Zimní zahrada je všeobecně známý pojem, jenže si pod ním každý představuje něco trochu jiného. A skutečně není zimní zahrada vždy stejná, i když každá zvětší náš obytný prostor a každá představuje multifunkční místo určené k relaxaci, pěstování rostlin a mnoha dalším činnostem. Zimní zahrady umožňují i výhledy do krajiny, můžeme zde pořádat posezení či party za nepříznivého počasí, můžeme zde obědvat, popíjet ranní kávu, chovat třeba exotické opeřence. Jaký je rozdíl mezi zimní zahradou sezónní (nezateplenou, studenou) a teplou (celoroční)?
Rozdíl mezi sezónní a celoroční zimní zahradou
Zimní zahrady řeší těsné spojení člověka s přírodou během roku, respektive propojení obytných prostor se zahradou. Sezónní zimní zahrady využíváme od jara do podzimu, celoroční zimní zahrady i v zimě. Rozhodnutí, zda chcete zimní zahradu využívat celoročně, nebo jen v sezóně, je vlastně zásadní. Ideální je myslet na zimní zahradu již při projektování nového domu, teprve pak se stane jeho neoddělitelnou a plně koncepční součástí. Lze toho však dosáhnout i dodatečně u starších budov. Svým stylem by zimní zahrada měla vždy odpovídat celkové architektuře domu, nikdy nesmí pouze připomínat skleník nalepený na obvodovou zeď domu.
Sezonní nevytápěné zimní zahrady jsou po stavební i finanční stránce méně náročné. Rozdíl je pak logicky i v používaných materiálech. Na sezónních zimních zahradách lze v tomto směru ušetřit. Celoroční zimní zahrady vyžadují co nejlepší zateplení včetně izolačního zasklení s dutinami vyplněnými inertním plynem, navíc je rozdíl mezi zasklením střechy a stěn. Na střechy jsou ideální izolační skla s pokovenou vrstvou, která brání přehřívání, boční zasklení naopak propouští maximum slunečního záření.
Hliníkové sezónní (nezateplené) zimní zahrady
Nezateplené (studené) zimní zahrady neboli sezónní zimní zahrady jsou vhodné pro každého, kdo chce tento zasklený prostor užívat během teplejších měsíců roku. Plně zasklený hliníkový systém nepřekáží ve výhledu na zahradu a její okolí, umožňuje výhledy do krajiny. Tyto zimní zahrady poskytují ochranu především před větrem a deštěm, zároveň jsou čistým prostorem, vlastně prodlouženou rukou vašeho obýváku. Plné využití najdou od jara do podzimu, pokud byste zde však chtěli v zimě vytápět, skla by se rychle orosila a namrzala. Stejně tak sezónní zimní zahradu v zimě nepropojíte s bytem, protože by z nezatepleného a nevytápěného prostoru pronikal do bytu chlad. Ideální jsou však tyto zahrady pro zimní odpočinek rostlin, které vyžadují suché, světlé a chladné stanoviště. Vlastně jde o ideální prostředí pro subtropické domácí botanické zahrady. Sezónní zimní zahrada prodlouží jarní či podzimní sezónu v příjemném prostředí. V létě pak již není třeba zimní zahradu zavírat, ideálně se proto celá otevře díky posuvným stěnám.
Sezónní zimní zahrady mohou mít celohliníkovou konstrukci bez přerušených tepelných mostů. Díky modernímu designu a flexibilitě hliníkových konstrukcí se hodí k různým architektonickým stylům. Zasklení hliníkové konstrukce je ideální z izolačního trojskla. Hliníkové konstrukce nabízí vynikající tepelnou izolaci díky tepelné separaci a vzduchotěsnosti. Hliník je lehký, pevný a odolný materiál, navíc je snadno udržovatelný a také recyklovatelný. Celou hliníkovou konstrukci je přitom možné přizpůsobit většině typů šikmin či různým typům pravoúhlých výřezů.
Stínění zimní zahrady
Je nasnadě, že za horkých dnů vyžadují sezónní zimní zahrady účinné stínění. Standard představuje kolejnicový systém, který většinou překrývá celý půdorys střešní části zimní zahrady. Vodící kolejnice se kotví přímo do střešní konstrukce, zastiňovat přitom můžeme vždy konkrétní část střechy díky motorickému zpětnovazebnímu řízení.
Skvělým řešením je teleskopický stínící systém, vlastně jde o nejvyšší možnou konfiguraci stínění. Teleskopický systém většinou překrývá celý půdorys střešní části, navíc je však možné díky teleskopickým kolejnicím stínící tkaninu vysunout až mimo půdorys střešní konstrukce. I tento systém je založen na pohybu po kolejnicích kotvených přímo do střešní konstrukce.
Další možností je screenroll zip systém, což je vlastně dnes nejžádanější typ stínění. Využívá se pro obvodové zastínění pomocí funkční exterierové textilie, která zamezuje prostupu UV záření (až do 95%), čímž brání přehřívání interiéru zimní zahrady. Screenroll navíc tvoří díky zipovému systému protiprůvanovou prodyšnou clonu a zajišťuje naše soukromí před zvědavými pohledy sousedů a kolemjdoucích.
Barevnost a zasklívací systémy
Hliníkovou konstrukci lze lakovat téměř do jakýchkoli hladkých a strukturovaných barev. Nejkvalitnější povrchy jsou tvořeny díky renomovaným výrobcům práškových barev TigerDrylac a Axalta Coating Systems.
Pro dokonalý výhled i za nepříznivého počasí lze obvod zimní zahrady doplnit o rámové či bezrámové posuvné zasklení. Posuv přitom může probíhat díky integrované pojezdové kolejnici. Možné je i tónování skel.
Integrované LED osvětlení
Zimní zahradu je možné doplnit také o LED osvětlení, které se integruje přímo do střešních lamel. Standardní provedení osvětlení se pohybuje ve spektru teplé, denní a studené bílé barvy. Pro opravdové nadšence je možné LED osvětlení doplnit i o RGB spektrum. Příjemný komfort osvětlení zajišťuje možnost plynulé regulace intenzity.
Navštivte novou prodejnu v obchodním centru Řepy
Navštivte novou prodejnu společnosti ROLROLS s.r.o. v obchodním centru Řepy. Snoubí se zde elegance s inovacemi ve světě stínící techniky. Objevte nejmodernější řešení pro váš domov či kancelář. V prodejně najdete špičkové typy stínění (od klasických žaluzií až po luxusní pergoly) včetně systémů pro zimní zahrady. Každý kus je mistrovským dílem designu a funkčnosti, který byl navržen tak, aby doplnil a zároveň ochránil váš soukromý prostor. Můžete se procházet mezi exponáty a nechat se inspirovat k vytvoření perfektně stíněného útočiště s nádechem moderní architektury. Navíc můžete oslovit odborníky, kteří jsou připraveni vám pomoci s výběrem a poskytnou odborné poradenství. Nečekejte a navštivte novou prodejnu ještě dnes! Najděte ideální řešení stínu.