Botníky vždy byly doménou předsíní, někteří lidé však utrácí za boty tolik peněz, že se prostě do běžného malého botníčku nevejdou a potřebují pak mnohem prostornější pořadače na svou obuv. V předsíni poblíž vstupních dveří se však většinou hromadí sezónní, nejčastěji používaná obuv.
V předsíni obvykle najdeme věšák na kabáty, zrcadlo, abychom se mohli před odchodem z domova upravit, a botník. Botníky bývají často součástí předsíňových sestav, případně jsou pořízené ve stejném či podobném stylu jako předsíňová stěna, doplňují ji. V každém případě platí, že vchod do bytu či domu je místem, které nás reprezentuje, je tím prvním, co návštěvy vidí a zanechává první dojem. Není důležité jen to, co lidé vidí, než se otevřou dveře, ale také to, co spatří za nimi.
Vybíráme botník
Nabídka botníků je opravdu široká, přitom si lze botník také nechat vyrobit na zakázku. Vždy záleží na tom, jaké požadavky na svůj botník máme. Jaké má mít rozměry, jak bude velký, z jakých má být materiálů, v jakém je vyroben stylu, jaké má mít barvy atd. Každý botník by přitom měl dobře větrat a ideálně by proto neměl být nikdy zcela zavřený. Každý pár bot by navíc měl mít dostatek prostoru. Boty se pak nedeformují, nešpiní od sebe navzájem a vypadají déle jako nové. Zohlednit je také třeba výšku polic podle předpokládané výšky bot.
Nejtěžší přitom bývá sehnat takový botník, který se vymezeného prostoru vůbec vejde. Proto pak saháme po alternativách a raději si botník vyrobíme anebo necháme vyrobit. Předsíně bývají obzvláště ve starších bytových domech malé, často proto saháme po botnících užších a vysokých. Navíc záleží na počtu osob v domácnosti a jejich obuvnické parádivosti. Do stísněných prostor jsou též vhodné vyklápěcí botníky s několika patry nad sebou.
Multifunkční botníky
Botník může navíc být i multifunkčním nábytkovým kouskem, kam můžeme uložit i různá příslušenství obuvi a doplňky (např. tkaničky, čistící krémy a obouvátka). Nízké botníky pak nabízí i místo na sezení, které nám obouvání zpříjemní, usnadní. Někteří lidé prostě mají třeba i s ohledem na věk problém se ohnout. A pokud je botník zároveň i komodou, lze do něj ukládat také rukavice, deštníky, ale i klíče či poštu.
Předsíňové sestavy
Celé sestavy předsíňového nábytku (obvykle hovoříme o předsíňových stěnách) se pak pořizují proto, abychom měli vedle sebe botník, zrcadlo, věšák na kabáty, klíče apod. V každém případě nás pak předsíňové stěny nabádají, abychom i dodatečně pořizované botníky sladili s předsíní, s jejím vybavením včetně výmalby či tapet.
Hloubka botníku
Hloubka botníku je obvykle 35 až 40 cm, aby měly boty dostatek místa na délku, prodávají se též botníky vyklápěcí, které mohou mít menší hloubku a proto zaberou svou minimální hloubkou od 17 cm méně místa. Do menších prostor ideální, ale za cenu, že se do takového botníku obvykle nevejdou vyšší boty. Velmi praktická je také dobrá omyvatelnost materiálu, od bot se botníky snadno a často ušpiní.
Zásadní je množství bot
V každém případě vybíráme botník především podle množství bot, které do něj bude třeba umístit. Pro lepší orientaci je výhodné, aby každý pár bot byl v botníku zvlášť. Ideální je dokonce vlastní box pro každý pár bot. Navíc při obvyklých rozměrech běžně prodávaných botníků platí, že budeme často potřebovat alespoň dva. A co víc, nejlépe dva zcela odlišné, jeden do předsíně na nejpoužívanější sezónní obuv a druhý o dosti větší na veškerou ostatní obuv. Ten se pak umisťuje například do šatny. U malého botníku u dveří navíc oceníme odkapávací podložku, aby nebylo za deště a v zimě u botníku mokro.
Pozor na mokrou a špinavou obuv
Pokud se rozhodnete pro materiál, který si příliš nerozumí s vodou (např. dřevěný masiv), nesmíte do botníku ukládat boty mokré a špinavé. Praktičtější jsou plastové alespoň vnitřní části botníku, jelikož se snadno umyjí a někdy je lze kvůli umytí i snadno vyjmout. Nevhodné jsou však celoplastové botníky, které nejsou příliš stabilní a mají i nízkou nosnost. Většinou si na takový botník nesednete.
Různé materiály
Ovšem i některé kovové botníky mohou být méně odolné, vždy záleží na provedení a kvalitě materiálu. Ostatně nosnost a stabilita nejsou zadarmo. Opravdu bytelné jsou dřevěné botníky z masivu. Jejich jedinou stinnou stránkou je potřeba opatrnosti s mokrou obuví a změna barvy dřeva, ta však trvá dlouho. Masiv si zachovává svůj přirozený vzhled dlouhé roky. Botník z masivu musíme udržovat speciálními přípravky a laky.
Dalšími možnými materiály jsou například odolný bambus, levné lamino, které se snadno udržuje a různé druhy a provedení nábytku kovového. Sehnat lze i botník kovové konstrukce s umělým ratanem, který lze celý snadno umýt třeba tlakovou vodou. Vlastně jde o obdobu zahradního nábytku.
Zdroj: Petr Pojar, ceskestavby.cz