy a poměrně velké plody dozrávající v říjnu.

J. cinerea (ořešák popelavý) - dorůstá výšky okolo 20 m. Tvoří dlouhé, pilovité listy. Rostlina je citlivá na jarní mrazíky. Plody jsou velké, podlouhlé, dozrávají v listopadu.
Původ: jižní Evropa, Střední a Malá Asie
Druh: jedlá rostlina
Typ listu: velké listy, opadavé, laločnaté
Barva listu: zelené
Barva květu: zelená
Kvete: Kvete v květnu.
Výška: 2500 - 3000 cm
Náročnost pěstování: Je to nenáročná rostlina.
Tvarování / řez: V prvních letech není řez nutný, necháme volně tvořit korunu. V době, kdy bude koruna utvořena (to je kolem 10. roku) prořezáváme větve rostoucí příliš hustě, abychom dosáhli prosvětlení koruny. Dále pravidelně odstraňujeme suché větve. Řez provádíme v létě, kdy se rány lépe hojí.
Trvanlivost: Je to vytrvalá rostlina. Dožívá se až 100 let.
Odolnost: mrazuvzdorná
Vlhkomilnost: normální
Substrát: normální zahradní ze
Náročnost na pěstování: bez nároků
Doba květů: květen

Požadavky na pěstování

Stanoviště: Vhodné je slunné stanoviště.
Teplota: Rostlina dobře snáší mráz do -26 stupňů. Je však na mráz poměrně citlivá v období květu, kdy při nízkých jarních teplotách namrzají větve a květy.
Hnojení: Každý rok hnojíme hnojivem s vyšším obsahem draslíku. Jednou za 3 roky chlévským hnojem nebo kompostem. Rostlině svědčí vápnění.
Sadba: V teplejších polohách rostlinu vysazujeme na podzim, v chladnějších polohách raději na jaře. Pokud vysadíme semenáč, plodů se dočkáme zhruba za 15 let. Štěpované rostliny plodí 3 roky po výsadbě. Pokud vysazujeme více rostlin na jedno místo, sázíme je od sebe okolo 10 m, protože v dospělosti tvoří velkou korunu. Lepšího opylení dosáhneme výsadbou 2 rostlin ve směru větru, které nejčastěji převládají (od západu na východ atd). Ořešák je totiž větrosnubní rostlina.
Zemina: Ideální je dobře propustná, sušší půda bohatá na vápník.
Problémy: Za vlhkého počasí jsou listy napadeny skvrnitostí, která může být způsobena houbovou nebo bakteriovou infekcí. Před kvetením aplikujeme postřik 0,5% Kuprikolu.
Škůdci: Plody napadají ptáci nebo veverky.
Tip: V prvních letech po výsadbě půdu kolem kmene jemně okopáváme, později je možné zatravnění.

Články na téma Ořešák


Mýty o listí v zahradě. Proč nevadí na listí rez hrušňová a proč kompostovat i listí ořešáku?

Mýty o listí v zahradě. Proč nevadí na listí rez hrušňová a proč kompostovat i listí ořešáku?

Každý rok je to stejné, spadané listí z opadavých listnáčů je nezbytnou součástí koloběhu živin v přírodě. A v zahradách je to stejné. Když budeme pozorovat přírodu, uvědomíme si, že listí slouží i jinak než jen jako zdroj živin. A právě těchto předností této cenné hmoty, nad kterou mnozí perfekcionisté každý podzim láteří, bychom měli využít. Je zdarma, všude po ruce a je to hmota naprosto ekologická.