Životnost zavlažovacích systémů je zásadně závislá na důsledném zazimování na podzim ještě před příchodem prvních mrazů. Po ukončení sezóny musíme zavlažovací systém beze zbytku odvodnit. Na jaře pak naopak opět připojit k hlavnímu zdroji vody a vyzkoušet.
Zprovoznění závlahy na jaře
Pokud jsme na zimu některé prvky zavlažovacího systému odmontovali a otvory opatřili záslepkami, musíme tyto prvky opět namontovat, ovšem opatrně. Do rozvodů vody se nesmí dostat zemina, písek a jiné nečistoty. Pokud je závlaha napojena na zdroj vody umístěný na vnější stěně domu či jinde v exteriéru, musíme nejprve zprovoznit tento zdroj vody. Poté k němu připojíme zavlažovací systém a vyzkoušíme, zda fungují všechny jeho prvky. Případné závady následně odstraníme.Na ovládací jednotce zavlažovacího systému spustíme závlahu například jen ve zkráceném minutovém režimu. Postupně se začnou otevírat a zavodňovat jednotlivé sekce závlahy. Na zprovoznění zavlažovacího systému počkáme až do doby, kdy už nehrozí ani ranní či noční mrazíky. Ke zdroji vody připojený zavlažovací systém můžeme následně plně využívat.
Měli bychom též zkontrolovat čistotu vložky ve filtru hlavního zdroje vody. A pokud je zdrojem vody čerpací stanice, musíme po zimě opět zprovoznit i čerpadla, tlakovou nádobu a ostatní komponenty a armatury.
Odzimování zavlažovacího systému v krocích
- Zapneme a naprogramujeme ovládací jednotku.
- Vyčistíme hlavní filtr.
- Zkontrolujeme uzavření vypouštěcích ventilů.
- Otevřeme první sekci a pomalu otevíráme přívod vody.
- Necháme uniknout vzduch z potrubí. Toto opakujeme u všech sekcí.
- Vyčistíme filtrační vložky na všech postřikovačích.
- Zkontrolujeme v provozu všechny sekce, nastavení výsečí a stav trysek postřikovačů.
Údržba zavlažovacího systému
- Každý měsíc musíme upravit data na ovládací jednotce.
- Každý měsíc zkontrolujeme stav trysek a nastavení postřikovačů.
- Každý měsíc zkontrolujeme vložku filtru, případně vyčistíme.
- Jednou za sezónu zkontrolujeme a vyčistíme filtry na všech postřikovačích.
- Jednou za sezónu manuálně spustíme každou sekci a zkontrolujeme činnost postřikovačů.
- Jednou za sezónu zkontrolujeme stav kabelových konektorů cívek elektroventilů.
- V případě potřeby kontrolujeme usazení vršku postřikovačů v úrovni terénu a stav trysek postřikovačů.
Jaký lze použít zdroj vody pro zavlažovací systém?
Zdrojem vody může být vodovodní řád, studna, vrt, jímka na dešťovou vodu, vodní tok či plocha poblíž pozemku. Zdroje lze i kombinovat. Pokud chceme používat znečištěnou vodu, předsadíme na vstupu do systému vhodný filtr, který odstraní nečistoty.Kdy a jak často bychom měli zavlažovat?
Průměrná týdenní potřeba vody kvalitního trávníku je cca 25 – 40 l/m2. Závlahu přitom dělíme do dvou až tří týdenních cyklů (třaba pondělí, středa, pátek). V jednom cyklu musíme dodat trávníku 10 - 15 l/m2. Nejlepší je zálivka v časných ranních nebo pozdních večerních hodinách. Během dne zavlažujeme jen pokud je to nezbytné. Jinak mají veškeré zahradní rostliny včetně dřevin odlišné nároky na závlahu. Čím lepší zavlažovací systém, tím je možnost splnění individuálních nároků rostlin na vláhu. Ovšem trávník vždy představuje základ, díky jehož zavlažování udržíme i správný vodní režim na pozemku.Návratnost investice do zavlažovacího systému
Vždy záleží na velikosti a tvaru zavlažované plochy. Členité plochy važadují více postřikovačů. Dalším kritériem je zdroj vody, voda z vodovodního řádu je pak tím dlouhodobě nejdražším řešením. Nejčastěji se pohybuje investice do zavlažovacího systému (jednorázové, čili bez režií) od 30 do 100 tisíc korun za dodávku na klíč. Ovšem návratnost této investice je cca 5 let, což je dáno úsporami díky rovnoměrné a cílené závlaze, minimálními odpary vody při zálivce v noci či ráno a také automatickou závislostí intenzity závlahy na sražkách. Ovládací jednotka pracuje v součinnosti s dešťovým čidlem. Pokud začne pršet, dešťové čidlo dočasně zablokuje spuštění závlahy.Zdroj použitých fotografií: www.shutterstock.com