V uplynulém týdnu jste se v energetické poradně zajímali například o zateplování starších budov a volbu výkonu krbové vložky s výměníkem.
Dotaz na téma: Zateplení přístavby RD a zdiva ze škváových tvárnic
Dotaz: Dobrý den přeji.Před 3 lety jsme provedli přistavbu k rodinemu domu z 80 let.Přistavba provedena z porobetonu 25cm.Rodinný dům ze škvarových tvarnic 45cm.Potrebuji poradit jestli zateplit polystyrenem šedý 10 cm,zamlouvá se mi i termo omítka ale nevim jak ji aplikovat na rodinný dům fasada s břizolitu neporušená.V přistavbě je ložnice vytapěna 19-20 stupnů.Ajestli můžu aplikovat na termo omitku marmolit na sokl 20 cm nad terénem. Děkuji. RPNaše odpověď: Jak přístavba, tak i původní stavba z 80.let současným požadavkům na energetickou náročnost a tepelné izolace nevyhovují.
Tato problematika je řešena současnou platnou a závaznou normou ČSN 73 0540-2 – Tepelná ochrana budov – požadavky. Ta stanovuje požadované a doporučené hodnoty U (součinitel prostupu tepla, jednotkou je W/m2.K) pro jednotlivé ohraničující konstrukce domu. Pro součinitel prostupu tepla U platí, že čím nižší jeho hodnota je, tím lepší tepelně izolační vlastnosti konstrukce má. Požadovaná minimální hodnota součinitele prostupu tepla U (W/m2.K) je pro stěnu vnější z vytápěného prostoru do exteriéru 0,38 (W/m2.K), hodnota doporučená je dle normy 0,25 (W/m2.K).
Zdivo z pórobetonových tvárnic (například Ytong P2-500) má při tloušťce zdiva 25 cm součinitel prostupu tepla U 0,52 (W/m2.K), tedy daleko pod minimálním požadavkem normy. Pokud se jedná o původní zdivo ze škvárobetonových tvárnic tloušťky 45 cm, jeho součinitel prostupu tepla U bude na hodnotě kolem 1,3 (W/m2.K), tedy ještě výrazně horší než pórobeton, byť tenčí.
Při zateplení šedým polystyrénem, například typu GreyWall, který má deklarovanou tepelnou vodivost lambda 0,033 W/m.K a při tloušťce izolantu 10 cm, budou hodnoty součinitele prostupu tepla pro celou konstrukci následující:
- původní stěna ze škvárobetonu + 10 cm šedého EPS - U = 0,27 (W/m2.K)
- zdivo z pórobetonu 25 cm + 10 cm šedého EPS - U = 0,21 (W/m2.K)
Z toho vyplývá, že na nový pórobeton bude daná tloušťka izolantu vyhovovat i na doporučenou hodnotu, v případě staršího škvárobetonového zdiva je to o něco horší než doporučení. Bylo by tedy vhodnější zvolat například 12 cm EPS, pak by hodnoty byly v podstatě vyrovnané. Pokud by se použil klasický bílý polystyrén (levný) například EPS 70 F, pak by bylo nutno pro splnění doporučených hodnot dle ČSN zvolit tloušťku alespoň 14 až 16 cm.
Další dotazy a odpovědi na téma "Zateplování starších budov" najdete ZDE.
