Kromě anorganických hnojiv, která jsou prodávána přímo pro trávníky a též uneverzálního NPK (např. Cererit) můžeme hnojit například travní mulčí, kompostem, bylinnou jíchou a jinými hnojivy.
Aby byl trávník hustý a pěkně sytě zelený, vyžaduje kromě zálivky a pravidelného sekání též pravidelný přísun hnojiva. A že jsou trávníky na spotřebu živin opravdu náročné. Pokud jsme se rozhodli pro hnojivo anorganické, je třeba je správně vybrat. Výběr tohoto hnojiva ovlivňuje typ trávníku (okrasný, rekreační, sportovní, golfový, parkový, luční porost) a účinek hnojiva včetně délky jeho působení.
Prodávají se hnojiva běžná pro běžné hnojení v sezóně, hnojiva určená k obnově trávníku a nebo třeba hnojiva, která posílí rostliny před zimou, aby lépe vydržely suché mrazy bez sněhové nadílky. Hnojiva určená pro obnovu trávníků pak dokonce kombinují hnojivo a osivo s krátkou dobou klíčení, načež nepotřebujeme rýt ani jinak upravovat půdu. Prodávají se ale také hnojiva určená pro nové výsevy a pro jarní trávníky, která působí rychleji na zapojení travního drnu, což vlastně znamená, že rostlinám pomáhají tvořit silné a zdravé kořeny (co je dole, je i nahoře). Mladé rostliny pak rychle zakořeňují a odnožují, díky čemuž se silný trávník vytvoří rychle a my jej můžeme dříve používat.
Podzimní trávníková hnojiva pro změnu zlepšují kondici rostlin před zimou a zlepšují jejich odolnost především vůči mrazům. Zajistí nám tedy přezimování trávníku s co nejmenšími škodami. Tato hnojiva mají vysoký obsah draslíku, který je klíčovým prvkem pro zvýšení odolnosti rostlin před zimou, ale i suchem a napadení houbovými chorobami, hlavně plísní sněžnou. Hořčík podporuje fotosyntézu, vyšší obsah sýry v těchto hnojivech pro změnu pomáhá tvorbě bílkovin. Na jaře se pak takto pohnojený trávník snadněji a rychleji obnoví. Podzimní hnojiva aplikujeme od září do listopadu, tedy vždy ještě před ukončením vegetačního obnoví, jelikož později se příjem živin a vody rostlinami minimalizuje, načež se snižuje i fotosyntéza. Rostliny odpočívají. Nespotřebované hnojivo by proto nebylo využito a rostliny by neposílily dostatečně.
Naprosto skvělá jsou hnojiva s dlouhodobými účinky, která aplikujeme na jaře a pak během vegetace. Pokud tato hnojiva aplikujeme v optimálním množství, budou působit až 2 měsíce, ale i déle. Hnojíme na začátku dubna, pak června a nakonec srpna. Dlouhodobě působící hnojiva obsahují veškeré základní důležité živiny (dusík, fosfor, draslík, hořčík a stopově železo, mangan a síru). Dusík podporuje růst a pěknou barvu travin, draslík zesiluje kořenovou soustavu, hořčík a železo podporují vytváření listové zeleně a fotosyntézu.
Kromě anorganických hnojiv je dobré přihodit trávníku na jaře dobře uleželý a prosátý kompost a to ihned po vertikutaci (provzdušnění trávníku). Po každé sekaní pak můžeme nechat rozšmelcovanou trávu na travních plochách, ovšem pokud máme doma bazén či koupací jezírko, určitě vysypeme posekanou trávu z koše do kompostu a přihodíme vždy trochu vápna, jelikož v kompostu rozlozložená travní hmota je příliš kyselá. Jde o to, abychom si pobíháním po trávníku s travní mulčí a následným koupáním vodní plochu nezaneřádili.
Jako vynikající hnojivo se též osvědčuje pro jakékoli rostliny včetně travních ploch ředěná bylinná (především kopřivová a nebo na základě kopřivy jako bázi) jícha. Kromě výše zmíněných typů hnojiv anorganických granulovaných můžeme použít i hnojiva rozpustná ve vodě.
Zdroj: ČESKÉSTAVBY.cz, shutterstock.com