Zazimování chat a chalup nepředstavuje jen souhrn takových technických opatření, aby na vašem majetku nenapáchala zima mnoho škod. Největší škody totiž obvykle napáchají zloději. Jak se tomu co nejlépe bránit?
Podzimní signál pro zloděje a zlodějíčky
Každoročně je konec chatařské a chalupářské sezóny signálem pro zloděje, zlodějíčky, ale i osoby, které prostě chtějí v teple přenocovat a zdarma se najíst a napít. To by ještě bylo to nejmenší, stačí zde nenechávat žádné potraviny ani nápoje a doufat, že při jejich hledání nevznikne mnoho škody. Jinak jsou ale hlavními nepřáteli zazimovaných rekreačních objektů skutečně vedle mrazu, sněhu a případné jarní prudké oblevy a dešťů právě zloději!
Nízká objasněnost případů i problematické pojistné plnění
Opuštěné chaty a chalupy jsou pro zloděje ohromnými lákadly. Množství vloupání do špatně nebo nedostatečně zabezpečených rekreačních budov s nástupem podzimu strmě stoupá a objasněnost těchto případů je velice nízká. Navíc jsou náhrady škod často dosti problematické. A proč? Rekreační objekty totiž právě nebývají příliš dobře zabezpečené a k tomu pojišťovny přihlížejí. Pouze zavřené okenice a zamčené dveře nejsou příliš velkou překážkou. Takové zabezpečení je prakticky nulové.
Nejvíce lákají odlehlé objekty
Především odlehlé, opuštěné objekty jsou pro zloděje lákadlem největším, ovšem jejich případný úspěch jde ruku v ruce s lehkovážností majitelů. Necháváte ve svém rekreačním příbytku elektroniku, zahradní techniku, starožitný nábytek a jiné cenné předměty? A to dokonce tak, že jsou snadno vidět? Myslíte, že je překážkou zámek na dveřích domku na nářadí a zahradní techniku? Starožitná kachlová kamna vám nikdo neodnese, ale starobylou malovanou truhlu? Podívejte se do prodejny starožitného nábytku, kolik by vlastně stála…
Zlodějům určitě nepomáhejte
Necháváte dokonce přímo poblíž možných míst proniknutí do chaty či chalupy nářadí, které vniknutí dovnitř usnadní i náhodnému zloději bez jakéhokoli vybavení? Chyba! Na druhou stranu je ale žádoucí budit dojem, že objekt je i přes zimu obýván. Čili je dobré sem pravidelně jezdit, odklízet sníh a udržovat budovu i pozemek. Mohlo by to případné zloděje odradit.
Základem je kvalitní zabezpečení mechanické
Co se týká zabezpečení, základ představuje kvalitní zabezpečení mechanické. Dobře instalované, pevné mříže, co nejodolnější zámky a co nejvíce mechanických překážek určitě zloděje minimálně přibrzdí, amatéry pak klidně i odradí. Navíc právě o ty často jde , protože „profesionálové“ si objekty a jejich vybavení tipují. A pokud před zimou důsledně a „okatě“ nakládáte a odvážíte vše cenné, je pravděpodobnost, že by si právě vaší chaty či chalupy všiml profesionál, prakticky nulová. To raději přistaví stěhovací vůz za bílého dne k ještě neobydlené novostavbě a naprosto drze ji před zraky sousedů „vybere“.
Samozřejmostí jsou tedy pevné dveře s kvalitním kováním a zámkem, okna zajištěná bezpečnostními okenicemi nebo mřížemi. Určitě nespoléhejte na staré visací zámky, ty nové s certifikací podle norem odpovídající bezpečnostní třídy budou určitě o řád lepší.
Kromě důsledného odvezení veškerých potravin a nápojů, dokonce i zbytku kávy a pytlíků čaje, by také mohly pomoci dobře viditelné cedule se zprávou, že v chatě či chalupě není nic cenného, ale ani nic k jídlu či pití.
I jednoduché elektronické zabezpečení pomůže
Pomohou také bezpečnostní fólie na skle, spínače světel s čidlem a autoalarmy. Vlastně již jen běžný bezpečnostní (zabezpečovací) systém s certifikací na daný stupeň zabezpečení (a stačí i jen několik bezdrátových detektorů) již představuje přijatelné zabezpečení i vůči sofistikovanějším útočníkům. Prostě sofistikovanějším řešením, které vám nakonec pomůže i v jednání s pojišťovnou, je samozřejmě zabezpečení elektronické, byť i jen v minimálním rozsahu.
Zlodějskou elitu v chatě a chalupě nehledejte
Totiž právě lidé, kteří vykrádají chaty, nepatří obvykle zrovna mezi zlodějskou elitu. A nelze předpokládat, že by měl ve své chatě běžný chatař třeba originál obrazu od Kupky či Josefa Čapka. Stejně tak elektroniku za statisíce, kotel za 250 tisíc a nebo trezor se šperky. Dokonce vám stačí i jen jednoduchý systém, který je naprosto nezávislý na elektřině. Například detektory pohybu či otevření dveří, které využívají k přenosu poplachové zprávy sítě IoT (internetu věcí), jde dokonce o energeticky mnohem úspornější přenos zpráv, než nabízí nejčastěji používaná GSM síť mobilních operátorů. Takové detektory mohou pracovat na jedinou sadu baterií po celou sezónu.
Samozřejmostí je i ochrana před vlivy klimatu
Samozřejmě je pak před zimou myslet i na škody způsobované klimatem. Je třeba objekt a jeho technologie chránit před mrazem, sněhem, vodou, ale i škůdci menších rozměrů, než jsou lidé. Je třeba vypustit vodu z celého systému a problematická místa vhodně izolovat, případně topný systém naplnit nemrznoucí směsí. Je také třeba zkontrolovat elektroniku využívající vodu, zda někde nezůstala, vypustit a odpojit od zdroje vody i elektřiny. Do opadů a sifonů nasypeme sůl a nebo nalijeme denaturovaný líh (sůl je o řády levnější), čímž zabráníme mrznutí vody. Je též třeba zkontrolovat okapy a střechy a zajistit bezpečný odtok vody. A přítomnost potravin láká právě i škůdce, nejen lidské hladovce, proto je opravdu raději odvezte. Na jaře byste zde mohli mít již několikátou generaci například myší. Braňte se i vůči plísním, problematická místa ošetřete vhodným nátěrem či impregnací.
Zdroj: ČESKÉSTAVBY.cz, shutterstock.com