Tato vytrvalá kapradina tvoří krátký oddenek, ze kterého vyrůstají až 60 cm vysoké listy. Přezimujícími listy jsou eliptické, kožovité a nedělené celokrajné. Již na první pohled se od ostatních kapradin liší svým exotickým vzhledem. Na rubu listu se vytvářejí čárkovité výtrusnicové kupky, které dozrávají od července do října. Pro svoje vysoké nároky na vzdušnou vlhkost se nejlépe uplatní u jezírek nebo studní, ve volné přírodě roste u jeskyní propastí nebo podél lesních potoků. Tento druh kapradiny patří mezi kriticky ohrožený druh naší květeny, je zákonem chráněn.

Charakteristika rostliny

Odrůdy: P. scolopendrium - druh dostatečně zimovzdorný.Tvoří celokrajné listy s čárkovitými výtrusnicemi. Existuje řada odrůd lišících se tvarem listů: Cristata (vrchol listu je hřebenovitý), Peraferens (vrchol listu je srdčitý), Vivipara (na vrchní straně listu tvoří mladé rostliny)
Původ: západní a jižní Evropa, Kavkaz, Turecko atd.
Druh: kapradina
Typ listu: střední listy
Barva listu: zelené
Výška: 15 - 60 cm
Použití: Hodí se k výsadbě na okraji jezírek nebo studní.
Trvanlivost: Při správné péči je to vytrvalá rostlina.
Odolnost: žádá zimní přikrytí
Vlhkomilnost: vlhko
Substrát: půda bohatá na humus
Náročnost na pěstování: středně

Požadavky na pěstování

Stanoviště: Rostlině se daří v polostínu a ve stínu na vlhkém stanovišti.
Voda: Vyžaduje dostatečnou zálivku až vlhkou a bažinnou půdu.
Vlhkost: Má poměrně vysoké nároky na vzdušnou vlhkost, takže se hodí nejlépe k jezírkům nebo studním. Listy často kropíme.
Množení: Ideální je množení dělením.
Zemina: humózní půda s dostatkem vápníku

Články na téma Jelení jazyk


Kapradiny v zahradě

Kapradiny v zahradě

Kapradiny patří do zahrad neodmyslitelně, protože každá (tedy většina) nabízí kouty, kde se vlastně mnohým rostlinám příliš nedaří, o to lépe zde však prosperují právě kapradiny.