Stavební jeřáby, nakládací jeřáby, mostové jeřáby, autojeřáby i mnoho dalších typů těchto zařízení slouží především k přesouvání těžkých břemen. Pokud je překročena provozní hmotnost jeřábu, dochází k jeho přetížení, a to s sebou nese různá rizika. Vyhnout se nebezpečnému přetížení jeřábů je snadné, stačí využít tenzometrické snímače zatížení.
Přetížení jeřábu - riziko pro majitele i pro zaměstnance
Jakmile dojde k přetížení jeřábu, dochází k jeho konstrukčnímu poškození, které bývá často nevratné nebo jen velmi obtížně řešitelné. To samozřejmě stojí peníze a čas. V nejhorším případě může dojít k rizikovým situacím vedoucím k nebezpečným nehodám (pád jeřábu, přetržení nosného lana).
K přetížení jeřábů dochází nejčastěji, když:
- probíhá naklápění,
- dojde k velmi rychlému poklesu zatížení jeřábu,
- dojde k převýšení zvedací kapacity jeřábu,
- jsou použity vadné díly jeřábu,
- je porušeno maximální zatížení,
- dojde k bočnímu zatížení výložníku.
Jak předcházet přetížení jeřábů
Aby k přetížení jeřábů nedocházelo, používají se tzv. omezovače přetížení, které využívají tenzometrické snímače zatížení neboli snímače síly.
Tenzometrické snímače se mohou instalovat několika způsoby:
- na pevný konec nosného lana u zdvihacího zařízení,
- tzv. do série s pevným koncem lana,
- do tělesa ložiska lanového bubnu,
- do vyrovnávací kladky.
Některé nestandardní typy jeřábů ovšem vyžadují instalaci tenzometrických snímačů na míru dané konstrukce jeřábu. Společnost Manat, zabývající se prodejem tenzometrických snímačů zatížení a jejich příslušenství, dokáže vybrat nejen vhodný tenzometr, ale také jeho umístění pro různé typy aplikací.
Ruku v ruce s výběrem vhodného tenzometrického snímače zatížení a jeho umístění jde také výběr vyhodnocovací jednotky, které se používají pro snímání signálu ze snímačů zatížení a ke stanovení aktuálního zatížení jeřábů. Obě zařízení (tenzometrické snímače, vyhodnocovací jednotky) by měly být vždy od spolehlivých výrobců, mezi které patří například značka Zemic Europe.