Máte před sebou plán svého budoucího nového domu nebo bytu, přemýšlíte, jak bude vypadat koupelna a už se kocháte představou, jak blaženě relaxujete ve vaně? Aby tomu tak skutečně bylo a koupelna vám přinášela jen pohodu a uživatelské funkce, je potřeba výběru vany věnovat velkou pozornost. Co všechno musíme uvážit?
Jedna vana, několik otázek
Než se začnete rozhlížet po vaně, kterou si představujete, zamyslete se nad základními otázkami:
- Jaký je věk členů rodiny, kteří budou vanu používat? Pro děti a seniory je vhodné pořídit vanu s protiskluzovou úpravou a snadným vstupem i výstupem do vany.
- Budete vanu využívat především k očistě, nebo v ní chcete také ležet a relaxovat? Pro druhou variantu vyberte vanu větší, nejlépe podle největšího člena rodiny.
- Chcete pro koupel používat bylinné, léčivé a kosmetické přípravky? Pak vyberte vanu smaltovanou, u které tyto přípravky nezbarví její povrch.
- Máte psa a chcete ho ve vaně koupat? Pak je pro vás nevhodná vana z akrylátu, snadno se poškrábe.
- Jaká je velikost a dispozice budoucí koupelny? Jestliže je koupelna menších rozměrů, velká vana do ní pravděpodobně nebude úplně ideální, protože by znemožnila pohodlné užívání koupelny.
- Chcete-li velkou vanu, uvažte budoucí větší spotřebu vody.
Když máte zodpovězeny tyto otázky, čekají na vás další: Jaký tvar a velikost bude vana mít?
Odpověď na tuto otázku významně určuje velikost koupelny. Na trhu jsou k dispozici vany mnoha rozměrů, od malých, s výhodou úspory místa i spotřeby vody, přes standardní, až po vany opravdu rozměrově velkorysé, určené ke koupání dvou lidí. Velký výběr je také ve tvarech van, vybírat můžete klasické obdélníkové, oválné, rohové i vany s atypickými tvary. Podstatný je nejen váš vkus, ale především to, jestli se ve vaně cítíte pohodlně – tedy jestli se můžete opřít nohama o stěnu vany, můžete mít ruce pohodlně podél těla a prostor vany vám umožňuje volný pohyb. Dno vany by mělo být dostatečně ploché a široké, výška vany by měla umožňovat pohodlný, bezpečný přístup i výstup.
Rozhodování o tvaru vany také podléhá tomu, chcete-li mít vanu standardně u stěny, v rohu koupelny nebo volně v prostoru.
Představu o tvaru , velikosti a umístění už máte? Tak teď je před vámi další rozhodování:
Jak vybrat vanu podle materiálu
Všechny vany na domácí použití jsou vyrobeny podle ČSN EN 14516, další normy se pak liší podle materiálů.
Vany z akrylátu
Tyto vany jsou aktuálně nejoblíbenější a nejprodávanější. K jejich nesporným výhodám patří jejich velmi dobré termoizolační vlastnosti, jinými slovy, udržují vodu dlouho teplou. Další výhodou je možnost různého tvarování a členění jak korpusu vany, tak jejího vnitřku. Do akrylátové vany se také dobře navrtávají a připevňují různé úchytky, madla, vodovodní baterie a další prvky. Akrylátové vany, vyztužené polyuretanovou pěnou, jsou vhodné k instalaci hydromasážních trysek. Mínusem u těchto van je povrch, který hůře odolává poškrábání a není doporučováno čistit akrylátovou vanu abrazivními prostředky (písek na čištění van), protože dochází k podření plochy. Při výběru věnujte velkou pozornost tloušťce akrylátové vrstvy, která by měla být nejméně 4,5 mm, u van s nižší vrstvou dochází často k praskání a odlupování akrylátu.
Tyto vany jsou vhodné zejména do koupelen v bytech a v rodinných domech, vzhledem k relativně nižší hmotnosti je lze instalovat i do koupelen v patrech.
