Vybrali jste si plovoucí podlahu a čeká vás její pokládka? Pak máte před sebou rozhodnutí, jestli se do práce pustíte svépomocí, nebo pokládku podlahy přenechat profesionální firmě. Obecně se uvádí, že postup není složitý, ale přece jen vyžaduje určité kutilské dovednosti. Seznamte se s postupem pokládky plovoucí podlahy a posuďte sami, jestli se pustíte do práce, nebo raději oslovíte zkušenější řemeslníky.
Plovoucí podlahy nabízí nespočet dekorů a několika zátěžových tříd. Samozřejmě pokud nejsou zrovna dřevěné, což je kapitola kvality sama o sobě. Laminátové plovoucí podlahy odolají vlhkosti, jsou antistatické a hodí se i do domácností alergiků. Jejich vzhled je krásný, údržba snadná a navíc jsou i velmi kvalitní výrobky cenově dostupné.
Co nás čeká?
Pokud si zavoláme specializovanou firmu, začne se s odstraněním původní podlahové krytiny včetně starých podlahových lišt (pokud nebude původní krytina sloužit jako podklad). Nesmíme zapomenout na likvidaci tohoto odpadu. K nejdůležitějším krokům patří vyrovnání podkladu – např. samonivelační stěrkou. K vyrovnání podkladu se používají také dřevotřískové desky. Podkladové materiály jsou zvoleny tak, že snižují kročejový hluk a zároveň mají dobré tepelně-izolační vlastnosti.
Postup krok za krokem - příprava před pokládkou plovoucí podlahy
Podlahové dílce se doporučuje uskladnit alespoň 48 hodin v podmínkách, které odpovídají místu pokládky. Teplota má být od 18 až do 24°C a vzdušná vlhkost 40-60%. Stejné podmínky musí mít materiál i při pokládce. Tímto způsobem předejdeme riziku ohýbání dílců a praskání laku.Vyrovnaný podklad je nezbytný základ pro podlahu bez houpavého efektu, který může vést dokonce až k poškození zámkových spojů. Podkladní materiál musí nabídnout dostatečnou podporu a absolutní vyrovnanost povrchu (rovinnost). Nejčastěji se používá beton, jehož případné nerovnosti a poruchy se vyrovnávají samonivelační stěrkou. Podkladem může být i stávající dřevěná podlaha, nebo jiná plocha. Nesmíme zapomenout, že podklad musí být suchý, chráněný před vlhkostí a pečlivě očištěný.
Na připravený podklad se klade vhodný izolační materiál (např. mirelon), postup je však často i opačný, izolace je uložena pod něj.
Pokládka plovoucí podlahy
Pro samotnou pokládku podlahových dílců si připravíme vhodné nářadí: pilu s jemnými zuby, kladivo, vrták, páčidlo, klínky, příklepový špalík, příložník a samozřejmě využijeme také metr, tužku, nůž, případně šňůru.Před pokládáním jednotlivých dílců podlahy vždy kontrolujeme jejich bezvadný stav. Zejména se zaměříme na kontrolu drážek. Na spojování se nepoužívá lepidlo, takže aby do sebe zámky dokonale zapadly, musí být kvalitně vyfrézované a nezanesené nečistotou. (U některých typů podlah se doporučuje lepení namáhaných konců spojovaných dílců).
První díl podlahy položíme podél stěny – perem ke stěně. Dílce skládáme k sobě podle návodu výrobce. Upevníme koncové spoje a to lehkým poťukáváním na horní plochu dílu u spojovaného konce přes příklepový špalík. Tímto způsobem podlahu nepoškodíme. Pokud je poslední díl v linii příliš dlouhý, zařízneme jej. (pokud stěny místnosti nejsou kolmé, zařízneme podlahový díl podle potřeby).
Další řadu začneme odříznutým dílem, aby spoje netvořily přímku. Vložíme pero na podélné straně dílce do drážky dílce v předchozí řadě. Přikládaný dílec směřuje mírně nahoru. Lehce poklepeme přes příklepový špalík směrem z boku na podélnou hranu, aby dílec zapadl do správné polohy. Tímto způsobem přidáme další dílec a nakonec upevníme boční spoj lehkým poklepáním na horní plochu spojů - opět přes příklepový špalík. Pokud je vše rovné, pokračujeme až k poslední řadě.
Poslední řada někdy vyžaduje seříznutí dílců na vhodnou šířku. Upevnění se provádí pomocí páčidla.
Dilatační spára
Při pokládce musíme počítat také s reakcí podlahy na vlhkost vzduchu, čili se sesycháním a bobtnáním. Pomocí klínků je nezbytné připravit dilatační spáru 1 cm mezi podlahou a pevnými konstrukcemi stěny, dveří, zárubní atd. U širokých podlahových ploch se spára ještě zvětšuje podle pokynů výrobce. Po dokončení spár odstraníme klínky a mezeru skryjeme pod lištou. Pozor, lišty nesmí bránit pohybu podlahy.Celkový vzhled podlahy ovlivňuje barevné rozložení dekoru, které by mělo být rovnoměrné a harmonické. Vhodné rozložení barevných odstínů je tedy další položkou, se kterou bychom měli počítat. I zde jsou na prvním místě hlavně zkušenosti. Proto jedinou jistotou, že pokládka plovoucí podlahy dopadne na 100% podle našich představ, je pozvat podlaháře.
Zdroj: www.elsen.biz