Budování nové koupelny je vždy zásadním rozhodnutím. Je důležité, jak bude vybavena, jak bude vypadat a kolik prostoru nám poskytne. Rozhodujeme se, kde bude v nové koupelně co umístěno, kde bude umyvadlo, sprchový kout, vana, pračka, WC, radiátor, jaké dveře do koupelny povedou a kde budou. Koupelnu navíc navrhujeme i s výhledem do budoucna, určitě nejde o krátkodobou investici. Nesmíme také zapomenout, že jednou z priorit při navrhování nové koupelny je počet osob v domácnosti. Také jejich zdravotní stav, ale i věk a tedy předpoklad zdravotního stavu v blízké či vzdálenější budoucnosti. Každá koupelna má jiný provoz a ten se navíc v čase mění. I koupelna je prostě živým organismem reflektujícím nás samé.
Vždy začneme tím, že si novou koupelnu sami představíme a zkusíme nakreslit
Nepůjde sice o profesionální návrh, ale takové podklady pak budou výborným vodítkem pro bytového architekta či designéra. Jako ideální se doporučuje použít čtverečkovaný (nejlépe milimetrový) papír. Snadno na něj přeneseme půdorys koupelny a skutečné rozměry a půdorysné tvary zařizovacích předmětů. Teprve na základě takto půdorysně navržené koupelny si ji můžeme zkusit nakreslit v 3D (stačí i tužkou na čistý papír), nebo předáme náš ruční návrh spolu s dalšími informacemi designérovi.Na čtverečkovaný papír se především lépe zakreslují rozměry. Čili změříte si půdorysné rozměry své koupelny včetně umístění okna a dveří a přenesete je na papír v měřítku, které vám vyhovuje. Stejně tak zakreslíte na papír i zařizovací předměty, které chcete v koupelně mít na konkrétních místech. Půdorysné tvary těchto předmětů si též lze zakreslit na jiný papír, vystřihnout a popsat. Poté s nimi můžete po půdorysu koupelny posouvat. Vlastně pak hrajete jakési koupelnové šachy.
Nebojte se též kreslit na zeď
Vhodnou pomůckou je též nákres vybavení koupelny na stěny. Ideálně samozřejmě v případě, že je již zdivo omítnuté a připravené na novou pokládku obkladů, to však nese jednu velkou komplikaci – všechny rozvody a instalace už by totiž měly být pod omítkou, abychom nemuseli znova sekat. Proto je vhodnější starou koupelnu nejprve vyklidit a pokud nebudeme měnit její dispozice, namalujeme si nové zařizovací předměty a jejich umístění třeba fixem na staré kachlíky. Případně můžete kreslit křídou na zdivo s již osekanými kachlíky a odstraněnými původními rozvody vody, topení a podobně. Vhodné je též vzít třeba velké krabice a na místa, kde bude vana, umyvadlo, koupelnový nábytek, sprchový kout či box, je postavit. Uvidíme alespoň v obrysech, kolik prostoru nám v koupelně zůstane a jak se nám po ní bude pohybovat. Představte si, jak často budete potřebovat umyvadlo poblíž vany, kde může být umístěna toaleta a bidet, abyste například nešlapali ve vodě po osprchování a podobně. Nákresy na zeď a krabice vám prostě pomohou představit si vaši budoucí koupelnu.Nezapomeňte na bytového architekta
Bytový architekt či designér má k dispozici kromě svých zkušeností a počítačového programu, který umožní 2D a 3D vizualizace také normové rozměry. Stále aktuální prehistorií v projektování budov je také například kniha pro projektanty vycházející z celoživotního díla Ernsta Neuferta. Zde se dozvíte, kolik místa by mělo být minimálně mezi stěnou a vanou a podobně. Odborný návrh můžete mnohdy získat i on-line, například zašlete tvar místnosti, rozměry, představu o zařizovacích předmětech a ceně a ideálně i svůj nákres a návrh můžete získat dokonce i zdarma.Připravovaný návrhář koupelen
Návrhář koupelen zjednoduší ztvárnění vašich představ a pomůže též bytovým architektům a designérům při finální přípravě designu koupelny, jejího vybavení a vytvoření projektu. Ovšem výsledek vaší vlastní práce může být i finálním projektem.Nejprve si můžete zvolit tvar koupelny, poté zadáte konkrétní rozměry, čímž vznikne skutečný půdorys koupelny. Zobrazí se skutečný půdorys koupelny, jako byste si jej namalovali na milimetrový papír a zároveň je vám nabídnuta podrobná volba prvků vybavení koupelny. Vybrat si můžete typ a tvar vany, sprchového koutu, umyvadla, záchod a bidet, koupelnový nábytek, ale i okna, dveře, radiátory, žebříková topidla, vnitřní stěny a doplňky. Návrh můžete otáčet, položky můžete měnit a přesouvat. Výhodou oproti nákresu na milimetrový papír je právě variabilita, jelikož návrh je třeba kreslit na milimetrový papír při změnách vždy znova. Jednoduše posouváte po milimetrovém papíru jednotlivé vybrané prvky, jako by byly vystřiženy a ležely na desce stolu. Návrhy lze ukládat, tisknout, mazat, mazat jejich obsah, bude zde i vazba na e-shop a také videonávod, jak návrhář používat. U každého návodu je navíc přiložen i písemný seznam použitých objektů.
