Na co jste se ptali v energetické poradně? Přinášíme vám dva zajímavé dotazy a vyčerpávající odpovědi na ně. První dotaz se týká reálné životnosti fotovoltaických panelů a druhý vytápění zateplené novostavby pomocí krbové vložky a radiátorů.
Dobrý den, rád bych se zeptal jaká je podle vás reálná životnost fotovoltaických panelů? S jakou dobou se dá uvažovat, než bude nutná výměna?
Dobrý den, samozřejmě bude záležet na typu/výrobci fotovoltaických panelů. V dnešní době poskytují výrobci garanci minimálně 25 let výkonu na 80% jmenovitého výkonu. FV panel postupně degraduje a ztrácí svou účinnost, nicméně toto by měla být garance, že po dobu 25ti let by neměl klesnout výkon panelu pod 80% svého původního výkonu. Celková životnost panelu pak bývá cca o 10 let delší. Tyto údaje a garance by vám měl poskytnout a zaručit výrobce či dodavatel FV elektrárny. Životnost ostatních komponentů, které jsou součástí FV elektrárny, jako např. baterie, střídače apod. pak bývá mnohem nižší a je nutné s tím počítat například při výpočtu návratnosti systému.
Dobrý den, stavím jednopodlažní rodinný dům, kde tepelná ztráta bude kolem 6 kW. Zdivo bude z cihel + polystyren, strop bude zateplen minerální vatou cca 35 cm a podlaha zateplena cca 12 cm polystyrenu. Vytápění domu plánuji pomocí krbové vložky s teplovodním výměníkem a zde bych potřeboval vědět, jaký výkon krbové vložky zvolit a jak velké radiátory budou potřeba. Největší místnost, kde bude umístěna krbová vložka, bude mít cca 35 m2 a další 3 pokoje budou o ploše cca 12 m2.
Dobrý den, pokud je ona celková tepelná ztráta 6 kW stanovená výpočtem, tak by měl výkon zdroje tepla odpovídat této tepelné ztrátě – tedy 6 kW. Výkon krbových vložek je rozdělen na sálavou složku do prostoru a do teplovodního výměníku. U novostaveb s malými ztrátami by mělo být snahou, aby podíl výkonu do výměníku byl co nejvyšší, aby nedocházelo k přehřívání obytného prostoru, kde je umístěna krbová vložka. Tomu by měl být uzpůsoben i výkon otopných těles v daném prostoru. Velikost otopných těles v celém objektu by však měla být stanovena výpočtem pro jednotlivé místnosti, protože nezáleží pouze na ploše místností, ale též na velikosti oken a ploše ochlazovaných konstrukcí. Jinou ztrátu bude mít místnost uvnitř dispozice a jinou rohová. Jsou tu i další aspekty jako akumulační nádrž, dimenze potrubí nebo teplotní spád otopné soustavy. Proto doporučuji nechat si zpracovat projekt ústředního vytápění.