Listy netřesků mohou být zelené, zelenomodré, červené, hnědé, fialové, zelené s červenohnědými špičkami a jinak různě barevně kombinované a panašované. A jejich květy jsou opravdovými skvosty. Všechny netřesky mají přízemní růžici dužnatých listů, ze kterých vyroste po letech květní lodyha. Netřesky dobře snáší sluneční úpal, sucho, nedostatek živin i omezený prostor s minimem zeminy, vyrostou doslova i na skále či zídce, stejně jako třeba divizna, vlaštovičník a jiné byliny. Pokud však mají netřesky dost místa, vytvoří kobercový porost. Běžně se rozrůstají spolu s mechem i po starých, neudržovaných střechách. A co víc – i netřesk je léčivý!
Netřesk je ideální rostlinou pro skalky, ale je dobré mít jej po ruce i v bytě
Netřesky jsou sukulentní rostliny, kterým se daří na stanovištích, kde by se uchytil málokterý rostlinný druh. Netřesku se daří prakticky všude, ale pro svou nenáročnost je obzvláště vhodný na skalky, suché zídky, do seskupení kamenů. Pokud hledáte vhodnou květinu na hřbitov, o kterou byste se nemuseli starat, ideální je právě netřesk. Nádherně vykvete i za těch nejneuvěřitelnějších podmínek, prakticky zcela bez půdy a bez vláhy. Netřeskům dokonce nevadí ani celodenní silný úpal na rozpálených kamenech a za největších veder. Čím méně prostoru pro život má netřesk, tím lépe se mu dokonce daří.Stejně tak se ale netřesky hodí do mobilních nádob (výborně vypadají v různých barevných kombinacích) a například je dobré mít netřesk v bytě stále po ruce ze zdravotních důvodů.
Léčebné vlastnosti netřesku lze přirovnat k aloím. Gel z listů netřesků je výborný na popáleniny, místa po bodnutí hmyzem, bradavice a různá drobná poranění. Hodí se však i do koupelí a pro čištění pleti, změkčuje ztvrdlou kůži, především na chodidlech, rukou a loktech. Vymačkanou šťávu netřesku přitom snadno uchováme v lednici, přičemž listy můžeme pro tento účel sklízet od konce července do konce listopadu. Netřesk lze navíc i konzumovat, jeho listy můžeme přimíchat například do zeleninového salátu.
Netřesky (Sempervivum)
Netřesky (Sempervivum) nabízí neuvěřitelné barvy a panašování svých růžic. Ve volné přírodě se přitom vyskytují po celé Evropě a v severní Africe, ovšem v zahradách se staly natolik oblíbenými, že bylo vyšlechtěno nesčetně odrůd (rod Sempervivum nabízí více jak 40 druhů, z nichž vznikla řada kříženců a odrůd). Na našem území najdeme netřesky ve volné přírodě například v Českém ráji, Krkonoších a jižní Moravě.Ve skutečnosti lze dnes napočítat odrůd netřesků doslova na tisíce. Několik druhů je navíc zařazeno do zcela nového rodu nazvaného nechrastec (Jovibarba). Netřesky a nechrastce se liší stavbou květu. Květy netřesků mají tvar hvězdicovitý, zatímco nechrastce mají květy zvonkovité, resp. trubkovité a mají méně květních lístků.
Společný znak netřesků
Na jednu stranu se netřesky liší svým vzhledem, respektive svými růžicemi. Ty mohou být zelené, některé mají špičky lístků růžic červenohnědé či hnědé, některé mají v těchto odstínech celé růžice, jiné mají růžice chlupaté či pavučinaté a některé mají růžice zelenožluté atd.Tolik o rozdílnostech, ovšem společnou vlastností všech netřesků jsou přízemní růžice, z jejichž středu vyroste po několika letech šupinatá květní lodyha porostlá dužnatými lístky. Ty mohou být zelené, sivé, namodralé, fialové, červené či hnědé. Probarvenost lístků netřesků je vždy dána dostatkem světla – čím více má rostlina světla, tím je pestřejší, probarvenější.
Netřesky se rozmnožují rychlou tvorbou dceřiných růžic, rychle vytvoří doslova kobercovité porosty. Jakmile však konkrétní růžice vykvete, ihned odumře. Je proto třeba odumřelé růžice odstranit, načež se volné místo zase rychle zaplní mladými rostlinkami.
Nejčastěji pěstovaný netřesk
Nejčastěji pěstovaným netřeskem je u nás netřesk střešní (Sempervivum tectorum), který je typický matně zelenými růžicemi s červenými špičkami listů a nachově červenými květy. Netřesk střešní nabízí 2 nádherné kultivary – ‘Triste‘ s kouřově šedými růžicemi a ‘Topas‘ s tmavě růžovými květy. Naši předkové dokonce věřili, že netřesk ochrání střechu před blesky.Další zajímavé netřesky
Nádherně vypadá netřesk pavučinatý (Sempervivum arachnoideum) s malými růžicemi ozdobenými (opředenými) hnědozelenou až červenou pavučinou a růžově červenými květy. Navíc má tento druh i mnoho barevných kultivarů, čímž vytvoříme nádherné kompozice pouze kombinací kultivarů tohoto druhu.Nádherný je též netřesk jižní (Sempervivum marmoreum) s karmínově červenými listy se zelenými špičkami. Ovšem jakékoli netřesky lze nejen libovolně kombinovat mezi sebou, ale i s jinými rostlinami, například kakosty, ostřicemi, rozchodníky apod.
Zdroj: ČESKÉSTAVBY.cz, shutterstock.com, wikipedia.org