Obce, které chtějí lepší klima ve svém katastru, mohou žádat o dotaci, ze které získají až 2 milióny korun na zpracování akčních plánů pro udržitelnou energii a klima, ale také třeba na organizaci workshopů. O dotaci mohou požádat obecní samosprávy, které jsou sdružené v Paktu starostů a primátorů pro udržitelnou energii a klima.
Je totiž faktem, že ty obce, které jsou členy Paktu starostů a primátorů, se dobrovolně zavázaly ke snížení emisí CO2 nejméně o 40 % do roku 2030. A zároveň se zavázaly ke zvýšení odolnosti vůči dopadům změny klimatu. Právě tyto obce proto nyní mohou získat finanční prostředky z Národního programu Životní prostředí. Jde o novou dotační výzvu rezortu životního prostředí (Výzva č. 7/2020: Pakt starostů pro klima a energii), která se otevře v únoru a nabídne obcím finanční prostředky právě na zpracování akčních plánů pro udržitelnou energii a klima, ale též třeba na organizaci workshopů. Právě workshopy totiž zapojí do společné diskuze o udržitelném rozvoji měst a obcí širokou veřejnost a zainteresované skupiny. Požádat přitom obce mohou až o dva milióny korun.
Vlastně jde již o čtvrtou dotační výzvu, která je pro členy Paktu starostů a primátorů vypisována. Jde o to, že s klimatickými změnami je třeba bojovat i na úrovni samospráv. I ony totiž významně přispívají k plnění státních a evropských klimatických cílů. V současnosti je do iniciativy zapojeno 16 měst a obcí. A proč dotace na zpracování či doplnění Akčního plánu (Sustainable Energy and Climate Action Plan, SECAP)? Přistoupením k Paktu obcím vzniká povinnost zpracovat tento Akční plán do dvou let.
Ten musí obsahovat popis výchozího stavu, návrhy konkrétních mitigačních (mitigace směřuje k prevenci dopadů změn klimatu) a adaptačních opatření (opatření směřující k řešení dopadů změny klimatu) a zdroje jejich financování. Na zpracování plánu přitom může obec získat dotace do výše až 80 % z celkových způsobilých výdajů. Navíc je obcím financováno též zřízení nového pracovního místa pro pracovníka obce (nebo městské části), jehož pracovní náplní bude příprava a následná realizace Akčního plánu.
Ze získaných dotačních prostředků lze též financovat například pořádání místních dnů pro klima a energii, jež pomáhají dostat tuto problematiku do povědomí veřejnosti. Klimatické změny se prostě týkají nás všech, bez zapojení široké veřejnosti je obtížné cokoli dělat. Workshopy mohou být pořádané k tématům energetické efektivity, využití obnovitelných zdrojů energie, odolnosti vůči změnám klimatu a nebo propojení energetiky a změn klimatu. Kromě workshopů může jít též o výstavy, komentované prohlídky a dny otevřených dveří apod.
Celkem bude nyní rozdělováno 10 miliónů korun. Výše podpory na jeden projekt činí 250 tisíc korun, nejvýše pak dva milióny korun. Elektronický příjem žádostí zahájí Státní fond životního prostředí ČR 8. února 2021 a ukončí 30. července 2021, případně až vyčerpáním alokace. Nezbytnou podmínkou je, že potencionální příjemce podpory musí být již před podáním žádosti registrován v oficiální databázi signatářů Paktu starostů a primátorů. Rozhodnutí o účasti v Paktu přitom schválí obecní zastupitelstvo. To zároveň pověří starostu nebo primátora podpisem formuláře o přistoupení k Paktu. Ten poté zašle formulář do kanceláře Paktu. Účast v Paktu je zdarma a obec navíc získá metodickou podporu, možné sdílení dobré praxe s ostatními signatáři a širší možnosti propagace svých aktivit a také možnosti jejich financování.
- Kdo může žádat: obce, městské části, dobrovolné svazky obcí a místní akční skupiny
- Výše příspěvku: 250 tisíc až 2 milióny Kč
- Zahájení příjmu žádostí: 8. 2. 2021 od 10:00 hod.
- Ukončení příjmu žádostí: 30. 7. 2021 do 14:00 hod, nebo do vyčerpání alokace
- Realizace podpořených projektů: do 15. 12. 2023
- U aktivity a) a b) je míra podpory na jeden projekt max. 80 % z celkových způsobilých výdajů
- U aktivity c) je míra podpory na jeden projekt max. 50 % z celkových způsobilých výdajů
- Výzva je vyhlášena jako jednokolová nesoutěžní
- Jak podat žádost: elektronicky prostřednictvím Agendového informačního systému SFŽP (AIS SFŽP) z internetových stránek: zadosti.sfzp.cz
- Podmínky pro získání dotace: žadatel musí přistoupit k iniciativě Paktu starostů a primátorů dle oficiální evidence na webových stránkách Paktu starostů a primátorů
- Povinnosti příjemce dotace: příjemce podpory je povinen po dvou letech od schválení SECAP předložit monitorovací zprávu o plnění SECAP kanceláři Paktu starostů a primátorů, MŽP a SFŽP ČR
Bližší informace najdete ZDE