Výroba čalouněného nábytku má u nás mnohaletou tradici. Proto se není čemu divit, že kvalitní řemeslná práce v kombinaci s bohatou nabídkou zajímavých moderních i klasických motivů čalounění stále neztrácí na oblibě. Největší nabídku najdeme v sedacím nábytku a také v různých variantách postelí. Výhodou tohoto nábytku je možnost vybrat si nejen design potahu, ale také dostupná varianta výroby nábytku – především postelí atypického formátu.
Čalouněný nábytek tvoří klasiku, která mnoha uživatelům zajišťuje kvalitní spánek a příjemnou relaxaci. Tradiční i moderní tvary doplňuje široké spektrum potahových látek. Výsledkem může být nadčasový design, originální postel či pohovka, nebo čalouněný nábytek, který se vzhledem přesně hodí do našeho interiéru.
Základem je kostra, kterou mohou tvořit různé materiály. Nejčastěji se používá dřevo, ale vyloučené nejsou kovové ani plastové prvky. Podklad, který bude plnit nosnou funkci, může být pružný nebo nepružný. Jako pružné podklady se používají rošty. Výhodnou je vzdušnost podkladu, aby nábytek mohl „dýchat“.
Dalším krokem při výrobě je upevňování tvarovací vrstvy z pěnových materiálů, která již nastíní výslednou formu nábytku. Následuje izolační a kypřící vrstva např. z polyesterových vláken. Finální vrstvou je potahová látka, dodávající výsledný vzhled. Všechny používané materiály musí být zdravotně nezávadné.
Výroba čalouněného nábytku
Výroba čalouněného nábytku nás zajímá buď při nákupu nové postele, pohovky, válendy, letiště atd., nebo při nutnosti obnovení čalounění na starším nábytku. Konstrukce nábytku totiž hraje hlavní roli v tom, jaký komfort a pohodlí nám nábytek nabídne.Základem je kostra, kterou mohou tvořit různé materiály. Nejčastěji se používá dřevo, ale vyloučené nejsou kovové ani plastové prvky. Podklad, který bude plnit nosnou funkci, může být pružný nebo nepružný. Jako pružné podklady se používají rošty. Výhodnou je vzdušnost podkladu, aby nábytek mohl „dýchat“.
Dalším krokem při výrobě je upevňování tvarovací vrstvy z pěnových materiálů, která již nastíní výslednou formu nábytku. Následuje izolační a kypřící vrstva např. z polyesterových vláken. Finální vrstvou je potahová látka, dodávající výsledný vzhled. Všechny používané materiály musí být zdravotně nezávadné.
Jak vybírat potahovou látku?
Jak jsme již zmínili, potahovou látku bychom měli vybírat tak, aby celkový vzhled zapadl do interiéru. Důležité je také dbát na praktičnost, dlouhou životnost a snadnou údržbu potahu. Vyšší cena potahu nemusí nutně znamenat prodloužení životnosti, ale může se pojit s náročnou výrobou materiálu. Vybraný potah musí odolat každodennímu užívání i při velké zátěži, odírání, působení světla a teplotních změn, prachu i opakovanému znečišťování.O tom, jak dlouho si potah zachová svou atraktivitu, rozhoduje nejen volba kvalitního materiálu, ale také správná péče. Svůj vliv mají samozřejmě také podmínky jako třeba zakouřené prostředí apod.
Stačí si jen vybrat
Při výběru typu nábytku (například postele v kombinaci s dekorem) máme jedinečnou možnost, jak si koupit nábytek přesně podle svých potřeb a přání. Sice si zrovna na zakázkovou výrobu musíme počkat dva až tři týdny, ale výsledek stojí za to. Obzvláště u postelí se vyplatí zohlednit individuální požadavky, abychom získali opravdu to nejlepší – s vhodným roštem, typem matrace, rozměry – případně atypickými rozměry a samozřejmě s vybranou barvou či vzorem potahu. Velké množství dekorů je inspirující už při nahlédnutí na webové stránky firem, které se výrobou čalouněného nábytku zabývají.Zdroj fotografií: Čalounictví Tomáš Králík - www.calounictvi-kralik.cz