zobrazit 15 fotek Pokud mají naše byty nějakou místnost, kterou využíváme nejčastěji, je to kuchyň. A jsme-li někde nejčastěji, měli bychom si pobyt na tomto místě co nejvíc zpříjemnit. Důležitý není jen vzhled vybavené kuchyně, ale i pohodlné užívání všech jejích součástí a kvalita provedení. Kuchyň by měla interiér našeho bytu podtrhnout a přitom být praktickým místem, kde si své každodenní stereotypy co nejvíc usnadníme a zpříjemníme.
Zaměřit se musíme nejen na volbu kuchyňské linky a její vybavení, ale i ostatního nábytku, bílé techniky, nádobí a drátěného programu, kterým podtrhneme multifunkčnost svého životního prostoru. V kuchyni většina z nás nejen vaří a umývá nádobí. V kuchyni se celá rodina pravidelně potkává i schází, třeba u snídaně, večeře a víkendových obědů. Matky na mateřských pracovních směnách tu pak třeba i kojí či při práci uspávají svá nemluvňata.
Nepřetržitý kuchyňský provoz
Stejně jako není mateřská dovolená dovolenou, není pak ani kuchyň z převážné části místem odpočinku. Neustále otevíráme a zavíráme, vysouváme a zase zasouváme různé skříňky. Odsouváme od stolu a zase přisouváme židle. Dobýváme se k potravinám a zase je ukládáme. Zapínáme plotýnky sporáku a opět vypínáme. Kuchyň je vlastně místem nepřetržitého pracovního provozu.
Dbejte i na detaily
A do kuchyně nakonec patří i různé dekorativní doplňky a hlavně osvětlení. Volba osvětlení je zde vůbec klíčová, jelikož na práci je nutné vidět. A jelikož u osvětlení sledujeme nejen jeho vzhled, ale i spotřebu elektrické energie, je vhodné vsadit na bodová a zářivková světla. Doby, kdy kuchyně osvětlovaly lustry se sto watovými žárovkami a zářivka nad pracovní plochou linky, už dávno pominuly.
Jak s volbou kuchyně začít?
Pokud stavíte nový dům, nebo své bydlení rekonstruujete, strávíte nejvíc času právě vybavením budoucí útulné a zároveň praktické kuchyně. A jak začít? V první řadě se nebojte přihlédnout k individualitě jednotlivých členů domácnosti a počtu osob, které ji s vámi sdílí. Početná rodina by pak určitě měla uvažovat o spojení kuchyně s prostornou jídelnou. A pokud bude tento prostor volně přecházet do obývací zóny, dosáhli jsme ideálního stavu.
Co si vzít s sebou?
Chceme-li si opravdu dobře vybrat, neobejdeme se bez orientačních rozměrů a nákresu místnosti, včetně umístění rozvodů vody, plynu a zásuvek. Ideální pak je vzít si s sebou projektovou dokumentaci. Zároveň je třeba mít alespoň nějakou představu o vybavení své kuchyně, především pak v jakém stylu by měla být (moderní, rustikální, klasická, …) a jakými spotřebiči ji chcete osadit. Mnohé ženy se v kuchyni neobejdou třeba i bez pračky a sušičky, jelikož od svých dětí nechtějí neustále odbíhat do koupelny či prádelny.
Kuchyňská linka plná vestavěných spotřebičů je dnes vůbec módním trendem. Na to však potřebujeme dostatek místa a pokud ho nemáme, bude se muset třeba naše pračka vrátit do koupelny.
Existuje i možnost pozvat si domů odborníka, který vám kuchyň bezplatně zaměří a předvede vám běžně používané materiály. Podklady pro vypracování návrhu kuchyně však můžete po návštěvě vzorkové prodejny poslat i e-mailem, nebo klasickou poštou. Cílem je získat kvalitní návrh, navržený v 3D programu na počítači, ten dle svých konkrétních představ korigovat a následně s dodavatelem konzultovat cenu. Pokud se vám bude zdát příliš vysoká, je možné z konkrétního návrhu slevit a některé dražší doplňky nahradit levnějšími. Ale pozor, opět funkčními.
Většina z nás si při používání své kuchyně přeje víc pohody a zábavy. Přes 60 procent zákazníků, kupujících si kuchyň, však až příliš pozdě zjistí, že by potřebovali větší úložný prostor. I tomu se však dá předem zabránit, pokud si při plánování nové kuchyně provedeme průzkum potřeby úložného prostoru. Zde bude hrát roli především počet členů domácnosti, což je logické.
