Současný trend velí jasně, logicky a přínosně. Propojit hlavní obytný prostor se zahradou pomocí co nejvíce prosklených dveří. A nebo jsou to již okna? Jaké typy a materiály těchto dveří se nabízí?
Dnes však již technologie umožňují výrobu velkých tabulí skla, díky čemuž může být propojení interiéru s exteriérem na první pohled téměř bezbariérové. A když se dveře otevřou, tak doslova.
Stinnou stránkou skla je minimální tepelně izolační schopnost, ovšem současná zasklení již učinila velké pokroky. Standardem jsou izolační dvojskla a v případě trojitého zasklení jsou tepelné ztráty velmi nízké. Ovšem nemůžeme si dovolit šetřit na kvalitě zasklení, aby svými tepelně izolačními schopnostmi pokulhávalo za pláštěm budovy a zateplením střechy co nejméně.
Velké prosklené plochy bývají obvykle orientovány na jih, případně jihozápad, jihovýchod, západ či východ podle orientace a tvaru pozemku. Neobejdeme se proto bez stínění, které nám pomůže především v létě, celoročně však zajistí naše soukromí. Ideální jsou venkovní žaluzie, markýzy, ale i přesah střechy nebo horního patra, který v konečném důsledku kryje z části terasu.
Mnohem praktičtější je proto posuv. Posuvné dveře mohou být mnohem širší, přičemž nezasahujeme při otevření do místnosti, dveře nezabírají žádné místo. Velmi podobné otevírání oken jsou dveře posuvně sklopné (sklopně odsuvné), které se od oken liší pouze kováním umožňujícím posun. Tyto dveře se posouvají pomocí koleček v kolejnici. Klikou ovládáme sklopení a polohu ventilace.
Komfortnější jsou pak dveře posuvně sklopné s automatickým ovládáním. Jejich křídlo se dostane do pohybu již jen pohybem kliky a mohou mít elektrický pohon. Vyžadují však práh, proto neumožňují naprostou bezbariérovost.
Zdroj: ČESKÉSTAVBY.cz, shutterstock.com