Celoroční mobilní domy, jinak nazývané také mobilheimy, mobilhausy či mobilhomy jsou oblíbenou variantou ekonomického bydlení. Jaké normy je ale třeba dodržet při jejich umístění na pozemek?
Klasifikace mobilního domu: Výrobek plnící funkci stavby
Podle stavebního zákona je mobilní dům definován jako výrobek plnící funkci stavby, který je považován za stavbu a spadá do režimu stavebního zákona. V praxi to znamená, že umístění mobilního domu na pozemek (bez ohledu zda se jedná o variantu sezonní či celoroční), vyžaduje územní rozhodnutí nebo územní souhlas stavebního úřadu.
Soulad s územně plánovací dokumentací je nezbytný
Před nákupem mobilního domu a umístěním domu na pozemku, je nutné nejdříve zjistit požadavky územně plánovací dokumentace. V této dokumentaci jsou jasně specifikované požadavky na charakter zástavby, typicky například zastavitelnost pozemku, výška domu, tvar domu, možný počet pater domu, sklon střechy atd.
Mobilní dům musí splňovat také normy mechanické odolnosti (vyšší nároky na odolnost a statiku domu jsou například v podhůří a horských oblastech), úspory energie a tepla, ekologičnosti, hygieny a požární bezpečnosti.
Výhody mobilních domů do 50 metrů čtverečních
Mobilní domy se zastavěnou plochou do 50 m2 disponují jistou výhodou, kdy ze zákona u nich není nutné zajišťovat stavební povolení tedy ani energetický štítek (PENB). Lze tak výrazně ušetřit vstupní náklady za pořízení topné soustavy nezbytné k tomu, aby dům energetickým štítkem tzv. „prošel“. Pro splnění požadavků energetického štítku pro mobilní domy se zastavěnou plochou nad 50m2 se jako způsoby vytápění nejčastěji volí tepelné čerpadlo v kombinaci s fotovoltaikou. Vstupní náklady u těchto způsobů vytápění jsou však v poměru k ceně mobilního domu poměrně vysoké. Pro mobilní domy se zastavěnou plochou do 50m2 lze jako způsob vytápění zvolit například elektrické rohože, které se používají také do zděných domů i dřevostaveb či bytů a vstupní náklady na pořízení nejsou nijak dramatické.
Pozor na porušení norem pro umístění domu
Majitelé mobilních domů často podceňují nutnost nastudování všech potřebných norem pro umístění domu na pozemek. Výsledkem může být udělení pokuty či nařízení odstranění stavby. Je potřeba mít na paměti také to, že po uhrazení pokuty nezaniká nutnost stavbu legalizovat. Odborné společnosti zabývající se montáží a prodejem mobilních domů jsou schopny kompletně zjistit jaké normy je v dané oblasti potřeba dodržet a jsou schopny všechna případná povolení také zajistit.
Mobilní domy nabízí stejný energetické podmínky jako běžné domy
Mobilní domy v celoročním standardu jsou v dnešní době ve většině případů již vybaveny kvalitní izolací (stěny, podlaha, strop), okny s izolačními skly a jsou nízkoenergetické. Náklady na vytápění domu tak nejsou vysoké a v zimě se určitě nemusíte bát rychlého vychladnutí domu či problémům s vytopením domu. Kvalita mobilních domů se přibližuje klasickým domům, s ohledu na poměr ceny a kvality se jedná o velice zajímavou variantu bydlení plnící díru na trhu.