zobrazit 5 fotek Toužili jste mít dům jako perníkovou chaloupku? Nic není nemožné. Místo perníku však dům ozdobí lícové zdivo. Kromě toho, že mu dodá nevšední vzhled, fasáda z tohoto materiálu získá i mnohostrannou ochranu. Pokud si netroufáte nechat obložit celý dům, lícové zdivo si našlo uplatnění i u částečného obložení rohů domů a soklů, nebo se používá k zvýraznění některých stavebních prvků. Obkládání soklů se používá už dlouho, neboť sokl se ušpiní nejrychleji, ale díky obložení si zachovává trvanlivost.
Druhy lícového zdiva
Obecně se dá říci, že lícové cihly a pásy se dají rozdělit podle způsobu výroby na ražené a tažené. Ražené lícové cihly se vyrábějí ve speciálních formách. Před vložením do formy se cihlářská hlína promísí s pískem, který zajistí, aby se hlína nepřilepila na stěnu formy. Písek se rovněž umisťuje do formy. Právě díky jeho barevnosti cihla později získá různorodé zabarvení. Hlína je do formy vtlačována a následně se cihly vypalují při teplotě okolo 1 000 oC. Pokud je hlína pro maximální naplnění do formy vtlačována raznicí, zůstává po ní specifická vanička. Takto vyrobené cihly disponují vysokou odolností vůči mrazu. Jsou vždy plné a mají 4 pohledové strany.
Jak vnější stěny domu obložit?
Aby však byl výsledný efekt jako z pohádky o perníkové chaloupce, je třeba nepodceňovat kvalitu odvedené práce a použitého materiálu.