Budou sazby hypoték klesat a nebo růst?
Během srpna došlo k dalšímu drobnému poklesu nabídkových sazeb hypoték. Průměrná nabídková sazba měřená indexem GOFI70 meziměsíčně klesla z červencových 2,11 % na 2,07 %.
Během srpna došlo k dalšímu drobnému poklesu nabídkových sazeb hypoték. Průměrná nabídková sazba měřená indexem GOFI70 meziměsíčně klesla z červencových 2,11 % na 2,07 %.
V červenci bylo podle dat serveru hypoindex.cz* poskytnuto 7 867 hypotečních úvěrů, což znamená meziroční nárůst o 18,9 %. Celkový objem sjednaných hypotečních úvěrů dál meziročně rostl. Tentokrát však již o 40 % na 21,597 mld. Kč, což je nový červencový rekord. Průměrná výše hypotéky meziročně vzrostla o 412 000 Kč na 2,745 mil. Kč.
Až donedávna ČNB bankám nařizovala, kolik mohou klientům v závislosti na jejich příjmech a hodnotě zastavované nemovitosti půjčit. 1. dubna v reakci na šíření koronaviru ČNB svá doporučení revidovala a bankám výrazně uvolnila ruce. Ty však reagovaly po svém a v některých případech svá interní pravidla pro posuzování příjmů ještě více zpřísnily. Jak je to nyní s posuzováním příjmů prostřednictvím ukazatelů DTI a DSTI a jak velkou část ceny nemovitosti vám banky profinancují?
S nástupem koronaviru banky z vlastní iniciativy umožňovaly lidem odklad splátek úvěrů. Později vláda vyhlásila zákonné moratorium na splátky úvěrů a klienti se mohli rozhodnout, zda využijí 3 nebo 6 měsíčních splátkových prázdnin.
Velké překvapení připravila ESO Bank, která uvádí na trh novinku v podobě Bruselské hypotéky. O co jde?
Co se centrální bance na „stovkách“ nelíbí a proč chce jejich poskytování omezit? Na koho se nové opatření bude vztahovat a jak se k novým mantinelům staví banky?
Jaký bude rok 2015 v oblasti hypoték a na co se mohou letos klienti těšit?
Banky se perou o klienty a jedna akční nabídka stíhá druhou. Za uplynulých 10 měsíců tuzemské banky realizovaly tolik akčních nabídek, jako loni za celý rok a dvojnásobek než v roce 2010.
Ceny bytů vytrvale rostou, což se negativně podepisuje na úrovni dostupnosti vlastního bydlení. Úrokové sazby však za poslední rok spadly o více než půl procenta.
Z daňového pohledu jsou příjmy z podnikání a výdajové paušály výhodné, což vysvětluje jejich velkou oblibu. Horší je to při žádosti o hypotéku. Jak se banky staví k příjmům z podnikání?
Nejdostupnější bydlení nabízí Ústecký kraj. K výraznému zlepšení došlo na Vysočině.
Hypotéky zdražují. Index úrokových sazeb je opět nad třemi procenty.
Hypoteční banky v prvním pololetí letošního roku realizovaly 131 akcí spojených s poskytováním hypotéky.
Trh hypoték se mění. Zostřené konkurenční prostředí a nízké úrokové sazby vyostřují vzájemnou konkurenci mezi bankami. Tržní podíl velkých bank meziročně klesl, nicméně i tak 4 z 5 hypoték v tuto chvíli končí v jedné z pěti velkých bank.
Rozdíly v dostupnosti bydlení mezi regiony narůstají a zatímco v Ústeckém kraji stačí na pořízení průměrného bytu necelé 2 roční příjmy tamních domácností, v Praze je to více než 8.
Podle aktuálních statistik serveru hypoindex.cz tuzemské banky v letošním květnu poskytly 10034 hypoték v celkovém objemu 16,1 miliardy korun.
Statistikám dostupnosti bydlení nadále vévodí Ústecký kraj, příznivá situace pro pořízení vlastního bydlení však trvá po celé ČR.
Průměrná nabídková úroková sazba hypoték klesla v průběhu května pod 3 procenta, když index nabídkových sazeb zakončil uplynulý měsíc na 2,97 %.
Konkurenční boj, úrokové sazby na úrovni 3 procent a vysoký podíl refinancování mají za výsledek více než třicetiprocentní nárůst objemu poskytnutých hypoték. Daří se i stavebním spořitelnám, jejichž úvěrová produkce vzrostla o 17 %.
Co je offsetová hypotéka, kde vznikla a jaké přináší klady a zápory?