Během loňských a letošních nekonečných lockdownů si někteří z nás v plné šíři uvědomili, že naše obydlí trpí jedním velkým neduhem. Nedostatkem přirozeného denního světla. Existuje nějaké rychlé, efektivní a finančně dostupné řešení? Pokud z hledáčku vyloučíme okna, jejichž instalace není v mnoha případech možná, pak nám jako nositel přirozeného osvětlení zbývá světlovod. Zajímavá řešení, doporučení a reference shromažďuje například stránka www.solatube.cz.
Geniální nápady jsou jednoduché
Světlovod je velmi jednoduché, ale přitom sofistikované a účinné zařízení, které bez nutnosti přívodu elektrické energie a údržby zajišťuje bezproblémový přenos světla z exteriéru do interiéru. Exteriérovou část světlovodu tvoří většinou kopule. Dodává se v mnoha provedeních, ale v poslední době „frčí“ takzvané ploché kopule. Mnoha lidem se nelíbil na střeše takový ten plastový vrchlík, proto jej lze designově „utopit“ pod plochým sklem. Kopule je tam však pořád, protože právě ona umožňuje vlivem fyzikálních zákonů nabrat velké množství přirozeného světla.
A co se děje dál? Světlo vstupuje do světlovodného systému, do tubusu, který směřuje k interiéru. Toto zatrubnění podstřešního prostoru nemusí být přímočaré. Renomovaní výrobci dnes dodávají systémy, které mají vysoce odrazivou vnitřní vrstvu, a proto problém nepředstavují ani kolínka, která překonávají různé překážky střešní konstrukce. Světlovody se většinou konstruují na vzdálenost několika metrů. Pokud ale vyberete dodavatele, který má opravdu certifikovaná a patentovaná řešení (nechte si předložit doklady), pak při běžných průměrech rezidenčních světlovodů nejsou neobvyklé systémy dlouhé deset a více metrů.
Pokud náš světlovodný systém perfektně vede světlo, zbývá jej pouze vpustit do interiéru. K tomu slouží difuzér – vypadá buď jako přiznané, nebo jako zapuštěné stropní svítidlo. Když vejdete do místnosti s difuzérem na stropě, jednoduše nabudete dojmu, že se zde svítí. Krásným a přirozeným světlem. Celý světlovodný systém pochopitelně ústí tam, kde nás trápí největší nedostatek přirozeného osvětlení. Mohou to být komory, předsíně, toalety, koupelny, kuchyně, pracovny, chodby nebo šatny.
Na co si dát pozor při výběru světlovodu? Zajímejte se o účinnost světlovodu!
Klíčová je především v zimním období, kdy panuje největší nedostatek slunečního svitu. Zejména konstrukce kopule a „transportní“ schopnosti tubusu sehrávají naprosto zásadní roli. Poměr letního a zimního výkonu představuje vynikající ukazatel účinnosti systému během celého roku.
Volte prověřená řešení
Určitě jste slyšeli o tepelných mostech, kondenzaci vzdušné vlhkosti, zatékání do střechy. Řešení vašeho světlovodu musí být prosté konstrukčních nedostatků zejména u spojů a lemování. Nechte si ukázat, jak jsou řešeny všechny konstrukční detaily – od střechy po interiér. Vše musí perfektně pasovat a být součástí jednoho prozkoušeného systému. Sestavování z komponent různých výrobců a absence precizního provedení detailů se nevyplatí.
Sledujte záruku
Obvyklá záruka dva roky je nedostatečná. Renomovaný výrobce a dodavatel by měl v případě všech komponent ručit mnohem déle – ať se to týká světelné propustnosti, materiálové stálosti, odraznosti nebo nežloutnutí akrylátových kopulí. Například na světlovody Solatube je záruka 20 let a automatická záruka na nekondenzaci světlovodu, nezatečení do střešního pláště a prachotěsnost dosahuje 10 let.