Stavíte vysněný dům? Renovujete starší domek po babičce? Vaše střecha dosluhuje a nastal čas ji vyměnit? Pak nejspíš rozmýšlíte, jakou střešní krytinu zvolit. Současný trh nabízí nespočet modelů střešních tašek od různých výrobců. Jak vybrat tu pravou?
V prvé řadě si odpovězte na otázku, za jakým účelem střechu pořizujete. Chcete střešní krytinu, která vydrží několik desetiletí? Nebo byste taškami rádi pokryli malý zahradní domek? V případě střešní krytiny na šikmé střechy rodinných domů bude většina z vás pravděpodobně váhat mezi taškami betonovými a pálenými.
Betonová nebo pálená střešní taška?
Betonové a pálené střešní tašky jsou v současnosti nejpopulárnější střešní krytiny u nás. Obě jsou srovnatelné co do odolnosti a životnosti. Na oba materiály je také běžně poskytována záruka 30 let na pevnost a mrazuvzdornost. Obě střešní krytiny také umožňují snadnou montáž střešních oken, světlovodů, solárních konektorů i sněhových zábran.
V čem se však liší je jejich poréznost, složení materiálu i výroba. Betonové tašky mají menší tvarovou variabilitu než ty pálené. Většinou se vyrábí různě tvarované vlny, případně zcela ploché tašky. Oblíbená bývá Moravská taška Bramac se zkosenou vlnou či taška s imitací vzhledu bobrovky (Bramac Reviva). Pálená krytina se naopak daleko lépe tvaruje, protože hlína je tvárnější než beton. Díky tomu mají pálené střešní krytiny lepší vodní zámky. Oproti betonové krytině má pálená taška navíc zámky příčné pro ještě lepší vodotěsnost.
Na hmotnosti záleží
Jak betonové, tak pálené střešní tašky patří do tzv. těžkých střešních krytin (hmotnost nad 25 kg/m2). Proto se vždy ujistěte, zda je vaše střešní konstrukce schopna střešní krytinu unést. Nezapomínejte na to, že krov nenese pouze samotnou střešní krytinu, ale také další části střechy, a v zimě i těžký mokrý sníh. Navíc musí odolávat náporu větru.
Nezapomínejte na sklon střechy
Ne každá taška je vhodná na každou střechu. Tzv. bezpečný sklon střechy určuje, od jakého sklonu střechy lze střešní krytinu bezpečně položit. Většina pálených střešních krytin má bezpečný sklon od 30°. Vždy záleží na výrobci a modelu střešní tašky – např. u střešních tašek Bramac Rubín 9 a Smaragd je uvedena pokládka již od 16° sklonu střechy.
Naopak betonové střešní tašky mají běžně bezpečný sklon střechy již od 22°. Oblíbenou Bramac Tegalit je ale možné bezpečně položit (bez dalších speciálních opatření) až od 25°.
Je libo pálenou střešní tašku?
Kvalitní pálená střešní taška, jako je ta od Bramacu či Tondachu, má dobrou pevnost a dlouhou životnost. Dobře odolává UV záření, povětrnostním vlivům i chemické zátěži. Je vhodná i pro střechy s náročnějšími technickými požadavky. Díky dokonalým vodním zámkům chrání střechu proti zatékání. Pálené střešní tašky se vyrábí v mnoha profilech a třech základních povrchových úpravách, které mají nestárnoucí estetickou hodnotu. Ověřenou kvalitou jsou pálené střešní tašky Tondach, které se vyrábějí v tuzemsku. Jedná se tedy o ryze český výrobek.
Betonová střešní krytina bývá levnější než pálené střešní tašky (cca o 30 %). Je tak ideálním kandidátem pro stavby s omezeným rozpočtem. Zároveň se snadno pokládá, což ji řadí mezi populární střešní tašku při rekonstrukcích. Na druhou stranu povrchová úprava betonových střešních tašek nemá takovou barevnou stálost jako u pálené tašky. Platí, že čím vyšší počet nástřiků povrchové úpravy, tím delší barevná stálost.
Co z toho tedy vyplývá?
Tradiční pálená taška je stále nejoblíbenější střešní krytinou u nás. Ale ani s tou betonovou nešlápnete vedle. Vždy je vhodné se poradit s ověřenými profíky, kteří vám s výběrem nové střechy pomohou. Takovými odborníky je např. STAV-INVEST s prodejnami a showroomy v Praze-Kbelích, Uhříněvsi, Slivenci a na Kladně.
Přejeme vám pevné nervy s výběrem střešní krytiny. A nezapomínejte – střecha dělá dům!