Zabouchnuté dveře, motiv mnoha televizních i divadelních scének, zážitek, který se alespoň jednou za život nevyhne snad nikomu z nás. Někdy úsměvné, jindy i téměř hororové, obzvláště když jste zrovna takříkajíc „v nedbalkách“. Stačí trocha nepozornosti, průvan a máme problém. O to větší, pokud jsme si v bytě zabouchli třeba kojence a nebo batole, vaříme na sporáku, pečeme v troubě apod.. Moderní bezpečnostní dveře navíc nebývá bez klíče vůbec snadné otevřít. Jak si poradit se zabouchnutými dveřmi?
1. Zavolejte zámečníka
Pokud u sebe máte mobil, problém vyřešíte přivoláním zámečníka. Pokud u sebe telefon nemáte a nebo jen obyčejný mobil bez přístupu na internet, ve kterém nemáte uložené číslo na zámečníka, zazvoňte na sousedy a požádejte je o pomoc. Může se dokonce stát, že i takováto „drobnost“ utuží sousedské vztahy. V každém případě by měl zámečník dveře otevřít zpravidla do několika minut, aniž by je poškodil.
Počítejte také s tím, že si zámečník bude chtít ověřit vaši totožnost, že si bude chtít být jist, že dveře neotevírá vykutálenému zlodějíčkovi. Nemáte-li u sebe doklady, bude stačit svědectví souseda. Počítejte také s tím, že takové otevření dveří vás může přijít na cca 500 korun a nebude bezprostřední. Nějakou dobu prostě bude trvat, než se zámečník dostaví. V noci, časných ranních hodinách a o víkendu to pak může být problém. Navíc je zde ještě jedno ale. Některé z velmi kvalitních bezpečnostních dveří vám prostě zámečník zvenčí neotevře. A pokud ano, pak jen velmi obtížně, je možné poškození dveří či kování a bude vás to stát o dost více. Nejhorší je, pokud jsou dveře zamčené a vy jste ztratili klíče. Pouze zabouchnuté, ale nezamčené dveře, by měl zámečník překonat bez problémů.
2. Přivolání hasičů
Pokud například uvnitř právě vaříte oběd a nebo zde máte dokonce kojence či batole, hrozí bezprostřední nebezpečí. V takovém případě okamžitě přivolejte hasiče. Telefonát z budky před domem na integrovanou záchrannou službu vás navíc nebude stát vůbec nic. Nic nepotřebujete, ani jedinou minci, kartu apod. Stačí mít v hlavě číslo 112 (jednotné evropské číslo tísňového volání) a nebo 150 (národní tísňová linka Hasičského záchranného sboru České republiky). Ale nebojte, pokud číslo popletete a omylem se dovoláte třeba na policii, pochopí to a poradí vám.
Se zabouchnutými dveřmi samozřejmě hasiče neobtěžujte, pokud žádné nebezpečí nehrozí, mohlo by vás to přijít dost draho. Pokud vás ale například uvězní balkónové dveře na balkóně, poškodí se zámek a dveře již nelze otevřít, hrozí riziko požáru (např. od právě vařeného či pečeného oběda), máte v bytě „drobka“, který nemůže pro svůj věk a rozumové a motorické schopnosti dveře zevnitř otevřít apod. To vše jsou důvody, kdy vás hasiči „rychle zachrání“, kdy vám bezplatně pomohou. Od toho si je platíte ze svých daní. Určitě se však nesnažte „služby zdarma“ od hasičů vychytrale využít. Snadno vám vaši vykutálenost prokážou. A pokud jste je přivolali zbytečně, spíše ještě zavolají na policii. Mají totiž na práci mnoho důležitějších starostí a zrovna nyní mohou chybět někde, kde jsou opravdu zapotřebí.
3. Otevření dveří svépomocí
I toto je řešení, ale ne každý je ho schopen, respektive málokdo. Za pokus to však stojí, pokud nás nic netlačí. Ovšem není řeč o nějakém páčení a vyrážení dveří a tím pádem způsobování zbytečných škod. To je až ta poslední varianta a je vždy otázkou, zda by nebyl zámečník levnější. Existuje metoda, které se říká lockpicking. A věřte, že ji zloději dobře znají, proto jsou vaše zabouchnuté dveře příležitostí si vyzkoušet, jak to lze udělat. Bližší informace, jak to udělat, najdete například zde a zde.
Další možná metoda se nazývá bumping. I v tomto případě však potřebujete nějaké ty propriety. Konkrétně univerzální klíč pro konkrétní typ vložky, do kterého po zasunutí ťuknete. Na chvilku se tak stavítka vrátí do odemčeného stavu a vy můžete dveře otevřít. Kdo by však měl po ruce věci potřebné k otevření dveří, když si právě nečekaně zabouchnul? Pomoci by mohla i pouhá kreditka, kterou pouze stlačíte jazýček kování u nezamčených dveří a ty se otevřou. Prostě kartu (či kousek plechu) vsuneme do míst mezi zámek a futra přesně tam, kde je jazýček zámku. Zde ucítíte odpor a v tuto chvíli na kartu zatlačíte a jazýček zamáčknete. Dveře se ihned samy otevřou. U dveří s klapačkou to však fungovat nebude.
4. Náhradní klíč
Další možnost je vůbec nejjednodušší. Určitě nedoporučujeme náhradní klíč položit pod rohožku, ale stačí najít v domě takové místo, kam se kdykoli snadno dostanete a kde nikoho nenapadne nic hledat. Natož klíč. A i kdyby jej někdo našel (musíme si toto místo pravidelně kontrolovat), například v bytovém domě nebude vědět, od kterých dveří tento klíč je. Geniálně jednoduchým řešením je vložit klíč do malého igelitového pytlíku a schovat ve svém květináči na chodbě v mezipatře. Ovšem bylo by vrcholně neopatrné nyní vypočítávat možnosti skrýší. Jen bychom zbytečně zásobovali informacemi případné zloděje. Pokud však máte v zámku zasunutý klíč z druhé strany, bude vám i náhradní klíč zřejmě k ničemu.