Připravujete si již sadbu a nebo se na to chystáte a nechcete, aby se vaše sazenice zbytečně vytahovaly za sluncem, byly slabé a dlouhé? Jak dosáhnout toho, aby vaše sazenice netrpěly a vyrostly z nich krásné, silné rostliny?
Shrnutí: Jak pěstovat silné sazenice?
- Tři základní podmínky rychlení sadby: dostatek světla, dostatek tepla (přiměřeně), závlaha (přiměřeně)
- Vnitřní okenní parapety: zasklení zadržuje ultrafialové záření, méně denního světla než ve vytápěných sklenících
- Umělé přisvícení: používat zdroje světla určené pro rostliny, např. sodíkové výbojky
- Teplota: klíčící semena vyžadují více než 20 °C, poté teploty v rozmezí 15-18 °C
- Závlaha: nepřehánět, v přemokřeném substrátu kořínky hnijí, kontrolovat vlhkost před zálivkou
- Sazenice přemístit do skleníku, pokud to počasí dovolí, a zakrývat netkanou textilií
- Větrání skleníku za teplých dní, zahřívání v "netkance" za chladných nocí
- Pozor na noční mráz
- Vybírat okna orientovaná na jih až východ pro předpěstovávání sazenic
Zajímají vás podrobnosti o přípravě sazenic rajčat nebo paprik? Čtěte dál.
Obzvláště semínka paprik potřebují teplo a vlhko, aby nám vyklíčily rychleji, obecně platí toto pravidlo pro všechna semínka rostlin, které si v předjaří rychlíme v teple. Často se však zapomíná na světlo, teplo je přílišné stejně jako vlhko a právě za takových podmínek se sazeničkám příliš nedaří. Již v únoru a dokonce i v lednu předpěstovávaná sadba prostě často doplácí na krátké zimní dny. Podmínky proto musíme co nejlépe přizpůsobit potřebám rostlin.
Předpěstujte si zdravé a silné sazenice
Mnoho z nás zahrádkářů má doma vlastně k dispozici v zimě pouze vnitřní okenní parapety. Vždy bychom však měli mít na mysli dodržení tří základních podmínek rychlení sadby:
- dostatek světla
- dostatek tepla, ale přiměřeně
- závlaha, ale opět přiměřeně
Podstatné je vědět, že zasklení oken zadržuje podstatný podíl ultrafialového záření. Připočteme-li, že slunce příliš pozdě vychází a příliš brzo zapadá, navíc je často pod mrakem, trpí prostě sazenice především nedostatkem světla. Na vnitřních okenních parapetech bytů je navíc o mnoho méně denního světla než ve vytápěných sklenících a nebo pařeništích. Zcela ideální jsou pro přípravu sadby přitápěné zimní zahrady, pokud již nemáme k dispozici vytápěný skleník. Ale i ty jsou pro většinu pěstitelů jen jakýmsi sci-fi. Ideální je proto umělé přisvícení. A to od okamžiku, kdy nám semínka vyklíčí až do alespoň konce března. Ovšem obyčejné žárovky nestačí, použít je třeba zdroje světla (žárovky) určené k svícení právě rostlinám. Ideální jsou sodíkové výbojky.
Co se týká teploty, v žádném případě neplatí, že čím vyšší, tím lépe. Více jak 20 °C vyžadují pouze klíčící semena, urychlí to klíčení, pak jsou však třeba teploty nižší. Konkrétně v rozmezí od 15 do 18 °C. V příliš teplém prostředí, o to více pak rostliny trpí nedostatkem světla. Cílem rychlení není vypěstovat co nejrychleji co nejvyšší, vytáhlé sazenice, ale postupně a pomalu silné a vitální sazenice. O dost nižší teploty, než jsme uvedli, pak zase naopak brzdí růst až příliš. Při rozumných teplotách však sazeničky sílí a neženou tolik vzhůru.
Nepřeháníme to ani se závlahou, v přemokřeném substrátu kořínky rostlin hnijí, netvoří bohatý systém. A nakonec odumře celá rostlina. Před každou zálivkou je proto dobré sáhnout do nádob vždy prstem a vyzkoušet, zda je substrát ještě vlhký. Pořád je lepší, pokud sazeničky malinko svěsí listy, načež je zalijeme, než aby nám odumřely na hnilobu.
Jakmile to pak počasí dovolí, je ideální sazenice přemístit do skleníku a na noc je zakrývat netkanou textilií. Za teplých dní skleník větráme, aby zde nebylo příliš horko, za chladných nocí zahříváme v „netkance“. Obzvláště dobrý pozor si musíme dát na noční mráz. Pokud nemáme skleník, lze využít nevytápěnou zimní zahradu, nebo zde vytápění stáhneme jen na temperování, případně pak zasklenou lodžii.
Z oken, kde sazenice předpěstováváme, vybíráme ta, která jsou orientována na jih až východ.
Zdroj: ČESKÉSTAVBY.cz, shutterstock.com