zobrazit 4 fotky Přípravky pro impregnaci řeziva jsou v současnosti k dostání v různých variantách a poradí si prakticky s jakýmkoliv problémem. Dnes se zaměříme na zásady impregnace, abychom se v dostupných možnostech lépe orientovali. Podíváme se na časté chyby nebo mylné domněnky. Impregnace dřeva je preventivní ochranné opatření, ale i tato prevence má smysl jen tehdy, jsou-li zachována určitá pravidla a postupy.
Jak chránit dřevo v interiéru a jak v exteriéru?
Způsob ochrany dřeva se odvíjí především od podmínek, kterým bude dřevo vystaveno. Jinou ochranu potřebuje dřevo pod střechou, které je chráněno proti vzdušné vlhkosti, a jinak musíme ošetřit dřevo venkovní. Impregnaci dřeva v exteriéru bychom měli navíc zopakovat přibližně každých 5 let.
Se zvýšeným působení vlhkosti a působení povětrnostních podmínek se zvyšuje ohrožení dřevanapadením hmyzem, plísněmi a houbami. Ale pozor! I střešní řezivo, podlahová prkna apod. je třeba chránit – stále totiž hrozí nebezpečí napadení dřevokazným hmyzem.
Existují ale také místa, kde impregnované dřevo být nesmí – např. nábytek dětského pokoje nebo tam, kde by dřevo mohlo přijít do styku s jídlem nebo pitnou vodou.
Laky nestačí?
Jak ošetřit napadené dřevo?
Pokud jsou napadené důležité konstrukční nebo nosné prvky, pak doporučujeme konzultaci s odborníkem.
První krok spočívá v odstranění zasaženého dřeva a dokonalém očištění povrchu od nečistot a mastnot. V případě zasažení hmyzem (např. červotočem) aplikujte daný impregnační přípravek. Jedná-li se o napadení houbou, doporučuje se ještě před aplikací použít SAVO proti plísním. Impregnované dřevo získá účinnou ochranu proti opětovnému napadení škůdci.
Impregnujeme-li staré dřevo - také dbáme na očištění od nečistot a odstranění starých nátěrů před nanášení impregnace.