Organismu Pythium oligandrum se též říká „chytrá houba.“ Pozor však, dnes je řazen do říše Chromaveolata, třídy řasovky (Peronosporomycetes), které jsou houbám velice podobné, do říše hub (Funghi) byl mikroorganismus Pythium oligandrum řazen dříve. Jeho praktické využití je přitom mnohem širší než jen v zahradách. Například jím léčíme plísně na lidském těle. Přitom byl mikroorganismus Pythium oligandrum dlouho řazen mezi nebezpečné druhy ničící rostliny, jelikož nikoho od jeho objevu Charlesem Drechslerem v letech 1930 až 1932 nenapadlo, že není součástí společenství fytopatogenních plísní, že rostliny neničí, ale naopak likviduje fytopatogenní plísně. Teprve v 70. letech 20. století jej znovu objevil český vědec Dáša Veselý. A právě jeho napadlo, že by bylo možné tuto "houbu" využít k ochraně rostlin, což výborně zafungovalo a dnes znají zahrádkáři Pythium oligandrum především pod obchodním názvem Polyversum.
První aplikaci organismu Pythium oligandrum provádíme při přesazování sazenic. Použijeme koncentraci 0,05% suspenze. Sazenice zeleniny postupně opatrně vyjímáme z kelímků, každou vždy namočíme i se substrátem do roztoku a přesadíme. Zbylým roztokem pak přesazené rostliny zalijeme. Stačí přidat každé trochu a roztok můžeme i rozředit. Kromě zeleniny však můžeme tímto roztokem zalít jakoukoli rostlinu, například jahodníky. Během sezóny pak nic nepokazíme, pokud rostliny tímto roztokem zalijeme znova, ovšem nemícháme jej s rozpustnými hnojivy a pesticidy. To se nesmí! Alternativně lze místo máčení kořenů také zalít plata se sazenicemi.
Nejdůležitější je právě podpora růstu mladých rostlin a jejich ochrana před půdními mykopatogeny. O mikroorganismu Pythium oligandrum se často hovoří především v souvislosti s okurkami, paprikami a rajčaty, ovšem pomůže nám i s plísní bramborovou a ochrání mnohé další druhy užitkových, ale i okrasných rostlin.
Dalším způsobem aplikace mikroorganismu Pythium oligandrum je postřik a také moření osiva, kdy nám na 1 kg osiva vystačí 5 gramů prášku. Osivo s přípravkem smícháme, čímž se bráníme padání klíčních rostlinek.
Zakoupený přípravek je dlouhodobě skladovatelný, oospory přežijí i 2 roky. A pokud přepočítáme cenu přípravku při doporučené dávce na 1 m2, jde dokonce o jedno z nejlevnějších řešení ochrany rostlin před houbovými chorobami na našem trhu a to bez jakéhokoli negativního dopadu na životní prostředí a naše zdraví.
Zdroj: www.chytra-houba.eu, www.vet-pythium.eu, www.shutterstock.com