zobrazit 11 fotek Obklady a dlažby od PAMESY patří z nabídky španělských výrobců a designérů k u nás nejprodávanějším. Hlavním tahákem tohoto sortimentu je designérka Agatha Ruis, která se nebojí barev, netradičních vzorů a povrchů, je hravá, citlivá a s naprostou lehkostí vytváří nové módní styly a dekory. K dalším vynikajícm produktům patří sortiment od Azulejera Alcorense a od Halcon. Pokud však má klient zájem o tradiční českou značku, lze doporučit i výrobky RAKO a pokud požaduje co nejnižší cenu, může si vybrat i produkty dodavatelů z Polska. Není však nad to připlatit si za originální návrh a kvalitu. Mnozí z nás se budou na obklady své nové koupelny dívat i desítky let. A pak nastává otázka, zda je na místě šetřit právě zde?
Při vybavování jakékoli koupelny se vyplatí nechat si na počítači nejprve vypracovat návrh. Ve virtuální realitě spatříme zhmotnění našich představ a výměna jednotlivých materiálů a výrobků je zde velmi snadná. V reálu je tomu pak naopak. Určitě se vyplatí zá návrh zaplatit požadovanou nejčastěji paušální částku, než zbytečně vyhodit finance zlidověle řečeno „z okna.“ Za navržení koupelny očekávejte paušální cenu, která zhruba nepřesahuje desetinu reálné hodnoty této služby. Nenechte se nachytat na návrhy zdarma a raději nekupujte laciné zboží v hypermarketech. Neušetříte a dodavatel značkového zboží (a to i toho levnějšího) vám navíc uspoří na DPH. Paušální poplatek za návrh přitom bude výhodnou investicí.
Vybíráme obklady a dlažbu
Nejprve jednoduchá orientace v cenách tohoto sortimentu. Cena běžných dlaždic se pohybuje zhruba od 390,-Kč /m2. Pokud ale chceme opravdu výjimečné zboží, zaplatíme za m2 i 650,- Kč a více. A ta nejodolnější mrazuvzdorná dlažba s proti skluzovým povrchem a dekorem dřevěných masivních podlah stojí i přes 850,-Kč/m2. Tato dlažba je vhodná jak do exteriéru, tak interiéru a jejím pořízením do koupelny budeme investovat na celou dobu životnosti nemovitosti právě rekonstruované i nové. Odolá i silným nárazům těžkých předmětů a určitě po ní neuklouznete.
Při výběru dlažby musíme především vědět, kam ji vybíráme, zda do koupelny či na WC, do kuchyně či jiných místností (například podlaha v chodbě), případně na terasu či balkón nebo na podlahu zimní terasy. Dlažba pro venkovní použití se od té interiérové liší především svou nasákavostí, tvrdostí, odolností vůči otěru a mrazuvzdorností.
PAMESA, to je Agatha Ruis – Agatha Ruis, to je PAMESA, jeden z největších španělských výrobců keramických obkladů a dlažeb. PAMESA spolupracuje s designerkou Agathou Ruis de la Prada od roku 1997. Díky ní nabízí ojedinělé série obkladů a dlažeb s avantgardním designem. Za pozornost u značky PAMESA navíc stojí i nová technologie výroby, která vytváří zcela novou dimenzi kvality za odpovídající cenu.
Z dalších španělských výrobců patří k vynikajícím například sortiment firem Azulejera Alcorense či Halcon. Španělští výrobci ctí tradici výroby postavenou na vynikajících výkonech designérů. Stejně je tomu třeba i u výrobků italských. Italové se však na rozdíl od španělské hravosti, barvitosti a avantgardnosti více ukájejí módními futuristickými tvary, hrou linií.
Firma Halcon vznikla a dosud sídlí v srdci výroby španělské keramiky, Castellónu. Halcon postupně vytvořil 4 značky: Halcon Ceramicas, Attom Porcelanico, Porcelatec a Ediker Aqua. Produkty Halcon odpovídají aktuálním designovým trendům a samozřejmě reflektují i vývoj nových technologických postupů výroby. Stejně je tomu i u sortimentu firmy Azulejera Alcorense.
Pokud jste však zastánci tuzemské tradice výroby obkladů a značek, můžete sáhnout po sortimentu tradičního českého výrobce RAKO. Nabízí ucelené sety obkladů a dlaždic spolu s bohatým sortimentem dekoračních doplňků. RAKO se zaměřuje na spojení vzhledu a užitné hodnoty, cenově pak patří výrobky RAKO k těm dostupnějším. Keramiku RAKO na trh přináší společnost LASSELSBERGER, a. s.
