zobrazit 7 fotek Kromě běžného využívání kamene v exteriéru našich zahrad, příjezdových cest a chodníků se čím dál tím častěji krása kamene dostává i do interiérů. Přírodní kámen nabízí pestrou paletu možností, jak bydlení ozvláštnit. Jaká nabídka zvýraznění interiéru kamenem jako hlavní dekorací nebo jako doplnění jiných přírodních materiálů existuje? Jak dopadne srovnání přírodního kamene s kamenem umělým?
Fantazii se meze nekladou, záleží na představě zákazníka. Ve většině případů investor přesně ví, co si chce koupit a kam chce jaký druh kamene použít. Záleží na typu interiéru a na celkovém sladění jeho výrazu. Stylový interiér se dá s pomocí přírodního kamene vytvořit prakticky kdekoli, dokonce i v panelákovém bytě.
Vlastnosti přírodního kamene
Přírodní kámen nabízí vzhledovou originalitu a svými vlastnostmi kvalitu a stálost. Nemění barvy, má stálé mechanické vlastnosti a díky malé nasákavosti značně odolává i působení vody. Na dlouhodobě atraktivním vzhledu kamene se pak podílí otěruvzdornost. Negativní vlastnosti v užitné oblasti kámen nemá. Jen při použití v kuchyních nebo v místnostech, kde kámen přichází do styku s různými chemikáliemi, se na jeho povrch aplikuje ještě ochranná impregnace. Ta zajistí ochranu kamene před chemickým znečištěním. Kromě tohoto opatření není třeba počítat s žádnými komplikacemi díky stálosti interiérového prostředí.
Velkým konkurentem přírodního kamene je kámen umělý, který na první pohled působí stejně, uvnitř propracovaných tvarovek se však skrývá betonové jádro. Chceme-li na stěně vytvořit například geometrické tvary, musíme nakoupit tvarovky se vzhledem kamene v odpovídajících tvarech včetně okrajových částí.
Umělý kámen obsahuje barvu pouze na svém povrchu, takže při poškození riskujeme obnažení cementového jádra. Dojde-li k poškození obkladu odštípnutím, není tento defekt na přírodním kameni vůbec znát. Další nevýhodu představuje omezená životnost a možné vzhledové změny umělého kamene. Naproti tomu přírodní kámen má neměnný vzhled a každý kus nabízí originální a neopakovatelnou kresbu až do hloubky.
Cena kamene
K nejdiskutovanějším položkám patří porovnání ceny přírodního a umělého kamene. Paradoxně je i vzhledem k výběru dodavatele přírodní kámen nejčastěji levnější.
Možnosti přírodního kamene
Přírodní kámen si můžeme objednat v různých tvarech i barvách. Barevné spektrum sice není tak široké, ale každá barva zahrnuje příjemné sladění hned několika barevných tónů. Kámen obsahuje originální mozaiku několika odstínů, většinou ve světlých, světlešedých, šedobílých, šedohnědých, tmavších až šedočervených odstínech. Barva je ale samozřejmě závislá na výběru druhu kamene.
K nejoblíbenějším druhům přírodního kamene patří načervenalý porfyr z Itálie, dále se dováží slovenský andezit, německý vápenec, rula z Bulharska a pískovec z Maďarska. Optimální forma kamene pro štípání je forma plochých kamenů, se kterými se výborně pracuje.
Tvarové možnosti zahrnují nepravidelné i pravidelné varianty. Nemůžeme počítat s jednolitou deskou, vždy se pracuje s menšími kusy štípaného kamene. Pravidelné tvary zastupují řezané pásky ze dvou nebo ze čtyř stran. Díky této variantě lze efektivně vytvořit obdélníkové tvary se zajímavou kresbou. K nejoblíbenějším patří řezání pouze ze zadní strany, takže přední strana vytváří reliéf lámané skály. Jakékoli úpravy a formátování lze provést přímo na místě realizace.
Dodávka materiálu
V sezóně (čili od března do listopadu) lze kámen dodávat do několika dnů od jeho objednávky. Většina materiálu je k dispozici skladem, stejně jako speciální lepidla a spárovací hmoty.