Pokud myslíte, že investice do izolačního trojskla místo dvojskla je optimálním řešením, není to pravda. Rozdíl může tvořit pouze jeden decibel. Jaká okna tedy opravdu nejlépe izolují hluk?
Bydlíte v lokalitě, kde vás hluk doslova moří? Oproti starým například dřevěným oknům se starými skleněnými tabulkami lepenými do rámu tmelem je řešením vlastně cokoli nového. I tak se ale hluku nezbavíme a časem nám bude vadit víc a víc. V rušných lokalitách, například v domech u hlavních tříd, v průmyslových zónách, u letiště, železnice a nebo prostoru záchranné služby se proto vyplatí koukat více jak na izolaci tepelnou právě na izolaci hluku. Zdaleka přitom nejde jen o hluk ve dne, ale i o kvalitu spánku. Rušná třída sice v noci dosti utichne, ovšem stačí partička řvoucích opilců, projíždějící vůz záchranné služby, klakson automobilu a jste vzhůru. Navíc platí, že kvalitní protihluková okna mohou dokonce i lépe izolovat teplo (v obou směrech). Proč?
Na co nejlepší zvukotěsnost oken má přitom zásadní vliv nejen správný typ zasklení, ale také způsob montáže a stavební materiál obvodových stěn. Případné dodatečné zateplení obálky doma pak snižuje i hlučnost.
Nejčastějším omylem je však srovnávání izolačních trojskel a dvojskel a představa, že trojskla izolují hluk daleko lépe. Zvukový útlum oken stanovuje hodnota vzduchové neprůzvučnosti a ta se určuje měřením v laboratoři. A věřte nevěřte, u běžných dvojskel činí 33 dB, zatímco u trojskel 34 dB. Vidíte nějaký zásadní rozdíl? Pouhý jeden dB! Hluk se navíc spojuje i s otřesy (třeba když projíždí těžký a plně naložený vůz). V takové chvíli se pak může u izolačního trojskla prostřední skleněná tabule bude otřásat. A problém s hlukem se tak ještě zhoršuje.
Kvalitních zvukově izolačních vlastností přitom dosahují takzvaná akustická skla! Ta mají různou tloušťku skleněných tabulí a také rozšířený meziskelní rámeček. Pro ještě lepší odhlučnění pak můžeme použít (tedy výrobce při výrobě oken) speciální zasklení s takzvaným vrstveným sklem. V tomto případě jsou skleněné tabule již z výroby spojené akustickými fóliemi. Dodatečně lepené fólie na skla přitom nemusí přinášet prakticky žádný efekt.
Výběr vhodného zvukově izolačního zasklení přitom musíme vždy zohlednit ke konkrétní situaci, lokalitě a typu hluku, který zde dominuje. Například je běžné, že protihlukové zasklení osazujeme pouze ve směru do ulice, u okna v opačném směru, tedy např. Do zahrady by to již bylo zbytečně drahé.
Navíc je pro vyšší zvukový útlum třeba vybírat okna větší stavební hloubky. A již nezáleží na materiálu rámu (dřevo, plast, kov - hliník, kombinace materiálů). Též je třeba počítat s faktem, že i opravdu kvalitní protihluková okna nás nejlépe ochrání především před hlukem z dopravy, hluboké či příliš vysoké tóny tlumí mnohem hůře. Například houkání sirény je prostě problém.
U způsobu montáže , tedy instalace, je třeba se zaměřit především na volbu vhodných materiálů, okenní spáry, utěsnění je třeba provádět pomocí speciální akustické montážní pěny a akustických pásek a fólií. U novostaveb je též třeba pamatovat na volbu vhodného systému zdiva a fasády. I v tomto případě jsou prostě zásadní dostatečné zvukově izolační vlastnosti celá obálky domu. Při rekonstrukcích je pak důležité dodatečné řešení obálky domu.
A nyní z hlediska tříd zvukové izolace oken (TZI). Okna se základními izolačními dvojskly nebo trojskly a stejnou tloušťkou venkovní i vnitřní skleněné tabule (obvykle 4 mm), plní třídu TZI2. Pokud však tato okna osadíme základním protihlukovým dvojsklem či trojsklem (obvykle je jedna venkovní tabule silnější, např. 6 mm), již dosahujeme požadavků třídy TZI3. Abychom dosáhli třídy TZI4, je třeba použít z venkovní strany speciální vrstvená skla, někdy však i ze strany vnitřní (záleží na konkrétních požadavcích odpovídajících konkrétní lokalitě).
Nakonec je třeba připomenout, že s eliminací hluku pomůže i venkovní stínící technika, především venkovní rolety, z vnitřního stínění pak dovedou část hluku pohltit například silné závěsy. A pokud máte z obýváku do rušné ulice balkón či lodžii a tento prostor zasklíte, nezískáte jen obdobu zimní zahrady a nezlepší se pouze tepelně izolační vlastnosti, ale právě i zvukově izolační.
TZI (třída zvukové izolace) oken | Rw [dB] |
1 | 25 až 29 |
2 | 30 až 34 |
3 | 35 až 39 |
4 | 40 až 44 |