No a na konci si svůj hotový projekt již jen vytisknete a nebo stáhnete do svého počítače. A případně jej necháte doladit odborníkovi. A pokud vám zcela rozmluví vaši představu, bude to proto, že jste při navrhování své koupelny udělali zásadní chyby, které by vás v koupelně více omezovaly.
Pozor na internetové rady
Dobře si ověřte důvěryhodnost internetových zdrojů, kde čerpáte informace. Obzvláště podezřelé by pro vás mělo být preferování konkrétní značky, konkrétních výrobků. Je skutečně rozdíl mezi radou a PR propagací konkrétních výrobků, byť i článek plný rad je často PR konkrétní firmy. Ovšem v tomto případě by měla kontrolka blikat naopak zeleně – aha, snaží se mi poradit, nenutí mi něco za každou cenu … Vždyť i v kamenné prodejně na vás nezapůsobí dobře nezaškolený personál, protivný, nesdílný a nebo naopak vtíravý prodavač.Praktické rady v bodech
- Zapomeňte na obyčejné koupelnové baterie a pořiďte si termostatické. Předem si nastavíte teplotu vody a vy ani vaše děti se neopaříte. Zpočátku sice chvíli trvá, než teče voda požadované teploty, ale to je u běžných baterií stejné, navíc lze tento problém odstranit předehříváním vody.
- Pokud si nedovedete koupelnu představit bez skla, nezapomeňte na jeho údržbu. Existují přípravky, které zamezují zachytávání nečistot na skle.
- Do malých koupelen jsou vhodné obklady větších formátů a světlejších odstínů. Na druhou stranu však neuděláte chybu například barevnou mozaikou z malých čtverečků, které jsou však členěné do větších celků.
- Pokud je to jen trochu možné, vyhoďte z koupelny pračku, sušičku a boiler. Uvidíte sami, co to s koupelnovým prostorem udělá.
- Vanu a sprchovou vaničku lze umístit pod obklad i na něj. Pokud jsou například z akrylátu, umístit pod obklad je nemůžeme, jelikož jde o tepelně roztažný materiál. Stejně tak umístíme vanu a vaničku na obklad, pokud je neobezdíváme. Izolaci zajistí silikon - nebude nám pak za vanu a sprchovou vaničku zatékat.
- Pokud budujete samostatné wc, nezapomeňte na umývátko. Na kliku pak už budete sahat čistýma rukama.
- I když ho jinde v bytě nemáte, je právě v koupelně ideální podlahové topení. Pohyb bosýma nohama po dlažbě pak nebude studit.
- I když máte v návrhu vanu, je vhodné umístit do koupelny i sprchový kout. Alternativním řešením je sice vanová zástěna, ale mít v koupelně obojí je velmi praktické a navíc i bezpečné, dno vany klouže, není určené ke stání.
- Nezapomeňte též na účinné odvětrání koupelny. Pomůže vám v boji s plísněmi.
- Pořiďte si rovnou takové zařizovací předměty, které vydrží desítky let a budou pohledově stále pěkné a funkční. Opravdu nekupujte nekvalitní a levné věci.
- Splachování toalety volte předstěnové či stěnové, samozřejmostí je dávkování množství vody podle potřeby.
- Samozřejmostí jsou dnes i praktické liniové podlahové žlaby sprchových koutů.
Zdroj: www.wellmall.cz, Lukáš Štursa