Izolačním zasklením neřešíme jen tepelné ztráty, vylepšit můžeme také světelnou prostupnost, světelnou reflexi a tedy schopnost odrážet světlo zpět do interiéru, solární faktor čili solární zisky, vzduchovou neprůzvučnost a nakonec i bezpečnost pomocí bezpečnostní fólie. Izolační skla IZOS společnosti HELUZ IZOS maximálně reflektují současné požadavky na moderní, kvalitní a úsporné zasklení. Vhodná jsou pro jakékoli typy oken a budov, konkrétní vlastnosti zasklení je však třeba volit vždy s rozvahou.
Okna obvykle způsobují největší tepelné ztráty, jen o ně však nejde
Okna, dveře a vnější stěny (obálky vytápěných budov) jsou spolu se stropem posledního vytápěného podlaží (resp. podlahou půdy a střechou) místy, kudy z domů uniká nejvíce tepla. V případě oken je různými zdroji uváděno až 40% celkových tepelných ztrát. Proto jsou doporučovány investice do kvalitních oken s izolačním dvojsklem, případně ještě lépe trojsklem. A do určité míry pomůže i venkovní stínící technika, například předokenní rolety. Hned na druhém místě jsou s až 35 procenty vnější stěny, tedy obálka domu. Jednoduše si lze v zimním období tyto údaje ověřit pomocí termokamery (termovizního měření).
Izolačním zasklením však neřešíme jen tepelné ztráty (součinitel prostupu tepla zasklením Ug). Vylepšit můžeme také světelnou prostupnost (LT), světelnou reflexi a tedy schopnost odrážet světlo zpět do interiéru (LR), solární faktor čili solární zisky (SF), vzduchovou neprůzvučnost (RW) a nakonec i bezpečnost pomocí bezpečnostní fólie.
Kolik tepla utíká právě okny
Součinitel prostupu tepla U udává, kolik tepla unikne konkrétní konstrukcí o ploše jeden metr čtvereční při rozdílu teplot jejích povrchů jeden kelvin. Platí přitom, že čím menší je hodnota U, tím lépe konkrétní prvek stavby izoluje. U oken je podle platných českých norem doporučena hodnota součinitele U = 1,2. Jenže například starší jednoduché zasklení může dosahovat hodnot Ug až 5,8, což je cca pětinásobek doporučené hodnoty. S počtem skel a také s takzvaným pokovením, které dovede teplo odrážet zpět do místnosti, je ale možné tuto hodnotu výrazně snížit. A v případě nejmodernějších izolačních trojskel se může součinitel prostupu tepla dostat i na polovinu normou doporučované hodnoty. Nějaké teplo nám okny unikne vždy, avšak s kvalitními izolačními trojskly jde již jen o zanedbatelné množství.
Fenomén izolačního zasklení
Izolační zasklení je segmentem stavebnictví, jehož význam posledních 15 let významně roste a lze jen předpokládat, že poroste i nadále. Izolační zasklení totiž významně ovlivňuje celkovou energetickou bilanci budov. A jelikož žijeme v době vysokých a navíc ještě nestabilních cen energií, stojí stavebnictví před zásadní výzvou. Je třeba ušetřit draze vyráběné teplo a navíc zajistit, aby ho bylo třeba vyrobit co nejméně. Snížení spotřeby energií je jedinou efektivní cestou, jak ušetřit. A týká se to jak novostaveb, tak rozsáhlého fondu stávajících budov. Vhodný návrh izolačního zasklení je přitom skvělou odpovědí, jak snížit náklady na vytápění, ale i chlazení za horkých letních dní. Pozitivně navíc kvalitní izolační skla promlouvají i do potřeby zdravého vnitřního prostředí budov. Přidanou hodnotou jsou pak solární zisky a další bonusové vlastnosti.
„Zasklení a jeho umístění ovlivňuje, kolik peněz majitelé domů a bytů protopí v zimě, jestli jim nebude v létě doma horko anebo zda se budou cítit příjemně v dostatečně prosluněném interiéru,“ vysvětluje Ing. Jiří Weis, ředitel společnosti HELUZ IZOS.
Parametry izolačního zasklení
Parametry izolačního zasklení je možné při výrobě velice snadno modifikovat s ohledem na orientaci budovy vůči světovým stranám a účelu konkrétní místnosti. Je důležité, jak je vnitřní prostor využíván, k čemu slouží. Snadno proto docílíme specifických vlastností oken pro konkrétní osazení. Například pro jižní, východní a západní stranu jsou ideální izolační trojskla s vysokým solárním faktorem. Co to znamená? Je třeba, aby zasklením mohlo prostupovat dostatečné množství tepelné energie, tedy energie ze slunečního záření. Ostatně na tomto principu stojí takzvané pasivní, nulové a aktivní domy.
„Například výrobek IZOS ENERGY+ využívá díky unikátnímu typu pokovení vysokých tepelných zisků ze sluneční energie a tím pomáhá vyhřívat interiér. Jeho solární faktor dosahuje hodnoty 64 %, přitom si zachovává velmi nízkou hodnotu prostupu tepla (Ug až 0,5 W/m2K). Získané teplo tedy neuniká zpět z interiéru,“ upozorňuje Ing. Weis.
Efektivní řešení různých stavebních situací
Pokud zvolíme správné izolační zasklení, můžeme s jeho pomocí efektivně řešit různé stavební situace. Třeba skla s vysokou světelnou reflexí dovedou řešit přehřívání domu, pokud nemůžeme anebo nechceme stínit okna například žaluziemi. Významně zvýšíme obytný komfort a ušetříme za provoz klimatizace. Prioritou v dnešní době prostě nejsou jen tepelné ztráty směrem z interiéru do exteriéru, ale i pravý opak – tepelné zisky.
Majitelé domů u rušných komunikací pro změnu ocení izolační zasklení vylepšené protihlukovou fólií. Ta dovede snížit hluk přicházející zvenčí až na hodnoty okolo 52 dB. Bezpečností skla pro změnu účinně ochrání obyvatele domu před poraněním, pokud by se zasklení rozbilo. Jelikož je zasklení kalené, sklo se rozsype na drobné a neostré úlomky. A pokud je zasklení dokonce opatřené bezpečnostní fólií, výrazně snižuje riziko vloupání. Případní nezvaní hosté budou mít překonání bariéry obtížnější, budou potřebovat více času a o ten jde v tomto případě především. Bezpečnostní fólie pomáhá chránit náš majetek.
Zdroj: www.izos.cz