Z koupelnové keramiky (vany, umyvadla, sprchové vaničky, …) doporučujeme tradiční českou značku JIKO. Vynikající produkty však nabízí i další značky. Velmi kvalitní a vzhledné jsou například vany RAVAK, TEIKO či GUSTAVSBERG, nebo řešení sprchových koutů ROLTECHNIK. Z koupelnového nábytku doporučujeme výrobky frmy KRAJCAR, která má nejširší výběr včetně atypických řešení. Vodě odolný nábytek v dekoru dřeva navíc pořídíte za cenu nábytku tradičně bílého. Nábytek KRAJCAR je vyráběn z kvalitních vodě odolných MDF desek a má velmi dobře oštřené hrany. V nábytku KRAJCAR si naví můžete libovolně měnit pozice i druhy úchytek a světla.
Z koupelnových baterií, sprchových setů a hlavic pak doporučujeme například kvalitní a moderní designové výrobky SAGITARIUS nebo NOVASERVIS. I v případě baterií se vyhněte levnému hypermarketovému zboží. Sortiment kvalitních výrobců se ve stejné třídě liší svou cenou řádově o stokoruny, oproti podceněným nekvalitním bateriím však má dlouhou životnost a navíc i záruku.
Doporučujeme koupelnové vybavení a doplňky nekupovat předem. Naše představa se může od reálné potřeby a prostorových možností naší koupelny lišit a my pak její rekonstrukci a vybavení přeinvestujeme.
Do malé koupelny zásadně pořizujeme světlejší obklady a dlažby větších rozměrů. Tmavé, respektive tmavší barvy jsou zde vhodné jako doplněk, ozdoba. Třeba listely či středové dekory, které mohou být nejen tmavší, ale především i pestré. Malá a tmavá koupelna dokonce s obklady a dlažbou malého formátu víc připomíná kobku.
Nesnažte se za každou cenu do malé koupelny umisťovat pračku, případně koš na prádlo. Koš na prádlo se pohodlně vejde i do předsíně a pračka už dnes bývá standardně součástí spodní části kuchyňské linky. Vestavěná zde navíc vůbec není vidět, stejně jako myčka na nádobí či lednička. Stejně tak je nesmyslné snažit se malou koupelnu za každou cenu vybavit rohou vanou. Za prvé budeme mít výrazně větší spotřebu vody, v koupelně se navíc zbytečně zbavíme místa a budeme se zde cítit stísněně.
V nabídce je řada van klasických i s menším objemem, případně van polorohových a pokud chceme místem opravdu ušetřit a naše koupelna je opravdu malá, proč ji nevybavit sprchovým koutem? Na druhou stranu je zase zbytečné do koupelny za každou cenu instalovat sprchový box. Prostor za ním nebude provětrávaný a bude se za ním tedy zbytečně tvořit plíseň, prostor uvnitř je většinou stísněný a laminátová vanička se časem prošlape. Další úsporou bude třeba využití prostoru pod umyvadlem pro skříňku na hygienické potřeby. Stejně tak nám pomůže skříňka nad umyvadlem, která bude mít zrcadla z vnější strany svých dvířek. Už nebude třeba koupelnu přeplácávat hromadou regálů, které by nám stejně jen překážely v pohybu.
Při objednávce obkladů a dlaždic vycházejte ze skutečné plochy, kterou budete obkládat a počítejte s rezervou 5 až 15% (ideálně průměrných 10%). Některé typy dlaždic jsou z výroby vyřazované už jen po pouhém jednom roce a pokud byste v budoucnu ve své koupelně museli udělat drobný stavební zásah (třeba kvůli elektroinstalaci či prasklému přívodu vody), mohlo by se stát, že původně pořízené zboží už prostě neseženete. Stejně tak se doporučuje míchat dlaždice z více krabic, jelikož se jednotlivé kusy mohou lehce lišit svým odstínem.
Kromě vzhledu a formátu nás bude zajímat i nasákavost (u exterierové dlažby nesmí překročit 3%), otěruvzdornost dlažby (je hodnocena ve škále od jedné do pěti, 1 = choďte po dlažbě jen bez bot, 3 až 5 = vysoce odolná), případně protikluznost dlažby (povrch je speciálně upraven).