Když si na internetu vyhledáte například „jak vybírat bezpečnostní dveře“, snad v každém „rádci“ se hovoří o bezpečnostních třídách. Někde přesně, někde nepřesně a nebo již chybně, což ale lze u starších článku pochopit. Jak to tedy s bezpečnostními třídami dveří vlastně je? A je možné předělat stávající dveře na bezpečnostní? I my se vám pokusíme poradit.
Dříve BT, dnes (od roku 2012) RC 1 až 6
Předně je bezpečnostních tříd 6, ale nejčastěji se vyrábějí a prodávají dveře v třídě 3. Čím vyšší je toto číslo, tím lepší je odolnost dveří. Bezpečnostní třída přitom u vchodových dveří znamená, do jaké míry jsou konkrétní dveře schopné odolávat soustředěné snaze o jejich překonání (tedy co musí bezpečnostní prvky dveří vydržet). Nejde tedy jen o samotné dveře, ale také kování, mříže, zámky, zámkové vložky a jiné bezpečnostní prvky. A určení bezpečnostní třídy se samozřejmě řídí technickými normami, konkrétně ČSN EN 1627 až 1630. Současné značení bezpečnostních tříd je RC1 až RC6 (RC z anglického „Resistance Class“). Dříve se bezpečnostní třídy dveří značily zkratkou BT (Bezpečnostní Třída), od roku 2012 je to již RC.
ČSN EN 1627 řeší „Dveře, okna, lehké obvodové pláště, mříže a okenice – požadavky a klasifikace“, zatímco ČSN EN 1628 až 130 popisují průběh zkoušek.
Bezpečnostní třídy RC1 a RC2
Nejnižší třída RC1 zahrnuje takové dveře, které lze snadno překonat i bez jakéhokoli nářadí, tedy jen s pomocí fyzické síly (kopání, narážení ramenem, zdvihání a vytrhávání). Dokonce není jejich překonání ani nijak hlučné a rozhodně by takové dveře neměly chránit nic cenného. Tyto dveře překoná i zloděj či násilník bez jakýchkoli znalostí dveřních systémů a v časové tísni.
Druhá nejnižší bezpečnostní třída RC2 na tom pak není o mnoho lépe, i když již zloděj nějaké to nářadí potřebovat bude. Vystačí si však s nářadím primitivním. Takové dveře překoná i jen zoufalý amatér a určitě by neměly chránit byty a domy. Dveře třídy RC2 překoná i zloděj s malými znalostmi o úrovni odolnosti MZS (mechanických zábranných systémů), který má málo času a nechce způsobit přílišný hluk.
Bezpečnostní třídy RC3 a RC4
Dveře bezpečnostních tříd RC3 a RC4 jsou dnes nejčastější a dlužno říci, že dveře třídy R3 jsou i cenově dobře dostupné. Zloději je nedovedou překonat bez hlubších znalostí systémů zamykání a použití nástrojů (vrtaček a dalších specializovaných zámečnických nástrojů). Dokonce dveře třídy RC4 se již používají i k ochraně interiérů, kde jsou vystavena například cenná umělecká díla. Bezpečnostní třída R4 je prostě určena k ochraně rizikových objektů, kde lze předpokládat napadení zkušeným zlodějem. Jde o prakticky nejvyšší bezpečnostní třídu dveří, která je v praxi běžně využívána.
Dveře třídy RC3 mají odolat zloději, který se snaží překonat MZS za použití páčidla délky 710 mm a dalšího šroubováku a ručního nářadí (kladívko, důlčíky a mechanická ruční vrtačka, která nezpůsobuje hluk). Zloděj již má určité povědomí o systému uzávěru a je schopen svých znalostí za užití nářadí využít.
Dveře třídy RC4 mají odolávat i zkušenému zloději, který využívá i zámečnické kladivo, sekeru, dláta, sekáče, přenosnou akumulátorovou vrtačku atd. Nářadí mu umožňuje rozšířit počet způsobů napadení a jejich kombinaci (vrtání, sekání, páčení atd.). Problém hluku již takový zloděj neřeší.
Bezpečnostní třídy RC5 a RC6
Tyto dvě nejvyšší bezpečnostní třídy vchodových dveří nejsou v praxi běžně využívány. Tvoří totiž z našich obydlí doslova trezory (svou konstrukcí se již blíží kategorii trezorové techniky) a nelze je překonat bez speciálního elektrického nářadí a bez hlubokých znalostí a praktických zkušeností. Ovšem tyto dveře nejsou běžně k dostání a většinou se využívají pro specifické účely. V ČR prý navíc nejsou dosud vyráběny (neověřeno, případný výrobce, nechť se proto nezlobí).
Dveře bezpečnostní třídy RC5 mají odolávat i velice zkušenému zloději, který využívá také jednoruční elektrické nářadí (např. úhlovou brusku do průměru kotouče 125 mm, přímočarou pilu atd.), přičemž se vůbec neznepokojuje hlukem.
Dveře bezpečnostní třídy RC6 mají odolávat i velmi zkušenému zloději s dvouručním elektrickým nářadím (např. úhlovou bruskou do průměru kotouče 230 mm, přímočarou pilou atd.), který se vůbec neznepokojuje hlukem.
Zabezpečit lépe stávající dveře?
Možné to samozřejmě je a přinese to úspory, ovšem ne vždy dává takové řešení smysl. Určitě nebudou vaše dveře bezpečnější, pokud si na ně nainstalujete více zámků, pouze získáte jakýsi falešný pocit bezpečí. Dokonce tak lze zabezpečení dveří ještě snížit. Pro dveře přitom platí, že mají jen takovou únosnost, jako jejich nejslabší prvek a tím je u běžných dveří s jedním zámkem a třemi panty takzvaný zádlab, čili místo, kde je ve dveřích umístěn zámek. A právě sem zloději přikládají páčidlo.
Pokud tedy víte, kde je slabina, vyplyne, že je třeba více jistících bodů. Při použití dveřní závory se pak síla rozloží a dveře jsou jištěné ve více bodech. Lze přitom instalovat jednoduchou přídavnou závoru se dvěma body, ovšem doporučuje se bodů alespoň 5. Kromě toho, že je více zámků nesmyslem z hlediska zvýšení bezpečnosti, musíte navíc zbytečně hledat více klíčů a odemykání i zamykání se protahuje. V případě dodatečné instalace závory otočíme jediným klíčem a je hotovo. Stav ideál je pro starší dveře prostě dodatečná montáž pětibodové závory a čepy perfektně zajíždějící do třmenů rozmístěných podél dveří.