Život za hranicí hluku je nepříjemný. Tedy záleží na směru, ve kterém se od této hranice pohybujeme. Pro mnoho lidí jsou klid a ticho jen toužebným snem a přitom se ne nadarmo říká, že ticho léčí. Ovšem zároveň se zateplením domu jej lze i dosti účinně odhlučnit. A nastane ticho!
Opravdu není problém kvalitně zateplit a zároveň odhlučnit. V zásadě navíc platí, že veškeré vláknité izolace, které dnes najdeme na trhu, dosahují vysoké pohltivosti hluku. Většina z nich je tedy v tomto směru řazena do kategorie A. A to platí i pro foukanou celulózovou izolaci Climatizer Plus. Ta však navíc nabízí kromě vysokého zvukového útlumu také výjimečné vlastnosti tepelně izolační a schopnost odolávat vlhkosti a plísním. Přitom je to ideální izolační materiál pro moderní dřevostavby. Dobře se však uplatní i při zateplování starších budov, nejlépe pak v podkroví a na půdách, tedy jejich podlahách.
Proč a jak Climatizer Plus odolává hluku
Climatizer plus disponuje akustickými vlastnostmi, které zlepšují vlastnosti konstrukcí z hlediska akustiky. To znamená, že aplikací této izolace více odolávají hluku. Jako výplň příček a ostatních konstrukcí tvoří Climatizer plus jejich zvuko-pohltivou složku. A co znamená zvuko-pohltivý? Mezi dvě membrány a nebo dvě desky nafoukáme izolaci Climatizer Plus, jež má vlastnosti materiálů, kterými se zvuk téměř nešíří.
Ověřte si jednoduchým testem, pouhým poklepem
Lze to ověřit jednoduchým testem. Když poklepete prsty na výplň z polystyrenu nebo PUR pěny, ozve se lehký dunivý zvuk. A to je špatně! Materiály, které při poklepu zvuk nevydávají, jsou ideálními izolanty hluku. Jestliže prostě zaťukáte na foukanou izolaci, nevyloudíte žádný zvuk ani kdybyste se snažili sebevíc. Tímto jednoduchým testem proto lze od sebe odlišit materiály s rychlým a pomalým šířením zvukových vln. Climatizer Plus pak patří do kategorie materiálů odolnějších hluku. A nejde jen o samotnou vlastnost materiálu. V akustice totiž platí ještě jedno pravidlo. Kudy jde (kudy se šíří, prochází) vzduch, tudy jde i hluk. Pokud pak izolace nevyplní všechny detaily a neobalí konstrukce náchylné k šíření zvuku, pak hluk nemůžeme eliminovat. Vzduchovými mezerami se hluk šíří velmi dobře. Climatizer Plus však vyplní každou skulinu, každý detail a ochrání vás před nežádoucím hlukem.
Spolu s vysokým zvukovým útlumem i optimální tepelně izolační vlastnosti
Vysokého zvukového útlumu vláknité izolace dosahují při své aplikaci do příček (sádrokarton, OSB, …) a obecně jako výplň v jakémkoli případě svého využití. U příček je pak dokonce schopnost izolovat hluk důležitější než vlastnosti tepelně izolační. V ostatních případech je však obvykle na prvním místě izolace tepelná. Tedy schopnost izolovat teplo/chlad. Chceme totiž, aby nám v zimě unikalo ven (z vytápěných prostor) co nejméně tepla, v létě však naopak potřebujeme, aby se interiér nepřehříval a my nemuseli dodatečně a draze chladit. Navíc je také žádoucí, aby zvolený izolant odpovídal typu konstrukce ve smyslu difúzní otevřenosti a uzavřenosti.
Tepelná vodivost, akumulace tepla a schopnost pracovat s vlhkostí
Zásadní je přitom, aby zvolená tepelná izolace dovedla nejen izolovat, ale aby také uměla teplo nebo chlad na chvíli udržet, když je to třeba. V tomto případě hovoříme o akumulaci tepla. A právě celulóza patří mezi novodobé přírodní izolace, které umí pracovat s akumulací tepla mnohem lépe než izolace syntetické. Díky své prodyšnosti navíc celulóza dovede zamezit vzniku plísní, jelikož pracuje výborně s vlhkostí, kterou dovede účinně odvádět. Poradí si dokonce i s vlhkostí ve stavebních konstrukcích. Vlhkost dovede přijmout a odevzdat za horkého letního počasí do interiéru. V zimě a za jiných chladných měsíců roku ji naopak vede ven z domu. Celulózová tepelná izolace tedy brání kondenzaci vodních par a vlhkosti ve stavebních konstrukcích a na jejich površích. A díky vhodnému zacházení s vlhkostí zabraňuje tvorbě plísní a hnilobám stavebních materiálů. A co si budeme povídat, obzvláště u dřevostaveb (dřevěných konstrukcí) jde o zásadní vlastnost. Pokud připočteme také výborné tepelně akumulační schopnosti, nízkou tepelnou vodivost (rychlost přemístění tepla z jedné strany materiálu na druhou, čili doba, za jakou materiál vychladne) a zmíněný hlukový útlum, jde o jasného favorita dřevostaveb.
Tepelná izolace by se navíc měla umět chovat tak trochu jako zdivo starých domů. Obzvláště v létě je totiž důležitá schopnost tepelné akumulace izolantu. Ve starých chalupách ji v létě zajistí silné kamenné či cihlové stěny (případně stěny z kombinace cihel, hlíny a kamenů), které mají schopnost akumulovat v sobě v zimě teplo z vytápění a v létě naopak chlad. A právě díky dobré tepelné akumulaci je uvnitř stabilnější klima. Moderní dřevostavby a podkroví ale takové materiály obvykle neobsahují. Jejich nejsilnější vrstvou v konstrukčních skladbách je právě tepelná izolace. A proto je u ní tak důležitá schopnost akumulace tepla i chladu. Skutečně je třeba, aby se tepelný izolant choval tak trochu jako zdivo starých domů. A právě v tomto směru je vynikajícím materiálem izolace celulózová (tepelná izolace vyrobená z papíru).
V zimě dovede foukaná celulóza udržet teplo uvnitř domu i několik hodin poté, co vypnete topení a nebo vyhasnou kamna. V létě trvá naopak mnohem déle, než se do interiéru dostane horko. Foukaná celulózová izolace Climatizer Plus tedy dovede částečně nahradit zdivo z cihel, kamenů a hlíny či malty a omítky.
Celulózová izolace Climatizer Plus a ekologie
Foukaná celulózová izolace Climatizer Plus získala titul Ekologicky šetrný výrobek. Firma CIUR a.s. byla dokonce první v historii České republiky, kdo se mohl touto značkou pyšnit. Ocenění bylo uděleno za snahu vyrobit produkt s co nejnižší a nebo téměř žádnou ekologickou stopou. Vlastně jde o významný příběh papíru, který již dříve dostal svou podstatu, ale jeho život neskončil hozením do odpadkového koše a nebo uložením na skládce. Přitom právě foukaná izolace Climatizer Plus® nese všechny výše zmíněné přednosti celulózových izolací.