Pomocí termovize zjistíme stavební závady a celkovou kvalitu stavebních prací, jejich provedení. Na výsledném infrasnímku jsou viditelné tepelné ztráty, tepelné mosty, netěsnosti a vlhkost budovy. Termovizí odhalíme také místa, kde je stavba poškozena a nedostatky v provedení teplené izolace. Naměřené hodnoty, které ukazují energetickou náročnost budovy, se zaznamenávají do energetického průkazu (štítku). Proto je termovize klíčová pro prevenci nežádoucích škod.
Jak termovize funguje?
Termovize zjistí bezkontaktně a nedestruktivně povrchovou teplotu těles s přesností méně než 0,1°C v bodech po celém snímku. Tyto body vytvoří barevný infračervený snímek (termogram, neboli termovizní snímek), na kterém je znázorněna barevná teplotní stupnice. Z ní zjistíme, jaké barvě teplota odpovídá. Infrasnímky provádějí termovizní radiometrické termokamery, které uživateli umožní určit teplotu v jednotlivých bodech termogramu.K čemu se používá termovizní měření
Termovizní kamery jsou velmi vhodným prostředkem pro zjištění energetické náročnosti budov a pro kontrolu a odhalování tepelných ztrát u staveb. Tepelná ztráta může být způsobena nekvalitní stavební konstrukcí a kromě úniku tepla může přinést i další problémy. Termovizní kamera zobrazí rozložení povrchových teplot měřené budovy a odhalí tak místa s nižším tepelným odporem, netěsnosti dveří a okenních rámů a tepelné mosty. Tepelný most je místo v konstrukci, kterým uniká teplo z vnitřku budovy do okolního prostředí, následkem čehož dochází k výrazným tepelným ztrátám. Již při návrhu stavby by se vzniku tepelných mostů mělo předcházet. Termovizní kamery se využívají také pro přesné naplánování projekce i izolace, k prevenci požáru vyhledáváním rizikových míst, ke zjištění prasklin na budově, nebo k energetickému auditu budov. Velké možnosti má termovize při vyhledávání závad zejména u podlahového topení.Kdy je termovizní měření potřeba?
Díky termovizi je možné zjistit problémy ještě ve fázi rekonstrukce nebo výstavby a včas tak předejít dalším investicím či reklamacím, které by následovaly po předání stavby k užívání.Termovizní měření je potřeba provést i tehdy, když se v nových domech začne tvořit plíseň a zavřenými okny i stěnami z bytů uniká teplo. Příčinou může být pochybení stavební firmy, které s pomocí termovize můžeme zjistit.
Hlavní využití termovizních kamer
- Obvodové pláště – nedokonalá izolace, kontrola zateplení, tepelné mosty a energetické ztráty na celém plášti budovy.
- Střešní konstrukce - oblasti s uzavřenou vlhkostí či poškozenou nebo nedostatečnou izolací.
- Vnitřní části budov - tepelné mosty, podlahové vytápění, detekce vlhkosti, kontrola vysoušení zdiva a zanesená žebra radiátorů.
Termovize ve stavebnictví
Termovize se ve stavebnictví využívá ke kontrole tepelně-izolačních vlastností pláště staveb, ke zjištění prasklin na budově, ke kontrole provedených tepelně-izolačních prací na zatepleném objektu, ke kontrole různých zařízení v budově, k vyhledávání závad podlahového topení a zjištění místa úniku kapaliny, jako prevence požárů vyhledáváním rizikových míst (například u komínů a v kotelnách), ke zjištění stavu energetické náročnosti před koupí nemovitosti, jako energetický audit budov a pro infrasnímkování, které je podkladem pro naplánování a projekci izolace.
Čím je měření ovlivněno?
Měření je ovlivněno především emisivitou (poměrem celkové vyzařované energie z určitého povrchu při dané teplotě k celkové vyzařované energii tělesa při stejné teplotě), zdánlivou odraženou teplotou (teplotou okolí) a vzdálenosti měřeného objektu. Některé termovizní systémy jsou vybaveny specifickými funkcemi a používají se k navádění letadel a raket, tyto systémy jsou chráněny licencemi.Zdroj: ZPK s.r.o.