Dotaz na téma: Volba výkonu krbové vložky s výměníkem
Dotaz: Dobrý den,potřebovala bych poradit s výběrem teplovodní krbové vložky. Mám novostavbu a bude se dělat podlahové vytápění ve všech obytných místnostech s otevřenou expanzní nádobou a akumulačním výměníkem,garáž temperována 2 radiátory.Krbová vložka-primární zdroj tepla, sekundární zdroj - elektrika,podlahové topení-nucený oběh čerpadlem,ostatní samotíž,expanzní nádoba ve výšce 5,2m.Spočítali jsme ,že by krbová vložka měla mít výkon do vody 14 kw a celkový výkon 21 kw, nominální hodnota 12 kw při 60-70% výkonu vložky, ale nejsem si jistá zda to není předimenzované.Máme ve výběru tyto krby : Nordica 650 Prisma,Edilkamin aquatondo 22, Bef Aquatic WH 750.Mohli by jste mi prosím poradit jakou vložku vybrat a s jakým výkonem? Předem moc děkuji za odpověď. MŠNaše odpověď: Výkon teplovodní krbové vložky vychází z tepelné potřeby domu. V každém případě je tedy nutno mít správně spočítané tepelné ztráty domu po jednotlivých místnostech a provedený návrh dimenzování podlahového vytápění a velikosti radiátorů. Vzhledem k tomu, že se jedná o novostavbu, neměla by být tepelná potřeba (ztráta) domu v KW tak velká, kolik je uváděno v údajích u Vámi jmenovaných typů krbových vložek. Dobře navržená novostavba střední velikosti by se měla pohybovat na tepelné ztrátě kolem 10 až 12 kW. Záleží jistě na velkosti domu, ale předpokládal bych, že tepelné izolace máte snad navržené v nízkoenergetickém standardu, což je nyní již téměř běžné.
Nevýhodou centrálního interiérového zdroje je podíl sálavého výkonu do obytného prostoru, kde je krb osazen. Zde pak většinou dochází k přetápění, i když je to prostor velký. Toto patrně hodláte řešit akumulačním vzduchovým výměníkem a rozvodem vzduchu do jiných místností. V případě vložky Edilkamin aquatondo 22 je celkový uváděný výkon 24 kW, z toho 17 do vody, což je při jmenovitém výkonu, který ovšem nebude většinou potřeba. Zdá se mi trochu předimenzovaný.
Vložka typu Nordica má jak jsem zjistil výkony 10 kW do prostoru a 11 kW do vody, což je dost nevýhodný poměr. Vhodnější se tedy jeví Bef Aquatic WH 750 s poměrem 5 kW vzduch a 9,5 kW voda. Doporučuji ale zpracování prováděcího projektu ÚT od nezávislého projektanta topení. Systém s podlahovým vytápěním a radiátory je sám o sobě dost složitý a není mi zcela z Vašeho popisu zřejmé použití otevřené expanzní nádoby na radiátorový rozvod a nucený do podlahy. Pokud by v extrémně mrazivých dnech na výkonu vložky něco chybělo, dalo by se to dohnat doplňkovým elektrokotlem. Prioritně by však projektant měl přesně spočítat tepelné ztráty.
Další dotazy a odpovědi na téma "Vytápění a rekuperace" najdete ZDE.
Dotaz na téma: Zateplení zdiva Siporex 30 cm z roku 1973
Dotaz: Dobrý den, vlastním dům z roku 1973, obvodové zdivo je ze siporexu tloušťky 30 cm. Prosím o radu, čím by bylo ho nejlepší zateplit (přemýšlím o šedém polystyrenu)??? A ještě prosím o radu, výše uvedený dům má nevytápěný sklep ,patro je cca 2 m nad zemí , rád bych zateplení srovnal do roviny, až po sklep, aby tam nebyl odskok v síle zateplení, mohu použít stejný materiál, nebo jaký doporučit??? Tak abych předešel nějakým vadám, plísním apod. Děkuji. VDNaše odpověď: Dodatečné zateplení obvodové zdi z tvárnic Siporex při tloušťce 30 cm by mělo být provedeno tak, aby odpovídalo požadavkům současné normy na tepelné izolace.