Smaltované ocelové vany
Osvědčená tradiční klasika, jejíž největší výhodou je odolnost proti poškrábání. K dalším pozitivům patří vysoká odolnost proti poškrábání, stálobarevnost povrchu a také dobrá cenová dostupnost. Nevýhodou naopak je vyšší hmotnost vany a také na dotyk studený povrch, dále smaltovaná vana nemá optimální termoizolační vlastnosti, voda v ní rychleji vychládá.
Smaltované vany jsou vhodné především do venkovských rodinných domů nebo do rekreačních staveb, pro relativně vyšší hmotnost ideálně do koupelen v přízemí, ale je samozřejmě možné instalovat je i v patře za předpokladu, že v projektu je s tímto typem vany počítáno.
Vany z litiny
Nostalgická vzpomínka na koupelny našich babiček a prababiček? Kdepak. I dnes patří litinové vany k nabídce vybavení pro koupelny, obvykle se nejvíce používají pro retro koupelny. Litinové vany jsou velmi bytelné, odolné proti oděru a také mají dobré termoizolační vlastnosti. Nevýhodou je jejich poměrně vysoká hmotnost.
Vany z Quarylu
Quaryl je relativně nový konstrukční materiál, vyvinutý speciálně pro výrobu sanitárního vybavení, tedy i van. Jde o homogenní neporézní materiál, tvořený směsí akrylátu a mletého minerálního křemene. Spojuje v sobě pozitivní vlastnosti obou komponentů, tedy je velmi dobře a přesně tvarovatelný a zároveň je tvrdý, odolný proti odření, poškrábání nebo poškození pádem tvrdého předmětu. Quaryl umožňuje realizovat i velmi složité, členité tvary van.
Je libo něco extra? Mramor, dřevo, sklo …
Zejména pro designové, luxusní koupelny, jsou určeny vany z méně obvyklých materiálů. Jedním z nich je umělý kámen, mramor, který má mimo jiné výhodu možnosti různého probarvení. Nevýhodou je vyšší hmotnost a také vyšší cena. Velmi zajímavé jsou vany ze dřeva, určené do stylových koupelen. Obvykle bývají vyráběny na zakázku a tomu také odpovídá vysoká pořizovací cena.
Prošli jste všechny možnosti, vše uvážili a radujete se, že máte vybráno? Pak vězte, že vaše rozhodování a zvažování nekončí, protože vás ještě čeká výběr správné armatury, která vaší vaně dodá nejen patřičný lesk, ale především musí vyhovovat vašim nárokům. Na trhu jsou k dispozici nejen klasické vodovodní baterie, zabudované do zdi nad vanou nebo přímo v tělesu vany, vybírat můžete také z armatur, které umožňují napouštění vody ze dna vany nebo jsou zabudované ve stěně vany. Tyto armatury mají mimo jiné výhodu, že při uklouznutí na ně nemohou děti nebo senioři upadnout a způsobit si úraz. Zajímavou technickou vychytávkou jsou také dotykové baterie, které ovládáte dotekem prstu.
A je tu další rozhodování: chceme mít u vany zástěnu, která, pokud se ve vaně sprchujeme, zabrání nalití vody do prostoru koupelny. Zástěny z plastu nebo ze skla jsou osazeny v hliníkových nebo pochromovaných rámech, další variantou jsou zástěny bezrámové, spojené kováním. Zástěny stabilní, posuvné nebo skládací musíme naplánovat ještě před pořízením vany, protože ta musí mít takový okraj, který umožní zástěnu připevnit – tedy okraj rovný a široký nejméně 3 cm.
Říkáte si, že vybrat vanu je vlastně úplná věda, kterou bychom mohli nazvat „vanologie“? Ano, protože vanu vybíráme na dlouhé roky a odměnou za přemýšlení a zvažování nám přece bude ten báječný pocit pohody a uvolnění v teplé vodě v krásném pohodlí naší nové koupelny.
Zdroj: ČESKÉSTAVBY.cz, shutterstock.com