Stačí klasické malířské nátěrové hmoty a nebo je třeba volit do koupelen barvy speciální? S výraznými vlastnostmi, kterými se liší od jiných? Kromě vlhkosti zde navíc jde i o zvýšené riziko otěru.
Nenáviděný materiál, který však funguje odjakživa
Začneme materiálem, za který mne nyní mnozí určitě proklejí, případně pošlou někam do prehistorie jakožto předčasně zestárlého předdůchodce. Jenže. Jde sice o materiál, se kterým se strašlivě špatně pracuje, příliš hustý jej používat nesmíme, jelikož popraská, řidší nátěr je však třeba vícekrát opakovat a pokud chceme dokonalý, dokonale bílý nátěr, klidně i pětkrát, šestkrát. A samozřejmě je tento nátěr ideální na nové štuky, jinak nemůže správně fungovat. Řeč je o vápně, tedy vápenném nátěru. Opravdu, nezlobte se, ale nemohu si odpustit zařadit vápno na první místo. Kdo má starý, vlhký dům a obzvláště v koupelně bojoval s vlhkostí a plísněmi, určitě mi dá za pravdu.
Vápno je hygienické, protiplísňové a antibakteriální, prodyšné (dýchá) a výborně pracuje s vlhkostí. Pře pár lety jsme dokončili rekonstrukci koupelny a toalety v prostoru, kde byla plíseň doslova od podlahy až ke stropu. Bylo třeba odstranit všechny omítky, prostě prostor osekat až na kámen a cihly, poté aplikovat omítky vápenné, vápenný štuk a vápenný nátěr. Samozřejmě se vykopala i podlaha atd. Po plísni dnes není ani stopa, ovšem je i v tomto případě třeba dostatečně větrat. Obrazně lze říci, že „nejlepším nátěrem je čerstvý vzduch“. I vápno musí nasátou vlhkost zase vypustit, aby se mohlo napít znova. Rekonstruovaná koupelna se používá 4 roky, nátěr vypadá stále jako nový a ještě nebyla zapotřebí ani nová výmalba. Je však v případě vápenného nátěru ve stávajících koupelnách třeba oškrábat stěny a strop až na štuk, napenetrovat, znova dokonale vyštukovat vápenným štukem a pak až aplikovat vápenný nátěr. První nátěr přitom musí být velmi řídký, až poté můžeme natírat hustějším roztokem. A pozor, každý další nátěr může přijít až na dokonale uschlý povrch! Za jeden den to prostě neuděláte. V případě nového štuku jde o práci kterou budete dělat postupně cca týden. Pak již ale bude jen třeba jednou po letech zopakovat hygienický vápenný nátěr.
A je zde ještě jeden problém. Aby měl vápenný nátěr smysl a účinek, musí jít o větší plochu. Koupelna obložená obklady až ke stropu předností vápna příliš nevyužije. Zde je třeba více jak nátěr (s výjimkou stropu) řešit dokonalý úklid hygienickými prostředky s antibakteriálními a protiplísňovými vlastnostmi. Řeč je o dezinfekci obkladů a dlažby. Chcete do své koupelny bezúdržbový nátěr a nebo stále drhnout především spáry mezi dlaždicemi?
Co doporučují prodejci a jaké materiály jsou v oblibě
Akrylové barvy stejně jako vápno hůře kryjí, patří však mezi nejoblíbenější. Důvod je nasnadě, stejně jako vápno dobře dýchají (nasají vlhkost a zase vypustí), to je ale vše. Protiplísňové a antibakteriální vlastnosti nemají. Další předností akrylátu je, že můžeme povrch opatrně omýt a barva se nesmyje. To však lze i s vápnem a navíc je vápno extrémně levné, čili jednou za čas nové přetření nestojí téměř nic. Za 12 kg kyblík vápna zaplatíte cca 200 Kč a to nyní, po veškerém zdražování. A jednu špatnou vlastnost mají akrylové barvy s vápenným nátěrem společnou, špatně překrývají nerovnosti. Kdo by však v dnešní době natíral nerovné stěny, že? Pokud chcete zvýšit odolnost akrylového nátěru vůči bakteriím a plísním, lze do barvy přidat přípravek na bázi stříbra. Někdo tvrdí, že to funguje, jiní říkají opak. Osobně nevím, nemám s tím zkušenost. Stejně tak se prodává takzvaná chytrá houba, která prý vydrží dlouho bez potravy a aktivuje se, když se nějaká ta „bašta“ (plíseň a tedy jiné houby) objeví.