Tato problematika je řešena současnou platnou a závaznou normou ČSN 73 0540-2 – Tepelná ochrana budov – požadavky. Ta stanovuje požadované a doporučené hodnoty U (součinitel prostupu tepla, jednotkou je W/m2.K) pro jednotlivé ohraničující konstrukce domu. Pro součinitel prostupu tepla U platí, že čím nižší jeho hodnota je, tím lepší tepelně izolační vlastnosti konstrukce má. Požadovaná minimální hodnota součinitele prostupu tepla U (W/m2.K) je pro stěnu vnější z vytápěného prostoru do exteriéru 0,38 (W/m2.K), hodnota doporučená je dle normy 0,25 (W/m2.K).
Přesné fyzikální vlastnosti Siporexu z roku 1973 je nyní obtížné zjistit. Pod názvem Siporex byly vyráběny tvárnice a různé stěnové dílce bývalými závody podniku Prefa, ale také obdobným podnikem na Slovensku. Ve starých katalozích, které mám k dispozici, se nikde lambda neuvádí, ale objemová hmotnost těchto výrobků je tam uváděna v ustáleném stavu v rozmezí 600 až 890 kg/m3. Za sucha pak 500 až 700 kg/m3. Jedná se v podstatě o pórobetonovou hmotu, srovnatelnou s plynobetonem nebo plynosilikátem. Zde stará norma ČSN 73 0542 z roku 1977 uvádí pro tyto materiály v rozmezí od 400 až 900 kg/m3 součinitel tepelné vodivosti lambda od 0,17 do 0,45 W/m.K. Pokud tedy pro výpočet vezmeme střední hodnotu, tedy tak 0,25 až 0,30, budeme se blížit reálným vlastnostem.
Zdivo Vaší stěny z tvárnic Siporex má tedy dle norem z doby výstavby domu součinitel prostupu tepla U bez omítek patrně v rozmezí 1,0 až 0,85 (W/m2.K). Takže konkrétně, pokud jde o tloušťku dodatečné izolace - pro splnění pouze požadovaných hodnot dle současné platné normy lze počítat s potřebným dodatečným zateplením tepelnou izolací na bázi běžného bílého EPS 70 (má deklarovanou tepelnou vodivost lambda 0,038 W/m.K) v tl.8 cm (což nedoporučuji) pro bezpečné dosažení doporučené hodnoty dle ČSN pak minimálně 12 cm (doporučil bych 14 cm). Při zateplení šedým polystyrénem, který má deklarovanou tepelnou vodivost lambda 0,032 W/m.K pak pro splnění požadavku ČSN by stačilo 6 cm (nedoporučuji) a pro bezpečné dosažení doporučené hodnoty dle ČSN pak minimálně 10 cm (doporučil bych 12 cm).
Zateplení fasády je investicí s dlouhou návratností, ale i s dlouhou životností a tloušťka izolantu je právě to, co bude v budoucnu šetřit Vaše peníze.Vzhledem k rostoucím cenám energií je tedy doporučováno zateplovat i více, než norma doporučuje a tak jako tak, bude brzy novelizována a nízkoenergetická řešení se stanou požadovaným standardem i pro rekonstrukce. Spočtěte tedy, jaký podíl v celkové investici činí třeba 4 cm polystyrénu navíc (použilo by se 16 cm šedého EPS).
Důležité u zateplení je i správně řešit detaily, například u základu (protáhnout pod terén) nebo oken (zateplení špalet po obvodu, utěsnění spáry okna těsnícími páskami), návaznost izolace fasády na zateplení půdy apod. Takže pokud jde o sklep, zateplení by mělo být protaženo co nejníže pod podlahu vytápěného prostoru. Soklovou část je možné odskočit např. o 2 až 4 cm. Pokud jsou ve sklepě vytápěné místnosti, mělo by se zateplením dosáhnout stejné celkové hodnoty tepelné izolace jako nad sklepem. Na soklovou část a zdivo pod terénem se používají extrudované polystyrény (XPS), které mají tepelnou vodivost přibližně stejnou jako šedý polystyrén, takže tloušťky by byly stejné.
Další dotazy a odpovědi na téma "Zateplování starších budov" najdete ZDE.