„Kdo by se tak k nám měl vloupat...,“ myslí si většina z nás a pak je najednou pozdě. Statistiky totiž hovoří jinou řečí: Přibližně každou třetí minutu si v uplynulém roce obstarali lupiči v Německu přístup do cizího obydlí. To je nový rekord. A právě současné pošmourné roční období zlodějům přeje. Rozbitá okna či vypáčené dveře, vyprázdněné skříně a zpřeházené zásuvky rázem představují nejen materiální škody, ale především také nedobrý pocit, že člověk už se doma necítí v bezpečí. Tomu však lze snadno předejít s pomocí inteligentních systémů domovní automatizace.
Mimo domov, a přece „doma“
Specialisté ze společnosti Becker motory přesně vědí, jaké přednosti má moderní domovní technika: „Lupiči se zpravidla obávají přímé konfrontace. Jakmile se cítí přistiženi, většinou se okamžitě uchylují do ústraní,“ uvedl Maik Wiegelmann, vedoucí Becker Academy. Pomocí zařízení CentralControl CC51, které představuje páteř domovní automatizace značky Becker, lze realisticky simulovat vlastní přítomnost. Zhruba 70 procent všech případů vloupání se totiž uskuteční v době, kdy jsou obyvatelé domu pryč. Ovšem i kdo je delší dobu mimo domov, například na dovolené, může pomocí domovní automatizace ovládat rolety i světlo jako obvykle – prostřednictvím předem nastavených časů, které lze snadno také měnit, anebo pomocí mobilního telefonu, např. smartphonu. Už jen to mnohé zloděje odradí.
Co ovšem dělat, když se někdo i přesto pokusí překonat okna či dveře? I tehdy poslouží zařízení CC51. Prostřednictvím integrovaného editoru lze totiž hravě nastavit podmínky fungování, takzvané funkce „jestliže x, pak y“. Pokud systém zaznamená pokus o vloupání, okamžitě se spustí alarm. Lze tak aktivovat i další činnosti, jako například automatické spuštění rolet. Příslušné pokyny registruje zařízení CC51 prostřednictvím kontaktů na dveřích a/nebo oknech, která lze snadno začlenit do systému pomocí standardu KNX.
Rychlá pomoc pro všechny případy
Kdo by se však i přesto v noci vzbudil hrůzou, že slyší neznámé zvuky, může se i tehdy spolehnout na domovní automatizaci: jedním kliknutím lze například pomocí ručního vysílače spustit předem definovaný „scénář“, který lupiče rychle zažene na útěk. Nastavit se dá například vysunutí rolet a rozsvícení světla nebo zapnutí rádia. S tímto vědomím se dá spát zase o něco klidněji.
A funguje to samozřejmě i tehdy, když jste na cestách a říkáte si, jestli je doma vše v pořádku. Díky zabezpečenému internetovému připojení lze totiž získat přístup k zařízení CentralControl odkudkoli a mít tak své obydlí neustále pod kontrolou – na přání dokonce i přes kameru. A když je člověk vyzbrojen pro všechny případy, může doma klidně „vypnout“.
Zdroj: www.becker.cz
Zdroj: www.becker.cz