Sychravé počasí nám vždy jasně naznačí, že topná sezóna již začíná. Čili po více jak půl roce uvádíme opět do provozu topný systém. Na co si však dát pozor, aby vše fungovalo tak, jak má, a v zimě nedošlo k nečekanému výpadku topného systému?
1.) Servis kotle je lepší zajistit později než vůbec!
Pokud máte plynový kotel, ale ještě jste letos nepozvali servisního technika na pravidelnou kontrolu kotle, připravte se nyní na delší čekání. Většina lidí totiž nechává servisní prohlídky kotlů až na začátek topné sezóny, což znamená, že odborníci pak nestíhají prohlídky kotlů řešit, natož případné poruchy. V každém případě je lepší termín prohlídky si zarezervovat a nechat si kotel včas vyčistit a seřídit. A důvod kromě možného výpadku či havárie? Odborně udržovaný kotel má menší spotřebu paliva. Samozřejmě tak však předejdeme i riziku závažnější poruchy nebo dokonce ohrožení zdraví či života únikem spalin.2.) Topný systém - to není jen kotel!
Kotel sice topí na plné obrátky, ale radiátory máte stále studené? Rada je jednoduchá - zkuste je odvzdušnit. Přes léto, kdy není topný systém v provozu, se do něj s jistotou dostane vzduch, který se nahromadí v radiátorech. Topná voda jimi pak nemůže dostatečně protékat a ohřívat je. Výsledkem je, že kotel sice stále ohřívá vodu, ale v místnosti je zima a konce radiátorů (někdy i některé celé radiátory) jsou studené. Odvzdušňujeme od nejvýše položených radiátorů k nejníže položeným (dvou a více podlažní domy). Jde o jednoduchou činnost, ke které nám stačí speciální klíček či šroubovák a nádoba na tekutinu. Po odvzdušnění je třeba zkontrolovat, zda neklesl tlak vody v topném systému. Pokud ano, vodu musíme dopustit, zatopit a radiátory znova odvzdušnit (může v nich být vzduch, ale nemusí). Tlak otopné vody je pak třeba během sezóny pravidelně kontrolovat (alespoň jednou měsíčně), jelikož jakákoli netěsnost systému se okamžitě projeví právě na tlaku (množství) vody v systému.3.) Jak nastavit termostatické hlavice?
Pokud máte pokojový termostat ve stejné místnosti jako radiátory s termostatickými hlavicemi, je třeba zkontrolovat, zda jsou tyto hlavice zcela otevřené. Požadovanou teplotu v místnosti pak regulujeme pomocí termostatu. Jestliže budete chtít snížit teplotu v místnosti tak, že zavřete termostatické hlavice, termostat bude nadále dávat kotli pokyny k vytápění. A je opravdu nesmyslné zbytečně ohřívat vodu, která se do radiátorů ani nedostane.4.) Vlastnosti topného systému ovlivňují i rekonstrukce v domě. Jak?
Především výměna oken a interiérových dveří často přinese změny v proudění vzduchu bytem či domem. Moderní (především plastová) okna dovedou místnosti téměř hermeticky uzavřít. A pokud máte v interiéru umístěn plynový kotel, určitě byste měli zajistit v místnosti, kde byl instalován, větrací mřížku. Kotel prostě musí nasávat vzduch. A jestliže jste navíc zateplovali fasádu nebo střechu, je nasnadě, že jste velice snížili energetickou ztrátu domu. Je proto třeba pozvat topenáře, aby snížil výkon kotle. Ten musí odpovídat novým parametrům budovy, abyste za vytápění opravdu ušetřili.
5.) Nečekejte, až vám starý kotel doslouží!
Důležité je začít sledovat náklady na vytápění a včas se připravit na případnou výměnu kotle. A to samozřejmě ještě v době, kdy topný systém nevyužíváte. A jak sledovat náklady? Jestliže máte starý plynový kotel, zkuste si odečíst náklady na plyn na začátku a na konci topné sezóny. Moderní kondenzační kotle mají v každém případě v porovnání se starými kotli atmosférickými nižší spotřebu plynu přibližně o 40%. Cena kondenzačních plynových kotlů navíc v posledních letech klesla. Proto například v Česku vyrobený kondenzační kotel THERM 14 KD.A lze pořídit za cenu okolo 36.000 korun. Sami si můžete spočítat, za jak dlouho se vám tato investice vrátí v podobě úspor za palivo. Navíc získáte tříletou záruku.Zdroj: www.thermona.cz