Kde je dřevo třeba? Prakticky všude, tedy alespoň ve stavebnictví, o truhlářích, tesařích a dalších řemeslech se dřevem souvisejících nemluvě. Ale i při přepravě zboží a materiálu a v dalších odvětvích, například i při výrobě papíru včetně toho toaletního. A právě cena dřeva zaznamenává enormní růst.
Dřevo "na roztrhání"
Ve srovnání s loňským rokem je již nyní cena stavebního řeziva vyšší více jak o třetinu. A každý měsíc roste skokově dál. Proto se vše, co se dřevem souvisí, prodražuje. Některé zdroje dokonce uvádějí, že třeba dřevostavby rodinných domů mohou být nyní oproti loňskému roku dražší až o cca půl miliónu korun.
Přitom by se dalo říct, že kůrovcová kalamita zajistila dostatek dřeva. Ovšem toto dřevo je vhodné jen k omezenému rozsahu využití. Problém je v tom, že právě kůrovcová kalamita způsobila, že v mnoha lesích kvalitní dřevo k běžné těžbě zcela chybí. Připočteme-li zájem o tuto komoditu u nás i v zahraničí, je dnes dřevo doslova „na roztrhání“.
Kvalitní dřevo se v Česku stává nedostatkovým zbožím
Právě v Česku se ze dřeva stává nedostatkové zboží, jelikož ohromné procento kvalitního těženého dřeva končí v zahraničí. Například rakouské a německé pily nabízí vyšší cenu. Těžba dřeva u nás sice meziročně stoupla o cca 10%, to však nestačí. A až dojdou současné zásoby natěženého kvalitního dřeva (a mnohde již docházejí či došly), lze předpokládat, že cena dřeva poroste nadále.
Loni a předloni se u nás přetěžila smrková kulatina právě kvůli kůrovcové kalamitě a ta nyní chybí. Ovšem smrkem to jen začíná. U některých druhů dřeva jde o nárůst sto až stopadesáti procentní, někteří lidé proto ruší truhlářské zakázky i smlouvy na dřevostavby stavěné pouze ze dřeva a hledají se materiálové alternativy.
Zdražování, které, zdá se, nemá strop
Na trhu chybějící dřevo přitom zaznamenávají i běžní drobní řemeslníci. Třeba palubky, deskové materiály, trámy a lepené hranoly nakupují o 60 až 80 procent dráž. Ale i více. A nejenže je vysoká cena, ale materiálu je obecně pro tuzemský trh nedostatek. Dokonce nejen dřeva, ale i lepidel, příměsí do lamin a dalších materiálů.
Je to vlastně ohromný paradox, na jedné straně se stále kácí dřevo kůrovcové, o které není zájem. Těžit se v tomto případě musí rychle a ve velkém. Jenomže pro mnoho výrobců je právě kůrovcové dřevo z různých důvodů (včetně těch estetických) nevhodné. A na druhé straně tedy chybí kvalitní dřevo. V mnohých lokalitách je dokonce třeba kvůli kůrovci uzavírat komunikace a omezovat pohyb lidí. A jiná těžba než „kůrovcová“ není možná.
Nárůst cen stavebního dřeva je oproti jinému ještě relativně nízký
Přitom si již dokonce i kůrovcové dřevo našlo své kupce a bude trvat desítky let, než se naše lesy ze stávajícího stavu vzpamatují. Výrobci i odběratelé jsou přitom již dnes pod velkým tlakem, zákazníkům sice nezbývá nic jiného než akceptovat vysokou cenu dřeva, ale toho je prostě nedostatek. Začarovaný kruh.
Jen pro hrubé srovnání, cena stavebního dřeva stoupla z cca 5000 korun za kubík na cca 7500 za kubík. A to jde zrovna v případě stavebního dřeva o nejmenší nárůst ceny oproti jiným dřevinám a materiálům. U některých může být rozdíl až 150 %.
Blázinec na americkém trhu
A připočíst musíme ještě jeden fakt. Dřevo je komoditou jako jakákoli jiná a celosvětové ceny dřeva letí vzhůru kvůli vývoji na americkém trhu. Americké a kanadské pily nedovedou pokrývat ohromnou poptávku, která byla vyvolána stavebním boomem na severoamerickém kontinentu. A nyní zbystřete, cena stavebního dřeva se v USA za poslední rok „zečtyřnásobila“! Amerika pak táhne ceny dřeva vzhůru po celém světě. Dříve se o ceně dřeva vyjednávalo, dnes stavební firmy kupují za jakoukoli cenu, jen aby bylo z čeho stavět. A jelikož evropští výrobci samozřejmě hledají nejlepší trhy, ten absolutně nejlepší je nyní v USA.
Lze tedy předpokládat, že dřevo bude nadále zdražovat a vůbec se neví, kdy bude dosaženo hranice, kterou již zákazníci nebudou ochotni akceptovat. Zdá se, že mlýnské kameny jmény kůrovec a americký stavební boom nás donutí hledat alternativy dřeva stále častěji.