zobrazit 9 fotek Mnohý kupující může být zmaten nabídkou interiérových dveří. Je důležitá především jejich cena, nebo se vyplatí připlatit si za kvalitu a jedinečný materiál? Dveře z masivu nebo lisovaných desek? Dveře posuvné či křídlové? Dveře fóliované, lakované, dýhované nebo s povrchem CPL? Dveře plné či prosklené? Zárubně tradiční nebo bezobložkové? A jaké nakonec vybereme kování a kdo nám nové dveře namontuje?
Interiérové dveře SOLODOOR® je doporučené použít ve vnitřních prostorech s vlhkostí vzduchu maximálně 60%. Do prostor s vyššími nároky na požární zabezpečení jsou pak doporučené speciální dveře protipožární. Kromě tradičních dveří křídlových lze v zásadě jakýkoli typ dveří SOLODOOR® objednat i jako posuvné, buď na stěnu, nebo do stavebního pouzdra. S výjimkou dveří požárních bezpečnostní třídy 2 a dveří SONET. Za posuvné dveře si však připlatíte.
Kvalitní dodavatel těchto dveří by pak měl zajistit nejen jejich prodej, ale i montážní práce, zaměření, poradenství a záruční i pozáruční servis. Důležité je samozřejmě i zvolené kování. Výbornou funkčnost i pěkný vzhled nabízí například kování značek COBRA a TWIN. Dobrý je u nich poměr pořizovací ceny, kvality, životnosti a záruky.
Vybrat si můžete mezi dveřmi hladkými, EXCELENT, ELEGANT, SOLID, OTAVA, SONET, SONG, SOLO a STYL. Nabízené jsou však kromě těchto základních řad a dveří protipožárních i dveře kouřotěsné, protihlukové a zátěžové.
Protihlukové dveře snižují prostup zvuku a vytváří tak pocit soukromí. Uvědomíme-li si, že i pouhý šepot vytváří hluk o hodnotě 20 dB, lednice 40 dB a třeba napouštění vany 80 dB, určitě vlastnosti protihlukových dveří oceníme.
Kouřotěsné dveře
Speciální požárně odolné dveře mohou být v obložkové protipožární zárubni SOLO vyrobené i jako kouřotěsné. Odolají pak průniku studeného i teplého kouře. Od běžných požárně odolných dveří se liší vysouvacím prahem ELLAN MATIC PRIMERA. V dvoukřídlém provedení pak mají takzvanou klapačku (těsnění ELLENLEF – K). Běžně je můžeme použít i jako vchodové do bytu, obecně ale všude tam, kde to z bezpečnostních důvodů vyžadují normy (ČSN EN 1634-1).
Požárně odolné dveře
I dveře požárně odolné instalujeme buď jako vchodové do bytu nebo všude, kde to vyžadují normy. Protipožární dveře SOLODOOR® dosahují požárně bezpečnostní třídy 2 (ČSN P EN 1627), mají tedy požární odolnost EI230 (E30, EW30) a odolat by měly požáru po dobu 30 minut. Jejich vlastnosti ještě více zhodnocuje odolný tříbodový bezpečnostní zámek HOBES K119 a u horního a spodního pantu trny proti vysazení.
Zátěžové dveře s 0,2 mm silným povrchem CPL fólie mají zvýšenou odolnost proti oděru. Vhodné jsou do kanceláří a veřejných prostor, ale i do bytů rodin s malými dětmi. Veškeré modelové řady je přitom možné pořídit ve všech dezénech.
Zátěžové dveře však mohou mít vrstvu CPL nebo HPL fólie silnou až 0,8 mm. Takové dveře se hodí do zdravotnických zařízení, škol, správních a obchodních budov a na jiné místa s extrémní zátěží. Dodávané jsou s výplní odlehčenou dřevotřískovou deskou a můžeme je pořídit jako požárně odolné, v požárně bezpečnostní třídě 2.
Obložkové zárubně
Obložkové zárubně nám zásadně zlepší vzhled interiéru. Představují konec starým kovovým zárubním. Pořídit si můžete obložkové zárubně levé i pravé, v široké nabídce dezénů (buk, dub, olše, kalvados, třešeň, javor, rumunská třešeň, ořech, wenge a bílá).
V nabídce jsou i s oblou hranou a oblým ostěním o tloušťce stěny 8 až 20 cm. Nabízené jsou veškeré dekory pro zdi o šířce do 120 mm. Při šířce stěn 130 až 200 mm si pořídíte pouze dekory buk, olše a třešeň. Běžná je i protipožární úprava obložkových zárubní. Jejich panty jsou ze stříbro-mosaz-bronz-satinovaného niklu.
Pokud však nechcete stávající zárubně demontovat a nahrazovat novými, jednoduše interiér svého bytu zdokonalíte obkladem ocelové zárubně. Obklad může být pravý i levý (dle orientace dveří) a v široké nabídce dezénů.
Boční světlíky a nadsvětlíky
Boční světlíky a nadsvětlíky jsou tradičním a stále oblíbeným doplňkem. Světlíky napomáhají stejně jako prosklení dveří prosvětlit interiér, navíc opticky zvětšují prostor. Vybrat si můžeme mezi světlíky bočními nebo nadsvětlíky, případně jejich kombinací. Standardně jsou osazované sklem označeným jako kůra čirá, není však problém světlík i nadsvětlík na zakázku doplnit stejným sklem, jakým byly osazené dveře. Vždy však záleží na velikosti stavebního otvoru a mnohdy se neobejdeme bez stavebního zásahu – otvor pro dveře se světlíkem je třeba zvětšit.
Navíc je velmi důležité, aby světlík montovala odborná firma. Obklad kovových zárubní si mnohý kutil dokáže instalovat sám, v tomto případě by však riskoval nesprávné provedení a tedy i funkčnost dveří. Světlíky a nadsvětlíky je možné montovat do zdí o šířce 80 až maximálně 450 mm (stavitelnost je -5 +15 mm).
Prosklení dveří
Možnosti prosklení dveří jsou v podstatě neomezené. Využívá se nejen různých tvarů a četnosti prosklených otvorů ve dveřích, ale i různých skel s různou barvou i povrchovou úpravou. Vybrat si můžeme z čirého skla, bronzové a čiré činčily, čirého floatu, flutesmattu, grossfieldu, bronzové či čiré kůry, mastercarre, masterpointu, ornamentu činčila a grepi, bronzového, zeleného nebo čirého planibelu, satinata a jiných.
Doplňky za příplatek k běžné ceně dveří SOLODOOR®
Za příplatek může být výplň dveří z papírové děrované voštiny DTD, panty ze stříbro-mosaz-bronz-satinovaného niklu, dveře mohou mít vložkový zámek a plastovou či hliníkovou větrací mřížku. Za přípatek jsou i dveře ve své protihlukové variantě (32 až 38 dB), s výsuvným nebo pevným prahem. Připlatíte si i za dveře kyvné, stavěč, oblou hranu dveří, posuvné dveře na stěnu či do pouzdra, vložení latě pro madlo a za komplet dveří bezfalcových.