Současný městský životní styl je velmi dynamický, proto klade na bydlení vysoké nároky. Mladí lidé hledají ve svém domově protiváhu venkovního hektického světa. Moderní domov musí poskytovat dostatek soukromí, pocitu pohody a klidu, zároveň však musí dávat možnost svým obyvatelům se družit a setkávat s přáteli. Přesně po takovém domově toužila i mladá slovinská rodina, která si koupila byt v centru hlavního města Ljubljany. Původní stav bytu jim ale vůbec nevyhovoval.
Plynulost prostoru jako základní kámen
Čtyřpokojový apartmán o rozloze 114 m2 byl navržen s ohledem na dynamický životní styl a vytříbený vkus mladé rodiny. Je rozdělen na obývací část spojenou se vstupem a soukromou část s ložnicemi a koupelnou. Hlavním úkolem bylo při navrhování interiéru vytvořit co nejplynulejší propojení obytné části bytu. Toho bylo dosaženo jednotným keramickým obkladem stěn, který se táhne podél celé stěny oddělující vstupní a obytnou část. Zvolená keramika zdůrazňuje svou přirozenou texturou a nadčasovou kvalitou monumentalitu nosné stěny a přebírá roli hlavního prvku v interiéru, zatímco barvy a textury určují výběr barevné palety pro zbytek vybavení. Stěnu pokrytou keramikou imitující mramor architekti definovali jako nosnou stěnu bytu a zvýraznili její význam vhodným osvětlením. Keramika, táhnoucí se od kuchyně do obývacího pokoje, působí jako spojovací prvek jak v rámci prostoru, tak mezi interiérem a exteriérem.
Praktická kuchyň ukrývá spotřebiče ve vestavěné skříni
„Hlavní výzvou bylo při návrhu uspořádání a vybavení obytného prostoru. Společně s klienty jsme zvažovali, zda do prostoru kuchyně zakomponovat multifunkční ostrůvek, ale nakonec jsme se rozhodli tento prvek vynechat, abychom zachovali plynulost a prostornost“, vysvětlují architekti z firmy GAO Architekti. Díky bezúchytkovým skříňkám zachovali efektivní a konzistentní vzhled v kuchyni i obývacím pokoji. Skříně, které napodobují vzhled stěn, nabízí dostatek úložného prostoru, což byl pro mladou rodinu klíčový požadavek. Vestavěná skříň ukrývá malé kuchyňské spotřebiče a uvolňuje tím pracovní desku. Organizaci a úhlednost kuchyně doplnila dynamická lampa, která rozbíjí monotónnost ostatních prvků.
Obýváku vévodí neobvyklá sedačka
Funkční a estetické propojení kuchyně a obývacího pokoje tvoří otevřený regál, který slouží jako knihovna, vymezuje konec kuchyňského koutu a otevírá se do obývacího pokoje. Sedací souprava s pohyblivými opěradly zaujímá zvláštní místo a funkci, protože se dá otevírat na obě strany místnosti – směrem k jídelně a kuchyni i ke stěně s televizní obrazovkou. Mosazné dekorativní prvky, jako je zrcadlo v předsíni a polička v koupelně, dodávají bytu extra punc luxusu. Kombinací odstínů šedé a teplé rustikální podlahy s mosaznými akcenty byl vytvořen teplý a elegantní interiér. I v obýváku je část stěny určena vestavěné skříni, která barevně naprosto splývá se stěnou.
Velký jídelní stůl propojuje kuchyň s obývákem a přes francouzské okno nabízí výhled na prostornou terasu. Terasa je přirozeným prodloužením bytu a za teplých letních dnů umožňuje pohodlné posezení ve stínu s výhledem na Ljubljanu. I na terase je velký jídelní stůl a také malý gril sloužící k letnímu setkávání celé široké rodiny či přátel.
Minimalistická soukromá část bytu
Na levé straně od vchodu se nachází soukromá část bytu. V ní má místo ložnice majitelů, dva dětské pokoje a koupelna se záchodem. Prostor koupelny není příliš velký, architekti tedy zvolili bílou barvu stěn, aby prostor opticky zvětšili. Aby ušetřili co nejvíce místa, dali do koupelny pouze sprchový kout a praktické dvojumyvadlo. Do ložnice rodičů i dětských pokojů se vstupuje přes menší chodby, jejichž prostory byly využity na umístění vestavěných skříní. Všechny pokoje jsou účelně zařízeny v minimalistickém duchu v kombinaci světlých tlumených barev. Teplá dřevěná podlaha a spousta zeleně v celém bytě vytvářejí příjemnou a uvolněnou domácí atmosféru, kterou je cítit z celého bytu.
Zdroj: Gao Arhitekti
Foto: Miran Kambič