Ať již řešíte rekonstrukci staré střechy, nové podkrovní bydlení anebo střechu novostavby, zamyslete se nad tím, zda má střešní skladba dýchat nebo ne. Difúzně otevřené skladby mají své přednosti. Ale pozor, vzduch je dobrý sluha, avšak špatný pán. A pro obálky budov to dnes platí dvojnásob. Chce to prostě najít kompromis, tedy střechu vzduchotěsnou a přesto difúzně otevřenou. Že to nejde?
Dlouhodobě se zvyšují požadavky na obálky budov, a tedy tepelnou ochranu staveb, tepelné izolace. Od 1.1. 2020, čili již více jak rok a čtvrt, musí dokonce všechny novostavby odpovídat téměř nulovému energetickému standardu (musí mít téměř nulovou spotřebu energií, případně musí jít alespoň o domy pasivní). V praxi se to sice často různě obchází, ovšem kdo má rozum, rychle si spočítá, že je jednou věcí investice do výstavby a druhou pravidelně vynakládané finance na provoz budovy. A právě tento fakt staví otázky tepelné izolace, vzduchotěsnosti a difúzně otevřených konstrukcí do zcela nového úhlu pohledu. Navíc jde o zajímavá řešení i pro rekonstruované starší domy.
Izolace budov (a nejen ty tepelné, ale vždy jejich celá skladba) musí především ochránit stavby a jejich obyvatele před chladem i vedrem, větrem a vlhkem. Problém je přitom též v potřebě zamezení nežádoucímu proudění vzduchu, pasivní budovy jsou zevnitř uzavírány vzduchotěsně a tento fakt je ověřován takzvaným Blower-door testem (testem vzduchotěsnosti). Navíc je třeba zajistit, aby bylo zamezeno vzniku plísní, proto musí být vlhkost odváděna z konstrukce směrem ven i dovnitř. Vlastně jde o požadavky, které si svým způsobem protiřečí, a přitom jsou zásadní! Je proto třeba zvolit systémové a sofistikované řešení.
A právě takové řešení přináší firma CIUR a.s., která na našem trhu nabízí materiály systému pro clima německé firmy MOLL. Ty jsou známé svým výjimečným přístupem k vlastnostem vyráběných fólií i souvisejících materiálů jako jsou manžety a pásky pro kvalitní detaily. A vedle toho je zde foukaná (nebo stříkaná) celulózová izolace Climatizer Plus výjimečných vlastností. Tato izolace je doslova TOP produktem v nabídce společnosti CIUR.
Doplňkové informace k tabulce "Porovnání foukaných izolací"
- Izolace v zimě: Deklarovaný součinitel tepelné vodivosti „lambda“ je nižší než 0,039 W/m.K.
- Chládek v létě: Měrná tepelná kapacita materiálu je vyšší než 2000 J/kg.K. Odolává horku, chrání chládek až na 6 a více hodin (při tl. materiálu od 25 cm).
- Akustická izolace: Třída zvukové pohltivosti podle ČSN EN ISO 11654 je ve třídě A nebo třídě B. Velmi vysoko pohltivý materiál.
- Záruka 20 let: Záruka se vztahuje na materiál, kde byl výrobek aplikován certifikovanou firmou proškolenou výrobcem daného materiálu.
- Odvádění vlhkosti: Schopnost odvést vlhkost od důležitých nosných prvku. Schopnost redistribuce vlhkosti do prostoru.
- Ekologický výrobek: Výrobek obdržel ekoznačku České republiky „Ekologicky šetrný výrobek“.
Foukaná celulózová izolace Climatizer Plus
Foukaná celulózová izolace Climatizer Plus řeší problémy s přehříváním v létě i úniky tepla v zimě, vlhkostí i plísněmi. Musíme si uvědomit, že střešní krytina je pouze slupkou, která neřeší nic než jen ochranu před deštěm, sněhem, krupobitím a větrem. Jinak se ale za horka přehřívá, teplo snadno vede i pod sebe a za chladných dní a mrazu nedovede teplo izolovat ani opačným směrem.
Foukaná izolace Climatizer Plus se však dokáže chovat jako zdivo starých domů. Je schopna do sebe akumulovat teplo nebo naopak chlad, čímž zajistí stabilní teplotu uvnitř domu. Tuto klíčovou vlastnost má totiž celulóza, čili tepelná izolace, která je vyráběna z papíru (a to dokonce získaného jako sběrná surovina). Dovede hospodařit s teplem mnohem lépe než například tradiční polystyren neřkuli PUR pěna. V zimě udrží teplo uvnitř domu i několik hodin poté, co vypnete topení nebo vyhasnou kamna. V létě naopak trvá mnohem déle, než se protivné vedro dostane dovnitř. V případě moderních dřevostaveb se pak tato izolace hodí i k izolování stěn. Celulóza má nízkou tepelnou vodivost jako třeba dřevo, zároveň však dovede teplo akumulovat.
Díky své prodyšnosti však také dovede bránit vzniku a šíření plísní, čímž pomáhá vytvářet zdravý a příjemný domov. Proto je občas viděna pod názvem Zdravá foukaná izolace. Výborně odvádí vlhkost. Snadno se díky prodyšnosti odpaří ven. Proč je to důležité? Vlhkost se nesmí hromadit u nosných prvků. Vlhkost zkracuje životnost stavby. Proto je práce s vlhkostí tak důležitá. A co víc, tuto nežádoucí vlhkost dokáže v ploše rozprostřít, a když je třeba ji ve vhodnou dobu zase „vyfouknout“. Vlhkost přijme a odevzdá v horkém létě do interiéru, v zimě a chladných měsících roku ji pro změnu vede do exteriéru, odvádí ji tedy ven. To znamená, že jde o ojedinělou izolaci, které se přizpůsobí konstrikci, nikoliv naopak.
Inteligentní fólie a membrány pro clima
Jak zajistit, abychom využili tyto skvělé schopnosti foukané celulózové izolace, díky kterým získáme ideální materiál pro difúzně otevřenou konstrukci, přitom však byl dům vzduchotěsný?
Odpovědí jsou právě výše zmíněné inteligentní fólie a membrány, tedy vzduchotěsné systémy pro clima, které dovedou reagovat na změny podmínek v okolí i uvnitř budovy. Dále též produkty pro dokonalé ošetření všech detailů a prostupů včetně oken a dveří čili těsnící pásky, lepidla, manžety, průchodky a další spojovací materiál. Důležitou součástí je i přelepení všech montážních spojů, včetně těsného napojení na ostatní konstrukční prvky, například okenní rámy.