Latexové barvy odolávají i UV záření a nabízí lepší krytí než akrylát jelikož obsahují větší množství pryskyřice. Poměrně rychle schnou a některé značky mají v sobě dokonce přidané čisté stříbro, které je baktericidní (antibakteriální). Výborně přilnou a lze je použít na jakýkoli typ podkladu (omítka a štuk, sádrokarton a jiné podklady). Latex je vlastně také akryl, jde o akrylové barvy emulzní s vyšším obsahem pryskyřic a též nejsou drahé. Pokud tedy pořídíte omyvatelný latex s přídavkem stříbra, chybu určitě neuděláte. Počítejte však s vyššími nároky na větrání a stěny bude opravdu třeba občas omýt. Jako přednost latexu je též uváděna schopnost bránit šíření plísní, proto jsou obzvláště doporučovány na stropy koupelen, kde se teplý vlhký vzduch kumuluje. Obávám se však, že latex bez přídavku stříbra tak nemůže fungovat.
Keramické barvy jsou uváděny jako nejodolnější, jsou dražší než latexové, ale i o dost více vydrží. Jejich částice vytváří tvrdý a dokonale hladký povrch s jemně lesklým nádechem. Navíc odpuzují nečistoty a prach a přežijí též například odstraňování kosmetiky a nebo mastnot, aniž by došlo k poškození natíraného povrchu.
O fasádních barvách v interiérech nechce někdo vůbec slyšet, jiní na ně nedají dopustit. Nevím, sám bych si je do bytu nedal, ale nemohu si hrát na soudce. Jelikož se fasádní barvy používají k nátěrům fasád budov, odolávají dešti a vůbec klimatickým vlivům. To svou logiku má a v koupelně je vlhko a na stěny se dostane voda. Koupelnu by proto měly přežít také. Bohužel však fasádní barvy nejsou mechanicky odolné, čili málo odolávají oděru a intenzivnímu čištění. K poškození či opotřebování barvy tedy dochází dosti rychle. Navíc není možné tyto barvy nanášet jako tenké vrstvy, jde o stěrky, které se ještě mohou přetírat finálním nátěrem. A ještě jedno ale by zde bylo. Zkuste po letech, až vás fasádní barva omrzí, materiál ze stěn dostat. Ano, povrch se sice snadno mechanicky poškodí, ale dostat veškerou fasádní barvu třeba z betonové stěny je úkol nadlidský. To raději koupíte flexibilní lepidlo, perlinku a štuk a podklad pro novou výmalbu si vytvoříte znova. Oškrábat se to prostě nedá.
Benátský nebo marocký štuk
Další a dlužno říci, že ideální volbou pro koupelny jsou místo výmalby speciální štuky. Štuk benátský a marocký. Ovšem tyto práce nelze provádět bez znalosti náročných technik. Přednosti jsou zde však značné, ne-li ohromující.
Benátský štuk představuje úpravu stěn, která imituje mramorový povrch. Vlastně jde o vápennou omítku s příměsí mramoru, která je velmi dekorativní, lesklá a působí velmi luxusně. Dříve nacházela své využití především v kostelech, historických budovách a honosných sídlech, dnes se však rozšiřuje i do běžných domácností. Benátský štuk je bezespárý a nahradí i obklady, tedy dlaždice. Čili nejen výmalbu. Velmi jednoduše se udržuje a lze pracovat s různými efekty finálního povrchu (matný nebo lesklý efekt, perleťové odstíny a nebo imitace kovu). Na tomto štuku se nedrží prach, je prodyšný a ekologický, omyvatelný, ideální do prostor s vysokou vlhkostí. Kromě koupelen tedy i okolo vnitřních bazénů a do saun. Vzhledem k obsahu vápna ničí plísně a bakterie. Výklenky, rohy a kouty přitom nejsou při aplikaci na překážku.
Marocký štuk též vytváří velmi luxusně vypadající povrchy. Obsahuje marocké vápno, pigmenty a drcený mramor s několika málo dalšími přírodními přísadami. Výsledný povrch je lesklý, hladký a tvrdý. I tento materiál je bezespárý, ekologický, vhodný i do prostor s vyšší vlhkostí a působí proti plísním. Jde však o materiál, který patří k nejnáročnějším na aplikaci. Používá se též na povrchy schodišť, pracovních desek, sloupů a podobně.