Pokud jste již rozhodnuti, s návrhem souhlasíte a znáte cenu, která vám není proti mysli, sepište s dodavatelem smlouvu. Dejte si velký pozor, aby tato smlouva nebyla jen formulářem. Smlouva musí obsahovat termín dodání a montáže, případné sankce za nedodržení smluvních podmínek a výši zálohy. Ta se většinou pohybuje kolem 60% celkové ceny. Zálohu pak lze v hotovosti uhradit technikovi při konečném zaměření, v hotovosti v sídle dodavatele při podpisu smlouvy, nebo bankovním převodem.
Montáž vaší nové kuchyně může trvat 1 až 5 dní, v závislosti na obtížnosti zakázky. Doplatek za dílo uhradíte až v okamžiku, kdy bude montáž dokončena. Také se předem informujte, zda váš dodavatel zapojí i dílčí spotřebiče a pokud ne, určitě vám kvalifikovaného řemeslníka alespoň doporučí. Je pravděpodobné, že se neobejdete ani bez instalatérských a elektrikářských prací.
Využít můžete i různých slevových AKCÍ. Výjimkou není ani možnost získat v rámci dodávky nové kuchyně ZDARMA i konkrétní spotřebič, jelikož vybavení kuchyně není levnou záležitostí a jednotliví výrobci se tak předhánějí ve výhodných nabídkách. Určitě pak každého potěší, může-li ušetřit například 13 a půl tisíce korun za novou myčku. Na ulici se tyto peníze válí jen v marketingových učebnicích.
A z jakých konkrétních materiálů a řešení lze vybírat?
Korpusy kuchyňských linek
Korpusy kuchyňských linek jsou velmi výhodné z laminované dřevotřísky o síle 18 mm, která se snadno čistí, je stálobarevná a olepená kvalitní tvrzenou hranou ABS. Výsledkem vždy bude originální kuchyň moderního vzhledu a s hladkými dvířky.
Důležitou částí kuchyňské linky je správný výběr dvířek. Kuchyňská dvířka lze pořídit v mnoha barevných odstínech a s různými typy frézování. Dvířka lze kombinovat se sklem, vitráží nebo dýhovanou mřížkou. Velmi vhodné pak jsou i kvalitní hliníkové rámečky a roletový systém, který lze dosadit také v různých dekorech. K nejžádanějším materiálům patří fóliovaná MDF dvířka, ale i dvířka v pastelových barvách s vysokým leskem.
Pracovní desky
Pracovní desku můžete mít v postformingové úpravě o síle 28, 38 a 60 mm, hloubce 600 a 900 mm, s tvrzeným a snadno omyvatelným povrchem. Tento povrch je hygienicky nezávadný a odolný proti vlhkosti a mastnotě. Můžete si vybírat z velkého množství barevných odstínů, imitací dřeva a kamene. Pracovní desky však můžete zvolit i mramorové, kompaktní a korian. Ke každé desce dostanete těsnící profil v konkrétním dekoru a u vybraných typů pracovních desek je možné využít i zádového obkladu ve stejném dekoru.
Pomyslným motorem každé kuchyňské linky je kování. Bez něj by naše linka byla jen nefunkčním dekorativním artefaktem. Například na kování značky BLUM je pak dokonce poskytována doživotní záruka. Známé jsou ale i další značky: HETTICH, FGV, MIVOKOR, IDEAL TRADE a jiné. Pokud však sáhnete právě po kování BLUM, můžete se stát majiteli i nového elektrického způsobu otvírání SERVO-DRIVE. Jen krátce ťuknete na čílko bez úchytky, nebo jemně zatáhnete za úchytku a elektricky poháněné zásuvky i čelní výsuvy se otevřou automaticky. Získáte tak víc času a volnosti při svém pohybu po kuchyni.
Dřezy a baterie
Dřezy si lze vybrat nerezové, s taknou strukturou, nebo granitové, se spodním či horním zapuštěním. Ale i slinuté dřezy Korian. Baterie mohou být opět nerezové či z granitu. Granitové baterie pak lze dodat přímo v odstínu granitového dřezu, což je velmi efektní řešení. Vsadit však můžete i na značkové výrobky, vyvinuté známými designéry.