Téměř tři dekády se Jana Lončáková věnuje návrhům interiérů. Má tak za sebou návrhy kaváren, restaurací, ale také bytů a hotelů. Aktuálně se její Studio Jana může pochlubit krásnou realizací hotelu u jihočeského Lipna. Projekt Tři domy zaujme nejen inspirací šumavskou atmosférou, která vybízí k relaxaci, ale také nadčasovými interiérovými prvky. Apartmány, solná jeskyně, hala s bazénem nebo též hotelová restaurace mají jedno společné – dveře české značky SAPELI, které interiér ladně dokreslují. Kdo by si myslel, že jde o fádní součást interiéru, statistika jej vyvede z omylu. Dveří totiž bylo použito 241, přičemž jejich hodnota dosáhla pět a půl milionu korun.
Můžete nám projekt Tři domy přiblížit, o co konkrétně jde a pro koho je určený?
Jedná se o tři čtyřpodlažní objekty, které klientům nabídnou nejen komfortní ubytování včetně podzemních garáží, ale také hotelovou restauraci, bazén, solnou jeskyni, sauny a služby s tím spojené.?
Setkala jste se u návrhu s nějakým technickým požadavkem??
Jedním ze specifických požadavků investora byla instalace automatických dveří, tedy bez zámků, jen na čipovou kartu. Právě díky tomuto požadavku, jsme se dostali ke spolupráci se SAPELI Unlimited. Jsou na trhu jediní, kteří umožňují na protipožární dveře nasadit přístupovým systémem SmartKey, který lze individuálně nastavit pro jednotlivé přístupy. Lze tak nastavit kdo, kdy nebo kam se může dostat. Navíc systém funguje například na karty, otisky prstů nebo se dá ovládat aplikací v mobilu.
Představuje tak velké množství dveří specifický přístup k architektuře?
Ano, vždy záleží, k jakému účelu se dveře používají. Jako vstupní dveře do pokojů a apartmánů byly použity protipožární dveře s ocelovou zárubní a se zvukovou izolací. Naopak do wellness jsme použili celoskleněné dveře na kyvných pantech, ovládané pouze madlem. Sklo je mléčné pro zaručení soukromí a intimity. Tyto dveře jsou specifické také tím, že se montují přímo přes kyvné panty do zdi, není zde tedy žádná zárubeň. To z těchto dveří vytváří čistý a velkorysý prvek.
Jak je to s využitím barev v interiéru? Jsou stále tak oblíbené jako kdysi?
Barvy se v interiéru užívají stále. Záleží na konkrétním interiéru, ale i na požadavcích zákazníka. Zatímco před lety byly oblíbené například interiéry laděné do žlutých a oranžových odstínů. Současným trendem jsou spíše barvy přírodní a tlumené. Převažují odstíny šedé a béžové doplněné o černý akcent v doplňkových prvcích.
A právě přírodní odstíny byly použity i při konceptu interiéru projektu Tři domy…
Ano, například vnitřní dveře na pokojích byly použity s dřevěnou obložkovou zárubní. Povrch na dveřních křídlech je dub šedý, na zárubních grafit. Samozřejmě šlo o to, aby i dveře s kováním navazovaly na další interiérové prvky. Jako je třeba sestava šatních skříní s věšákovou stěnou, komody, noční stolky, toaletní a pracovní stoly, které jsou též kombinované s kovovými černými prvky použitými na úchytkách a podnožích.Tyto zemité a našedlé odstíny z černými prvky budou oživeny trendovými odstíny žluté a modrozelené.
Čím jste se inspirovala při návrhu interiérů?
S investorem tohoto projektu spolupracuji již mnoho let. Proto jsme navázali na předešlé realizace, které jsme doplnili stávajícími trendy.?
Ty jsou například jaké?
Současné trendy jsou přírodní prvky a barvy. Obecně lze říci, že jde o tónování přírodních materiálů do šedých a kovových odstínů, které mohou být doplněny výraznějšími barvami.
Inspiraci v nějakém zahraničním stylu jste nezvažovala?
Upřednostňuji, aby interiér vycházel spíše z dané lokality. Proto jsem volila přírodní tóny a materiály.
Je něco, co se snažíte klientům vymluvit, setkáváte se často s nějakými neduhy??
Nejčastěji řeším s klienty praktičnost. Jde o to, že u větších zařízení jako jsou hotely a restaurace má investor jiné nároky na údržbu a provoz, než je tomu u rodinných domů a bytů. Toto se snažím zohlednit již při návrhu interiéru a následně i při výběru materiálů.
Je rozdíl mezi koncipováním interiéru pro rekreaci a trvalým bydlením?
Vždy záleží na klientovi, jeho představě a požadavcích. V zásadě velké rozdíly nejsou. Obecně lze říci, že například podlahy a dveře v hotelech volím více v tlumených a neutrálních barvách. Pokud se po čase klient rozhodne k obměně interiéru, řeší už jen výměnu mobilního zařízení, textilních dekorací, obměnu barev a podobně.
Je náročnější navrhovat velkokapacitní ubytování, nebo soukromé bydlení pro jednotlivce?
Obojí může být srovnatelné. U hotelu řešíte mnohem více věcí, ale jednotlivé segmenty se částečně opakují. U soukromého bydlení není návrh tak technicky náročný, ale zase záleží na požadavcích a náročnosti klienta.?