Zlidověle se říká, že děti máte pouze v případě, že se vám narodil kluk a holka. Ovšem rozdíl obou pohlaví přináší rodičům mnohé problémy. Například s vybavením dětského pokoje. Pokud zrovna nejste zastánci univerzálního sektoru bez větší fantazie, není snadné sladit vybavení dětského pokoje pro dvě naprosto rozdílné bytosti – dva různé živočišné druhy, jak bylo řečeno v kultovním filmu Samotáři.
Kdy je třeba rozčlenit životní prostor dětí
Mít kluka a holku vyžaduje odlišný přístup k vybavení dětského pokoje. Proto jsou ideální dvě samostatné místnosti. Pokud je ale nemáme k dispozici, je třeba rozčlenit prostor tak, abychom předešli nekonečné řadě každodenních konfliktů. Pokud jsou děti ještě hodně malé, nejsou dva pokoje dokonce ani třeba, naopak se doporučuje, aby vyrůstaly v jednom společném. Všechno se ale změní ve chvíli, kdy má první z nich nastoupit do první třídy základní školy. Ovšem zcela definitivně nastává problém v magickém věku 10 let.Malé děti si v jednom pokoji společně hrají a když vedle sebe či nad sebou usínají, cítí se bezpečněji. Zároveň se učí vzájemné toleranci a komunikaci, což se později projeví i v jejich partnerských vztazích.
Od zhruba desátého roku si však děti začnou více uvědomovat své potřeby a začnou se mentálně připravovat na pubertu a dospívání. A v tu dobu je třeba jednoznačně vymezit jejich životní prostory, prostě uspořádat jejich společné teritorium, nebo oběma poskytnout vysněnou samostatnou místnost. A mnohdy stačí i jen závěs předělující prostor na 2 poloviny.
Rozdělení místnosti
V zásadě lze místnost rozdělit pouze v případě, že má 2 okna. Jinak je třeba k jejímu dělení použít roztahovatelný textilní závěs. Rozdělení místnosti provedeme velmi rychle sádrokartonem s protihlukovou izolací. Případně lze použít i dřevěnou konstrukci a palubky. Další předností tohoto řešení je možnost dodatečné instalace zásuvek a vypínačů. Máme však jeden zásadní problém, a to s dveřmi. I nemožnost umístit do společné chodby další dveře často zabrání možnému dělení místnosti. Pokud je to ale možné, vyřežeme otvor pro zárubně pilou s diamantovým kotoučem. Pokud jde o vyzděnou příčku či nosnou stěnu, lze otvor i vybourat.Každá z vzniklých místností by měla mít šířku alespoň 250 cm a délku alespoň 320 cm, čili minimálně 8 m2. Oba samostatné prostory pak snadno zařídíme podle individuálních potřeb a představ obou z dětí. A na prvním místě by samozřejmě měla být kromě praktičnosti i barevnost, kterou je především nutné podřídit pohlaví.
Optické rozdělení místnosti
Opticky rozdělíme místnost závěsem či paravánem. V obou případech je důležité, aby šlo optický přiděl kdykoli rychle odstranit a zase „nastolit.“ Dalším řešením mohou být skříňky, musí však jít o nízké skříňky do výšky maximálně okenního parapetu, které jsou přístupné z obou stran. Získáme tak další úložný prostor. Klíčové je při členění místnosti optickým předělem zachování dostatku denního světla.Vybudování podkrovních pokojíků
Vybudováním podkrovních pokojíků, pokud to nevyužité půdní prostory dovolují, si splní svůj dětský sen i mnozí rodiče a rádi zde občas usnou. Podkroví – to je naprosté soukromí, romantika, pohled oknem z výšky na svět. Samostatné podkrovní pokojíky jsou pro děti tím nejbáječnějším, co pro ně můžete udělat.Zázemí v oddělených prostorách
Vybavení dětského pokoje je všeobecně známé. Vytváří životní zázemí dítěte, pokud je zrovna doma. Patří mezi ně pracovní stůl (nejlépe polohovatelný) se židlí (nejlépe ergonomickou a polohovatelnou), postel s kvalitním roštem a matrací, úložné prostory (alespoň jedna skříňka by měla být uzamykatelná) - ideálně i v posteli, respektive pod ní, alespoň malá knihovna, ovšem třeba i odpadkový koš.Při výzdobě dětského pokoje je dobré nechat dětem dostatek prostoru, sami si řeknou, co se jim líbí.
Pokud však řešíme vybavení jedné společné místnosti, je třeba výzdobu korigovat – například navzájem vzteky strhané plakáty nejsou zrovna dobrým řešením. Každý má mít alespoň jednu svou zeď na výzdobu. Nezapomeňte přitom na fakt, že prostředí, ve kterém děti vyrůstají, zásadně formuje jejich estetické cítění, tedy jejich vkus.
Uvažujte s výhledem do brzké budoucnosti
Pro desetiletého školáka se už určitě vyplatí pořídit takové vybavení pokojíku, které s ním projde až do puberty a dospívání. V zásadě platí, že taková radikální úprava dětského pokojíku by měla být platná alespoň pro nejbližších 8 let, ovšem i déle. V opačném případě nás čekají neustálé investice do nábytku.Vybavení miniaturního pokojíku pro dvě děti
Do velmi malého pokojíku je především nutné umístit dva pracovní stoly a židle, a to často na úkor druhého lůžka. Proto v tomto případě volíme palandu. Palandu lze nechat vyrobit na míru, aby do místnosti přesně zapadla, nebo pořídit sériově vyráběný kousek. Zbylý prostor vyplní nezbytné úložné prostory. Palanda má navíc ještě tu výhodu, že si může každé z dětí polepit plakáty a obrázky část stěny vedle svého lůžka, případně se ukrýt za závěsem. Vznikne tak alespoň nějaký soukromý prostor, bunkr, schovávačka, … Ovšem spaní ve výškách lze využít i v prostorném pokojíku či v samostatném pokojíku jen pro jednoho potomka. Například pod vyvýšenou postelí může být umístěn pracovní stůl a police na knihy, nebo úložný šatní prostor či prostor pro uložení hraček kombinovaný s knihovnou. Nabízené nábytkové sestavy umožňují rozvinout fantazii každému.Zdroj použitých fotografií: www.shutterstock.com