Dlažba a obklad patří k suverénně nejoblíbenějším koupelnovým povrchům. A není se čemu divit. Jsou běžně dostupné, cenově přijatelné a mají dlouhou životnost. Poškozené místo lze jednoduše opravit a dané kachličky vyměnit. Vybírat můžete z téměř nekonečného množství barev, vzorů a formátů. Dlažba a obklad nemá ale jen výše vyjmenovaná pozitiva. Povrch tvoří jednotlivé kachle a mezi nimi vzniklé mezery vyplněné spárovací hmotou. A právě tyto spáry se oproti glazovanému povrchu hůře čistí a časem zanáší špínou a vodním kamenem.
MATERIÁLY
Glazované keramické obkládačky
Používají se k obložení stěn v interiéru. Povrch může být hladký nebo jemně reliéfní. Glazura je matná nebo lesklá.Glazované hutné dlaždice
Lze je použít pro obklad interiérových podlah i stěn. Pozor, tyto dlaždice se rozhodně nehodí na podlahy balkónů, lodžií a teras.Slinuté glazované dlaždice a tvarovky
Jsou speciálním výrobkem obvykle určeným pro řešení veřejných i soukromých, vnitřních i vnějších bazénů.Vysoce slinuté dlaždice
Vyznačují se vysokou pevností, odolností a mrazuvzdorností. Neglazované jsou určené především pro podlahy interiérů i exteriérů. Glazované se hodí na stěny i podlahu do interiéru i exteriéru.K dalším zajímavým materiálům patří dlažba kameninová. Oproti klasické keramice se vyrábí z kameninových jílů, které se při vypalování spékají a dosahují tak vlastností podobných skleněnému střepu. Výsledný materiál je vysoce pevný, málo nasákavý, mrazuvzdorný a chemicky odolný. Díky svému přírodnímu až rustikálnímu vzhledu se hodí především do koupelen starých venkovských domů a chalup. Běžně se pak tato dlažba používá např. do zimních zahrad, chodeb a sklepů.
Vzhledově podobně vypadá dlažba z cihelného střepu tzv. půdovka. Stejně jako kamenina je oblíbená v koupelnách s přírodním a venkovským charakterem.
Skleněný obklad potkáme nejčastěji ve formě mozaiky, která tvoří zajímavý doplněk ke klasické dlažbě a obkladu. Ať už jednobarevným nástřikem nebo formou digitálního tisku. Skleněné obklady jsou primárně určené na stěny. Velký výběr nabízí třeba ZDE.
Dále mohou být obklady a dlažby vyrobeny z pokovené keramiky, kovu, dřeva, kamene popřípadě i plastu.
FORMÁTY
Rozmýšlíte, prospěje-li vaší koupelně více klasický obdélník či čtverec, mozaika nebo velkoformátové dlaždice? Malou koupelnu opticky zvětší velké obklady s minimem spar a jednoduchá světlá barevnost. Naopak ve velké koupelně si můžete dovolit kombinaci více formátu a barev.
Velkoformátové dlažby a obklady
Tyto povrchy se vyznačují minimem spar. Ve většině případů jsou velké dlaždice také kalibrované (přesně zabrušované).Klasické formáty dlažeb a obkladů jsou dobrým řešením pro každou koupelnu. Obklady mohou být hladké nebo profilované, jednobarevné nebo zdobené motivem.
Mozaiky
Jednotlivé dílky jsou nalepeny na síťce a na stěnu nebo podlahu se lepí ve větších celcích. Tvary mohou být čtvercové, obdélníkové, kruhové, šestihranné nebo zcela nepravidelné. Mozaikové obklady jsou charakteristické velkým množstvím spar a drobným detailem.NA CO SI DÁT POZOR PŘI VÝBĚRU A KOUPI
Výbírejte z praktického a nadčasového hlediska a pamatujte, že koupelna vám bude sloužit třeba i několik dalších desítek let. Zvažte také její údržbu. Lépe se budou čistit velké hladké plochy. Horší práce bude s mozaikami a matnými hrubými povrchy.Pokud máte vybráno, běžte se na danou dlažbu podívat do kamenné prodejny. Na fotografiích katalogů a internetových e-shopů může fotografie daného produktu vypadat dost jinak než ve skutečnosti.
Obklad objednávejte vždy naráz a dostatečnou rezervou. Později doobjednaný obklad může mít díky jiné sérii z výrobní linky lehce rozdílnou barevnost nebo dokonce i rozměr. K dokonalému obkladu s dlouhou životností patří také volba vhodné a kvalitní penetrace, lepidla a spárovací hmoty.
SPÁRY
Spáry k dlažbě a obkladu už prostě patří. Kdo by je rád eliminoval nebo se jim zcela vyhnul může použít velkoformátové kalibrované dlaždice a obklady. Ve zbylých případech můžete předejít výrazné změně barvy výběrem vhodného odstínu spárovací hmoty. Volte univerzální šedou nebo hnědou. Částečným řešením může být penetrace spárovací hmoty. Ta sníží nasákavost daného materiálu a tím i jeho náchylnost ke špinění.POKLÁDÁNÍ
Jste-li zkušenými kutil, nechybí vám preciznost a trpělivost, můžete si vaši koupelnu obložit sami. Pamatujte na to, že každá vypouklina bude po obložení vidět a projeví se ve formě vystupujících hran. Zvlášť důležitý je tedy vyrovnaný podklad. Podlahu a stěny důkladně napenetrujte a v místě styku s vodou opatřete hydroizolací.Pokud se rozhodnete lepit nový obklad na starý, je nutné, aby staré kachličky dobře držely. Původní obklad je také nutné před pokládkou nového důkladně odmastit. Obklad i dlažba by měly být položeny pokud možno tak, aby na koncích místností nevznikaly příliš malé dořezy. Ideální je nakreslit si spárořez. Nezapomínejte ani na dilataci. Pokládání velkých kalibrovaných formátů je velmi náročné na přesnost. Každá malá nerovnost se na velkých dlaždicích znásobí a projeví ve styku hran a nerovnosti spár. Přenechte ji tedy odborníkům.
POŽADOVANÉ VLASTNOSTI
Protiskluznost je důležitá vlastnost dlažby, které se dosahuje speciální protiskluznou glazurou nebo reliéfním povrchem.Otěruvzdornost stanovuje odolnost výrobku proti opotřebení a můžete díky ní částečně odhadnou celkovou životnost povrchu.
Nasákavost a mrazuvzdornost je sice důležitá vlastnost ale v koupelně v interiéru ne až tak podstatná. Obecně platí, že čím je materiál méně nasákavý, tím lépe odolává mrazu.